Milionowe premie za awans

2015-08-28, 12:44
(0 głosów)
Milionowe premie za awans © Marian Paluszkiewicz

Lech Poznań i Legia Warszawa awansowały do fazy grupowej piłkarskiej Ligi Europejskiej. Dwie drużyny Polska będzie mieć na tym etapie rywalizacji po raz drugi, poprzednio w sezonie 2011/12. Losowanie grup – dzisiaj, 28 sierpnia.

Lech w czwartek drugi raz pokonał Videoton Szekesfehervar, tym razem na Węgrzech 1:0. Jedynego gola zdobył w 57. minucie obrońca Tomasz Kędziora. Mistrzowie Polski przed rewanżem byli w bardzo korzystnej sytuacji, gdyż w Poznaniu przed tygodniem wygrali 3:0.

„Kolejorz" w fazie grupowej LE, która jest kontynuatorką Pucharu UEFA, wystąpi po raz trzeci. Poprzednio – w sezonach 2008/09 i 2010/11 – dotarł do 1/16 finału.

Znacznie cięższą przeprawę miała Legia, m.in. dlatego, że zaliczka z pierwszej potyczki z Zorią Ługańsk był niewielka (1:0). Powiększył ją w 16. minucie Tomasz Brzyski, który z rzutu wolnego dośrodkował na tyle precyzyjnie i sprytnie, że – gdy żaden z zawodników nie dotknął piłki – ta zatrzepotała w siatce. Przed przerwą wyrównał jednak Dmytro Chomczenowski i kolejny gol w korzystnej sytuacji stawiałby gości.

W 62. minucie to jednak gospodarze po raz drugi prowadzili. Brazylijczyk Guilherme pietą zmienił kierunek lotu piłki po strzale Michała Kucharczyka i mógł się cieszyć z efektownego trafienia. Już cztery minuty później znowu był remis, a Dusana Kuciaka z rzutu wolnego zaskoczył Rusłan Malinowski. Kropkę nad „i" i drugie zwycięstwo nad ukraińską drużyną zapewnił Legii w doliczonym czasie gry Ondrej Duda, który wykorzystał rzut karny.

Z tytułu awansu do fazy grupowej polskie kluby otrzymają z UEFA po 2,4 mln euro, czyli ponad 10 mln złotych.

Losowanie grup – z udziałem 48 drużyn – w piątek o godz. 14 w Monaco. Oba polskie zespoły znajdą się prawdopodobnie w trzecim koszyku. Oprócz Ajaxu czy Borussii, mogą trafić m.in. na Liverpool, Tottenham Hotspur, Napoli, Fiorentinę, Olympique Marsylia, Athletic Bilbao czy Villarrel.

Wyniki rewanżowych meczów 4. rundy kwalifikacji piłkarskiej LE (* - oznacza awans):

*FC Midtjylland (Dania) - FC Southampton (Anglia) 1:0 (1:0); 1:1
FC Salzburg (Austria) - *Dynamo Mińsk (Białoruś) 2:0 po dogr. (2:0, 1:0), karne 2-3; 0:2.