Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnościami Rejonu Solecznickiego świętowało w ubiegłym tygodniu jubileusz 30-lecia swojej działalności. To właśnie tutaj przez lata rodziły się przyjaźnie, wzajemne wsparcie oraz prawdziwy duch wspólnoty. Organizacja została założona 30 lat temu z inicjatywy osób z niepełnosprawnościami oraz dzięki zaangażowaniu Jadwigi Dawidowicz. Od samego początku stowarzyszenie stawiało sobie za cel pomoc swoim członkom oraz obronę ich praw. Działa ono w oparciu o wolontariat. Od 2016 roku organizacją kieruje Danuta Zagorodniaja. Pierwszą przewodniczącą stowarzyszenia była Angelė Zinkienė, następnie funkcję tę pełniły Janina Lachowicz oraz Teresa Zdanowicz.

24 listopada w Bezdanach, w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego, odbyła się tradycyjna już impreza sportowa skierowana do osób z niepełnosprawnościami z rejonu wileńskiego. Wydarzenie zorganizowało Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego. Termin wybrano nieprzypadkowo, ponieważ 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.

W stolicy, w dzielnicy Wilcza Łapa, otwarto pracownię socjalną i ośrodek pobytu dziennego. W nich osoby z niepełnosprawnością intelektualną i psychospołeczną będą rozwijać i doskonalić swoje umiejętności: będą uprawiać rośliny, produkować biohumus, robić na drutach odblaskowe szaliki. Wszystko to ma na celu umożliwienie takim osobom w przyszłości, w oparciu o nabyte kompetencje, integrację na rynku pracy - informuje Samorząd m. Wilna. 

Na piątkowym posiedzeniu Rady Samorządu Rejonu Wileńskiego został przedstawiony projekt budowy ośrodka dziennego pobytu dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną i psychiczną. Placówka ta ma powstać we wsi Sorok Tatary na terenie gminy Pogiry.

14 listopada w Podbrzeziu odbyło się tradycyjne święto sportowe, dedykowane osobom sprawnym inaczej z rejonu wileńskiego. Święto sportu zostało zorganizowane przez Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego we współpracy z Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu. Termin też został wybrany nieprzypadkowo, ponieważ corocznie na początku grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na boisku Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach odbyły się XIX Igrzyska Osób Niepełnosprawnych Rejonu Solecznickiego. Tę imprezę o charakterze integracyjno-sportowym zorganizował Wydział Oświaty i Sportu Samorządu Rejonu Solecznickiego oraz Solecznicki Oddział Litewskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych.

Dziś w Wilnie odbyło się uroczyste wkopanie kapsuły czasu pod fundamenty nowego domu treningowego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i psychiczną. Przyszli mieszkańcy tego domu pod opieką pracowników socjalnych będą uczyć się samodzielności, obowiązków domowych: sprzątania w domu, robienia zakupów, gotowania, płacenia rachunków, korzystania z transportu publicznego czy uczestniczenia w różnych działalnościach, związanych z zatrudnieniem poinformował Samorząd Miasta Wilno.

Ponad setka zawodników, w tym z Litwy, bierze udział w I Polonijnej Olimpiadzie Osób z Niepełnosprawnością, która odbywa się w Łomży.

Samorząd Rejonu Wileńskiego realizuje Program przystosowania mieszkań do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jego celem jest ułatwienie życia codziennego osobom niepełnosprawnym i zapewnienie im pomocy potrzebnej do godnego życia poprzez dostosowanie mieszkań i środowiska do potrzeb indywidualnych. W 2022 roku Samorząd zwrócił szczególną uwagę na adaptację mieszkań i przeznaczył znaczne dodatkowe środki finansowe na przystosowanie skomplikowanych obiektów.

Do Centrum Dziennego Pobytu Osób Niepełnosprawnych w Niemenczynie już niedługo dotrze nowy środek lokomocji – duży autokar turystyczny dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. 52-miejscowy środek transportu nabył Samorząd Rejonu Wileńskiego, który pozyskał na ten cel fundusze z Unii Europejskiej.

Strona 1 z 5

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 24 czerwca 2026 

    Narodzenie św. Jana Chrzciciela, uroczystość

    Łk 1, 57-66. 80

    Ewangelii według świętego Łukasza

    Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy sąsiedzi i krewni dowiedzieli się, że Pan okazał jej wielkie miłosierdzie, cieszyli się razem z nią. Przyszli ósmego dnia, aby obrzezać chłopca i nadać mu imię jego ojca Zachariasza. Lecz jego matka powiedziała: „Nic podobnego! Będzie miał na imię Jan”. Oni przekonywali ją: „Przecież nie ma nikogo w twojej rodzinie, kto by miał takie imię”. Za pomocą znaków pytali więc jego ojca, jak chce go nazwać. A on poprosił o tabliczkę i napisał: „Na imię mu Jan”. Wtedy zdumieli się wszyscy. I natychmiast otworzyły się jego usta, odzyskał mowę i wielbił Boga. Lęk padł na wszystkich ich sąsiadów. Po całej górskiej krainie Judei opowiadano o tym wszystkim, co się wydarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, zastanawiali się i pytali: „Kimże będzie ten chłopiec?”. Bo rzeczywiście ręka Pana była z nim. Chłopiec rósł i wzmacniał się duchowo. Przebywał na pustkowiu aż do czasu wystąpienia przed Izraelem.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24