Igrzyska Polonijne: sportowcy rejonu wileńskiego z 61 medalami

2016-03-08, 10:55
(9 głosów)
Igrzyska Polonijne: sportowcy rejonu wileńskiego z 61 medalami Fot. archiwum SzSSRW

Reprezentacja Wileńszczyzny zdobyła 109 medali i zajęła 1. miejsce w klasyfikacji medalowej XII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych 2016. Sportowcy rejonu wileńskiego wywalczyli 61 medali.

Ponad 500 sportowców z 18 państw świata wzięło udział w XII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych „Podkarpacie 2016", które odbywały się od 27 lutego do 5 marca.

Najliczniejszą, liczącą ponad sto osób, była reprezentacja z Litwy, która zajęła 1. miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 109 medali, w tym 42 złote, 33 srebrne i 34 brązowe. Najwięcej do zwycięstwa przyczynili się przedstawiciele rejonu wileńskiego, zdobywając 61 medali, w tym 25 złotych.

25-osobowa reprezentacja rejonu, której połowę stanowili wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, wspierana przez mer rejonu Marię Rekść i dyrektor administracji Lucynę Kotłowską, już pierwszego dnia zawodów w nordic walking stanęła na najwyższym schodku podium, zdobywając 12 medali. Pierwsza ceremonia wręczenia medali, gratulacje od mer Marii Rekść jeszcze mocniej zmotywowały naszą młodzież.

W drugim dniu zawodów w biatlonie i nordic walking zdobyliśmy jeszcze 17 medali, w tym 7 złotych. Potem kolejne 28 medali, w tym 12 złotych zdobyli narciarze w narciarstwie biegowym, łyżwiarze.

Medale dla Litwy zdobyli: po 4 krążki – Arnold Lepiochin, Romuald Aleksandrow, Agata Pozlewicz, Nikita Romanow, Jadwiga Grynkiewicz, Bronisław Kaczanowski, Zbigniew Bortkiewicz oraz Marian Kaczanowski, po 3 medale – Wiktoria Romanowa, Emila Siaro, Kamila Jakubauskaite, Regina Kozłowska, Albert Kisiel, Romuald Noreika, Mieczysław Borusewicz, po 2 – Ernest Lepiochin, Edwin Tomaszewicz, Jadwiga Juniewicz. Anela Lewko i Artur Kozłowski zdobyli po jednym medalu.

Drugie miejsce w klasyfikacji medalowej zajęli przedstawiciele Czech – 81 medali, w tym 32 złote. Na trzecim miejscu uplasowali się Białorusini – 40 medali, z których 10 złotych.

„Wspólnota Polska" i gospodarze zorganizowali Igrzyska na bardzo wysokim poziomie. Sprawnie przeprowadzone zawody w poszczególnych konkurencjach, rywalizacja w duchu fair play, wycieczka do Lwowa i ciekawych miejscowości Bieszczad, wspaniałe warunki zamieszkania, prezentacje poszczególnych miast i regionów, biesiady, spotkania, dyskoteki integracyjne, generacja sił po zawodach w saunie i pływalni nie pozwoliło nikomu nudzić się i zostawiło dla wszystkich przyjemne i niezapominane wrażenia.

5 marca odbyła się ceremonia zamknięcia, podczas której zostali wręczone puchary za zwycięstwo w klasyfikacji medalowej. Poseł na Sejm Republiki Litewskiej Jarosław Narkiewicz w imieniu reprezentacji Litwy podziękował za wspaniale organizowane Igrzyska. Zamknięcia Igrzysk wspólnie dokonali prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska" Longin Komołowski i marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.