Roland Garros: Świątek przebiła się przez „chiński mur”

2022-05-31, 00:24
(0 głosów)
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne Fot. pixabay.com/ThMilherou

To był najtrudniejszy jak dotąd mecz Igi Świątek w paryskim turnieju. Liderka światowego rankingu zdołała odwrócić losy rywalizacji i zameldowała się w ćwierćfinale.

Dość niespodziewanie przeciwniczką Igi Świątek w czwartej rundzie Garrosa była mało znana, nastoletnia Chinka Zheng Qinwen, która wcześniej pokonała m.in. Rumunkę Simonę Halep. W pierwszym secie Polka dwukrotnie przełamywała serwis rywalki, ale nie potrafiła wykorzystać przewagi, a rywalka odrabiała straty. O wyniku pierwszej partii musiał decydować tie-break (dodatkowy gem), w którym Zheng wykorzystała pierwszą piłkę meczową. Wcześniej Świątek miała aż pięć szans na wygranie tego seta, ale ostatecznie musiała uznać wyższość nastoletniej Chinki.

W drugim i trzecim secie Świątek zagrała zdecydowanie lepiej, odrobiła straty i przechyliła szalę rywalizacji na swoją korzyść. Tym samym sprawiła sobie prezent na 21. urodziny, które będzie skromnie, w turniejowym reżimie, obchodzić 31 maja. Z kolei Chinka po meczu przyznała, że problemy zdrowotne uniemożliwiły jej utrzymanie wysokiego poziomu gry z pierwszej partii.

Iga Świątek (Polska, nr 1) - Zheng Qinwen (Chiny) 6:7, 6:0, 6:2

Pary ćwierćfinałowe turnieju kobiet:
Iga Świątek (Polska, nr 1) - Jessica Pegula (USA, nr 11)
Weronika Kudiermietowa (Rosja, nr 29) - Daria Kasatkina (Rosja, nr 20)
Martina Trevisan (Włochy) - Leylah Fernandez (Kanada, nr 17)
Cori Gauff (USA, nr 18) - Sloane Stephens (USA)

***

W rywalizacji mężczyzn na czwartej rundzie udział w turnieju zakończył Hubert Hurkacz. To jego najlepszy występ na paryskiej mączce. Polak musiał uznać wyższość wyżej notowanego Norwega Ruuda.

Casper Ruud (Norwegia, nr 8) - Hubert Hurkacz (Polska, nr 11) 6:2, 6:3, 3:6, g:4

Pary ćwierćfinałowe turnieju mężczyzn zapowiadają wielkie emocje sportowe. Szczególne zainteresowanie wzbudza pojedynek wielkich mistrzów Djokovica i Nadala. Ten mecz wielokrotnych triumfatorów turniejów Wielkiego Szlema określany jest przedwczesnym finałem. W ćwierćfinałach zmierzą się:

Novak Djokovic (Serbia, nr 1) - Rafael Nadal (Hiszpania, nr 5)
Alexander Zverev (Niemcy, nr 3) - Carlos Alcaraz (Hiszpania, nr 6)