Obchody 3 Maja w Wilnie

2017-05-03, 13:45
Oceń ten artykuł
(16 głosów)

„226 lat temu uchwalono pierwszą w Europie Konstytucję. Uczyniliśmy to my, Polacy wraz z Litwinami, gdyż trzeba pamiętać, że wtedy tworzyliśmy wspólne państwo! Jesteśmy z tego prawdziwie dumni – powiedział Ambasador RP na Litwie Jarosław Czubiński podczas obchodów 3 Maja na wileńskiej Rossie.

Święto Konstytucji 3 Maja zgromadziło dzisiaj na wileńskiej Rossie przedstawicieli Ambasady RP na Litwie, rodaków z Polski, polskich działaczy politycznych i społecznych na Wileńszczyźnie, harcerzy, kombatantów, społeczności polskich szkół i przedszkoli z Litwy i Macierzy. Zebrali się wszyscy, aby uczcić święto rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i złożyć wieńce przy Mauzoleum Matki i Serca Syna.

Na uroczystość przybyło też dowództwo stacjonującego w Szawlach polskiego kontyngentu wojskowego Orlik, który od 2 maja strzeże niebo nad krajami bałtyckimi w ramach misji Baltic Air Policing.

„W preambule Konstytucji zapisano, że uchwalono ją chcąc na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć. Dzisiaj my okazujemy tę wdzięczność twórcom pierwszej w Europie nowoczesnej Konstytucji i kontynuujemy ich dzieło, wciąż aktualne” – mówił ambasador Czubiński podczas uroczystości. Bo jak podkreślił, Konstytucja Trzeciomajowa była przede wszystkim pragnieniem głębokiej reformy, zapowiedzią działań zmierzających do przełamania słabości ustrojowej, militarnej, politycznej i gospodarczej. Miała być też drogą do nowoczesności państwa i do wolności narodu.

Szef polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie zaznaczył, że dzień 3 maja 1791 roku był "wielkim zwycięstwem tych, którzy chcieli silnego polskiego państwa". Gdyż wprowadzono dziedziczną monarchię, utworzono nowoczesny rząd odpowiedzialny przed Parlamentem.  

„To pierwsze takie rozwiązanie w Europie i pierwsze zapisane na papierze” – mówił Ambasador. Podkreślił, że stworzono wtedy wiele instytucji, które pozwoliły państwu sprawnie działać i "ustalono, że wobec Rzeczypospolitej, wobec Polski, wszyscy obywatele są równi, niezależnie od ich pochodzenia i stanu posiadania, wszyscy są takimi samymi obywatelami, wszyscy muszą korzystać z ochrony państwa, a przede wszystkim muszą korzystać ci słabsi bowiem pojęcie „naród” oznaczało ogół mieszkańców, a nie tylko stan szlachecki".

„Doceniając dzisiaj wielkość myśli twórców Konstytucji sprzed 226 lat, doceniamy i własne dzieło – bezpieczną i rozwijającą się Rzeczpospolitą. Szanujemy nasze współczesne prawa. Doceniamy efekty naszej walki, naszych wyrzeczeń i poświęceń, efekt naszej pracy i wysiłku, mądrości twórców odrodzonej, demokratycznej i niepodległej Ojczyzny” – powiedział Czubiński.

Dodał, że okazujemy też wdzięczność naszym przodkom za to, że mamy polski język i polską kulturę, za polskie szkoły, za troskę o Ojcowiznę, do której „zawsze wracamy, niezależnie od tego gdzie los nas rzuci”. Dziękujemy także Kościołowi za to, że „będąc strażnikiem wartości moralnych, w najczarniejszych czasach niewoli przytulał Naród Polski i dawał schronienie polskim myślom o wolności i niepodległości”.

