2015-03-09, 11:42
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marcin Lewandowski Marcin Lewandowski © AFP / Scanpix (Fot. MICHAL CIZEK)

Siedem medali 33. halowych mistrzostw Europy zdobyli w Pradze polscy lekkoatleci. Na najwyższym stopniu podium stanął po zwycięstwie w biegu na 800 m Marcin Lewandowski. W tabeli medalowej Polacy uplasowali się na siódmym miejscu.

W niedzielę, ostatnim dniu imprezy, oprócz Lewandowskiego, medale wywalczyli: srebrne Angelika Cichocka na 1500 m i sztafeta 4x400 m w składzie: Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina oraz brązowy w tej konkurencji – Joanna Linkiewicz, Małgorzata Hołub, Monika Szczęsna i Justyna Święty.

W sobotę trzy brązowe medale zdobyli: Kamila Lićwinko w skoku wzwyż, Rafał Omelko w biegu na 400 m i Piotr Lisek w skoku o tyczce.

Prezes PZLA Jerzy Skucha przyznał, że liczbowo „plan został wykonany", ale kolorystyka medali mogła być lepsza. Poza tym, jak dodał, gdy jedni nieco zawodzą, to inni sprawiają miłe niespodzianki.

Joanna Jóźwik, która ze łzami w oczach schodziła z bieżni po zajęciu czwartego miejsca w biegu na 800 m podkreśliła, że nie przyszło jej nawet do głowy, że mogła z Pragi wrócić bez medalu. Oceniła, że zawiodła ją obrana taktyka. Przyznała też, że nie ma już tyle sił, co na początku sezonu.

Mimo srebra uczestnicy sztafety 4x400 m byli nieco zasmuceni. Jak zgodnie twierdzili, do Pragi przyjechali po złoto. I mieli je jeszcze kilkanaście metrów przed metą, kiedy to prowadził Krzewina.

W 1999 roku w japońskiej miejscowości Maebashi Piotr Haczek, Jacek Bocian, Piotr Rysiukiewicz i Robert Maćkowiak uzyskali 3.03,01. Rekord odebrała biało-czerwonym „rodzinna" sztafeta Belgii wynikiem 3.02,87. Na pierwszej zmianie biegł 22-letni Julien Watrin, a po nim kolejno synowie Jacquesa Borlee, halowego wicemistrza Europy na 200 m z 1983 roku: 22-letni Dylan (w sobotę wywalczył srebro na 400 m) i 27-letni bliźniacy Jonathan oraz Kevin.

Spełniło się marzenie Ewy Swobody o starcie w finale 60 m. 17-letnia sprinterka zajęła ósme miejsce i czasem 7,20 poprawiła o 0,01 s należący do niej rekord Europy juniorek. Złoty medal zdobyła Holenderka Dafne Schippers – 7,05, a wśród zawodników Richard Kilty – 6,51. Rok temu Brytyjczyk został w Sopocie halowym mistrzem świata.

Najwięcej – dziewięć trofeów zdobyli Brytyjczycy, ale tylko dwa złote i zajęli trzecie miejsce w tabeli medalowej. Na pierwszym uplasowali się Rosjanie – ich dorobek to osiem krążków, w tym aż sześć ze złota. Kolejne, 34. halowe mistrzostwa Europy odbędą się w 2017 roku w Belgradzie.