Litwinki wyprzedziły Polki

2015-07-01, 13:54
(0 głosów)
Litwinki wyprzedziły Polki © Ria Novosti / Scanpix (Fot. Grigorij Sisoev)

Pierwszy medal na mistrzostwach świata w pięcioboju nowoczesnym wywalczyły reprezentantki Litwy – Lina Batulevičiūtė i Ieva Serapinaitė, które w rywalizacji sztafet kobiecych uplasowały się na drugim miejscu, o punkt wyprzedzając Polki. Biało-czerwoni na MŚ wywalczyli już drugi brązowy kruszec.

Zwyciężyły Chinki Wanxia i Qian Chen, które uzyskały 1418 punktów, wyprzedzając parę litewską o 8 oczek. Bardzo dobrze spisały się reprezentantki Polski – Oktawia Nowacka i Aleksandra Skarżyńska, które wywalczyły drugi medal dla biało-czerwonych.

Nowacka i Skarzyńska ukończyły rywalizację z dorobkiem 1409 pkt. Zwyciężczynie Wanxia Liang i Qian Chen uzyskały 1418 pkt, a Batulevičiūtė i Ieva Serapinaitė były zaledwie o jeden punkt lepsze od biało-czerwonych. Polki rozpoczęły od udanej szermierki. W turnieju szpadzistek zajęły piątą lokatę (Litwinki były siódme) wygrały 19 walk, ale zaledwie o dwie mniej od najlepiej fechtujących Rosjanek. Zarówno pływanie jak i jazdę konną biało-czerwone ukończyły na dziesiątym miejscu, a reprezentantki Litwy ponownie zajęły siódmą pozycję. Po trzech konkurencjach Polki plasowały się na szóstej pozycji, a Litwinki na piątej.

Na trasę kombinacji (bieg+strzelanie), przez zawodników nazywanej potocznie „kombajnem", Nowacka i Skarzyńska wyruszyły 26 sekund za prowadzącymi Włoszkami. Do znajdujących się na „srebrnej" pozycji Chinek miały 20 s straty, a do „brązowych" ex aequo par gospodarzy i Rosjanek 12 s. Litwinki zajmowały piąte miejsce i wybiegły 11 sekund przed Polkami. W ostatniej konkurencji prawdziwy popis dała Skarzyńska. Bardziej utytułowana Nowacka, ubiegłoroczna triumfatorka Pucharu Świata, niewiele jej ustępowała i przez pewien czas biegła nawet na drugiej pozycji. Z czołówki najwięcej zimnej krwi zachowały Chinki oraz zawsze dobre w tej próbie Litwinki, które na finiszu były o jedną sekundę lepsze od biało-czerwonych. Podopieczne trenera reprezentacji Stanisława Pytla zajęły w kombinacji drugie miejsce, ulegając jedynie Białorusinkom, które na koniec uplasowały się na czwartej pozycji. Włoszki spadły na dziewiątą. To już drugi brązowy medal zdobyty przez polskich pięcioboistów w Berlinie, a 70. w historii ich występów w MŚ. W poniedziałek w rywalizacji sztafet męskich trzecie miejsce zajęli Szymon Staśkiewicz i Jarosław Świderski, a wygrali gospodarze przed Rosjanami. Reprezentanci Niemiec Marvin Faly Dogue i Alexander Nobis uzyskali 1544 pkt i o cztery wyprzedzili Aleksandra Kukarina i Kiriła Bieljakowa. Biało-czerwoni zgromadzili 1520 pkt.