„Pamiętamy też lekcję płynącą z historii: i z tej odległej z końca XVIII wieku, i z tej, której jesteśmy świadkami, tej która dzieje się na naszych oczach, która dokonuje się naszymi rękami i naszymi sercami. Historia uczy nas bowiem, że w naszym miejscu świata, w naszym miejscu w Europie nic nie jest dane za darmo, a o niepodległość trzeba walczyć stale. Bo kto stoi w miejscu, kto trwa w samozadowoleniu, kto trwa w przekonaniu, że nie trzeba się ciągle rozwijać, ten skazuje siebie i swój kraj na przegraną w trwającej od zawsze i na zawsze konkurencji ludzi, narodów i państw” – zaakcentował szef polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie.

Czubiński przypomniał też o ludziach, dla których w każdym pokoleniu słowo „Polska” było święte niezależnie od ich narodowości i miejsca zamieszkania”. Już 200 lat przed Konstytucją idee reformy władzy głosił zamieszkały w Wilnie ksiądz Piotr Skarga. Ojczyzny przed upadkiem bronił poseł z Litwy Tadeusz Rejtan. Twórcami Konstytucji byli m.in. związani z Litwą – Kazimierz Nestor Sapieha, Józef Kazimierz Kossakowski, Józef Zabiełło, Kazimierz Konstanty Platter, Jacek Antoni Puttkamer. Konstytucji bronił też Tadeusz Kościuszko, którego 200 rocznicę śmierci w tym roku obchodzimy.

„Składamy dziś hołd twórcom Konstytucji 3 Maja, testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów i aktu narodzin Rzeczypospolitej Polskiej, konstytucji zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania, pokoju. Konstytucja 3 Maja połączyła chrześcijańskie tradycje Polski i europejskie wartości Oświecenia, umożliwiła powstanie i przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji. Wartości te stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Niech będą dla nas zawsze wzorem do naśladowania. Równi między równymi, wolni między wolnymi! Vivat Konstytucja, vivat 3 Maja! Niech żyje Polska!” – powiedział Ambasador RP na Litwie Jarosław Czubiński. 

Ambasador zaprosił też wszystkich do udziału w Mszy św. za Ojczyznę, która dzisiaj o godz. 18.00 odprawiona zostanie w kościele Ducha Świętego w Wilnie.

Komentarze   

 
#3 Radek 2017-05-06 20:19
Polacy na Wileńszczyźnie są wzorem polskości
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#2 da 2017-05-03 21:18
Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie.

Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj.

Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj.

Nierząd braci naszych cisnął,
Gnuśność w ręku króla spała,
A wtem trzeci maj zabłysnął -
I nasza Polska powstała.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
#1 Tadeusz 2017-05-03 17:06
Troska o Ojcowiznę jest tym, co bardzo mocno cechuje mieszkańców Wileńszczyzny. Tutaj naprawdę trzeba walczyć o polskość, także dzisiaj, gdy wciąż trwają rozmaite przejawy dyskryminacji.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Czwartek, 25 czerwca 2026

    Mt 7, 21-29

    Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie każdy, kto mówi do Mnie: «Panie! Panie!», wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz tylko ten, kto pełni wolę mojego Ojca, który jest w niebie. W owym dniu wielu powie Mi: «Panie! Panie! Czyż nie prorokowaliśmy w imię Twoje? W Twoje imię wyrzucaliśmy demony i w Twoje imię dokonaliśmy wielu niezwykłych czynów». A wtedy im powiem: Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode Mnie wy, którzy postępujecie niegodziwie. Każdy, kto słucha tych moich słów i wprowadza je w czyn, jest podobny do człowieka rozsądnego, który zbudował dom na skale. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom. Ale on nie runął, bo zbudowany był na skale. Każdy, kto słucha tych moich słów, ale nie wprowadza ich w czyn, podobny jest do człowieka głupiego, który dom zbudował na piasku. Spadł ulewny deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się silne wiatry i uderzyły w ten dom, a on się zawalił. I upadek jego był wielki”. Gdy Jezus skończył przemawiać, tłumy zdumiewały się Jego nauką. W Jego mowie była bowiem niezwykła moc, jakiej nie posiadali ich nauczyciele Pisma.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24