Łączy nas przyjaźń. Współpraca Rudomino – Łochowo

2018-10-31, 16:07
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Łączy nas przyjaźń. Współpraca Rudomino – Łochowo fot. organizatorów

Od kilku lat Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie współpracuje ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Łochowie. Celem dwspółpracy jest realizacja wspólnych międzynarodowych projektów edukacyjnych oraz wymiana doświadczeń zarówno wśród uczniów, jak nauczycieli.

W tym roku realizowany był projekt pt. Dziedzictwo regionalne. Rośliny i zioła użytkowe. Zadaniem uczestników – naszych uczniów, jak również dzieci z Polski – było zgromadznie informacji o osobliwościach leczniczych wybranego przez siebie zioła, zebranie ziół, zasuszenie oraz sporządzenie kartki do Zielnika, który właśnie był uwieńczeniem naszej wspólnej pracy.

Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się właśnie w zaprzyjaźnionej szkole w Łochowie, do której przybyliśmy 24 października na czele z wicedyrektor Mirosławą Klim, z 21 uczniami i nauczycielami – czuwającymi nad realizacją prac – Iloną Herman, Ireną Proczuchanową, Aliną Miłosz. Towarzyszył nam chór „Jaskółeczka” z kierownikiem Aliną Balkuvienė.

Zauroczeni byliśmy ciepłym przyjęciem, pięknym przemówieniem powitalnym o przyjaźni polsko-polskiej dyrektora szkoły Mirosława Donarskiego. Spotkano nas według obyczaju staropolskiego – chlebem i solą, z piosenkami, które wykonał zespół Łochowianie. Po tak ciepłym przyjęciu nasze dzieci z projektu udały się do rodzin w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży.

Kolejne dni przyniosły nam wiele niezapomnianych wrażeń, gdyż udaliśmy się na wspaniałą wycieczkę do kolebki państwa polskiego – pierwszej stolicy Polski oraz metropolii kościelnej, miasta św. Wojciecha – Gniezna. Zwiedziliśmy okazałą Katedrę Gnieźnieńską. Mogliśmy „dotknąć” historii, znaleźć się w miejscu, gdzie był koronowany pierwszy król Polski Bolesław Chrobry i gdzie znajdują się relikwie św. Wojciecha, stanąć przed słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi. Zwiedziliśmy zamek w Kórniku – zabytkową rezydencję historycznego rodu Działyńskich. Obecnie mieści się tu muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami. Zamek jest też siedzibą Biblioteki Kórnickiej PAN – jednej z największych bibliotek w Polsce.

Mieliśmy też okazję być na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, uczelni, z którą mamy podpisaną umowę o współpracy. Obejrzeliśmy laboratoria i wysłuchaliśmy wykładu Teresy Rauckyte-Żak o fitoterapii. Zwiedziliśmy tajną fabrykę zbrojeniową DAG Bromberg, istniejącą w czasie II wojny światowej. Byliśmy w skansenie w Osieku, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć nie tylko zabytkowe budownictwo, ale też własnoręcznie ubiliśmy masło, które później posmakowaliśmy z pysznym chlebem i popiliśmy maślanką. Dowiedzieliśmy się też o procesie przygotowania kawy zbożowej, która, jak się okazało, wybornie smakuje. Ucztą dla ducha były: teatr, opera, kino.

W trakcie wizyty w szkole uczniowie z projektu mieli okazję uczestniczyć w lekcjach biologii, fizyki i chemii, podczas gdy nauczyciele obserwowali zajęcia z języka polskiego. Zarówno naszym uczniom, jak i nauczycielom było to wspaniałe doświadczenie. Młodzież z chóru Jaskółeczka” miała okazję uczestniczyć w warsztatach muzycznych. Młodzi ludzie byli zachwyceni programem i praktycznymi zajęciami. Z kolei uczestnicy projektu mieli podsumowanie wspólnej działalności – zajęcia integracyjne, które poprowadziła Kamila Niciejewska. Pogłębiali wiedzę o ziołach i roślinach wykorzystywanych w medycynie ludowej, przyrządzali i degustowali herbatki ziołowe, których mieszankę sami sporządzili, wykorzystali też wysuszone rośliny do wykonania wieńców oraz umieścili przywiezione prace we wspólnym Zielniku, który właśnie stał się uwieńczeniem projektu.

Sobota i niedziela przyniosła nam wiele wzruszeń i powodów do dumy. Nasz chór otworzył I Kujawsko-Pomorski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej Wolność krzyżami się mierzy. Wystąpienie naszego chóru było entuzjastycznie przyjęte przez publiczność. Nagrodą było Grand Prix dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II Mirosława Donarskiego. Nasz uczeń Norbert Herman odczytał pracę pt. List do Piłsudskiego, przygotowaną na 33. Międzynarodowy Konkurs Twórczości Literackiej Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej.

Jaskółeczka miała zaszczyt śpiewać podczas Mszy św. w kościele pw. św. Kazimierza w Łochowie. Z kolei po mszy odbył się koncert pieśni patriotycznej. Największym uznaniem dla nas było wzruszenie ludzi obecnych w kościele i brawa na bis.

Wyprawa do Polski była nie tylko poznawcza, ale też budująca. Mamy nadzieję, że przyjaźń, która połączyła naszych uczniów i ich rówieśników w Polsce, będzie się rozwijała, a współpraca obu placówek zaowocuje jeszcze wieloma ciekawymi przedsięwzięciami. Za to wszystko serdecznie dziękujemy gronu pedagogicznemu na czele z dyrektorem Mirosławem Donarskim.

Drodzy Przyjaciele, do Was kierujemy te oto słowa wieszcza:

I każda dobra myśl, jak promień, wraca
Znowu do Ciebie, do źródła, do słońca, (...)
I każda dobra chęć Ciebie wzbogaca.

Wyjechaliśmy o wiele bogatsi: ogrzani Waszą życzliwością, umocnieni Waszym poświęceniem, rozradowani Waszym ciepłym uśmiechem. Pokrzepieni na duchu.

Alina Miłosz
starszy nauczyciel j. polskiego

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24