Po przyjęciu rezolucji Ruginienė, która wciąż sprawuje obowiązki premiera, złoży prezydentowi Gitanasowi Nausėdzie list rezygnacyjny. Po podpisaniu przez niego dekretu w tej sprawie cały rząd zostanie odwołany.
Prezydent będzie mógł następnie mianować jednego z ministrów tymczasowym premierem do czasu utworzenia nowego rządu.
Na czele nowego 21. rządu ma stanąć Mindaugas Sinkevičius – lider Partii Socjaldemokratycznej.
W środę, 24 czerwca, kandydat na premiera ma spotkać się z prezydentem, a dzień później, w czwartek, głowa państwa przedstawi go Sejmowi.
Z kolei parlamentarzyści będą musieli podjąć decyzję o nowym premierze nie później niż tydzień po jego prezentacji na sali plenarnej.
Nad kandydaturą premiera Sejm głosuje jawnie – do jej zatwierdzenia wystarczy zwykła większość głosów.
Jeśli w nabliższy czwartek Sejm zatwierdzi kandydata na premiera, to on ma przedstawić Sejmowi, nie później niż 15 dni po powołaniu, Gabinet Ministrów zatwierdzony przez prezydenta, oraz przedłożyć do rozpatrzenia program rządu. Rząd uzyskuje uprawnienia do działania, gdy Sejm zatwierdzi jego program większością głosów.
Przypominamy, że w zeszłym tygodniu została podpisana nowa umowa koalicyjna po tym, jak socjaldemokraci wykluczyli z koalicji partię „Świt nad Niemnem”, a zaprosili do niej Związek Demokratów „W imię Litwy”. Nową większość rządzącą tworzą obecnie trzy frakcje sejmowe: socjaldemokraci, demokraci oraz Chłopów-Zielonych i Związku Chrześcijańskich Rodzin, którą współtworzą Związek Chłopów i Zielonych oraz Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin.
Zgodnie z umową koalicyjną, premierem ma zostać lider socjaldemokratów Mindaugas Sinkevičius.
Będzie to już trzeci premier po wyborach parlamentarnych w 2024 roku. W czerwcu 2025 roku ze stanowiska premiera ustąpił Gintautas Paluckas, a dziś Inga Ruginienė.
Zgodnie z porozumieniem koalicyjnym „W imię Litwy” obejmie ministerstwa energetyki, ochrony zdrowia i rolnictwa. „Chłopi” i AWPL-ZChR zachowają resorty sprawiedliwości oraz gospodarki i innowacji. Pozostałe ministerstwa będą w gestii socjaldemokratów. Na stanowisku przewodniczącego Sejmu pozostanie socjaldemokrata Juozas Olekas.
