Wydrukuj tę stronę

Finał drugiej edycji konkursu edukacyjnego „Silni Polską!”

2026-06-23, 06:30
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Finał drugiej edycji konkursu edukacyjnego „Silni Polską!” Fot. Sławek Kasper (IPN)

W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu „Silni Polską!”. W wydarzeniu wzięli udział zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej: dr hab. Karol Polejowski i dr Mateusz Szpytma.

Na gali zgromadziło się 28 najlepszych drużyn szczebla centralnego, obejmujących łącznie 280 osób, które w drugiej edycji konkursu osiągnęły najwyższe wyniki.

Podczas swojego wystąpienia dr hab. Karol Polejowski zwrócił się do młodzieży: – Wy, którzy swoją działalnością, zaangażowaniem daliście dowód tego, że wartości, które nas wszystkich łączą od pokoleń są wciąż żywe, a to, że je z nami podzielacie napełnia nas nadzieją, że jeszcze Polska nie zginęła i mamy przed sobą wspaniałą przyszłość.

Podkreślił również, że to właśnie w domu i w szkole młodzi ludzie uczą się, czym jest polskość, dlaczego warto być Polakiem i być dumnym z Polski.

Z kolei dr Mateusz Szpytma zaapelował do finalistów, aby zawsze mieli w sercu historię Polski oraz aby Polska była dla nich siłą. – To, że zgłosiliście się do konkursu „Silni Polską!” przygotowując tak trudne tematy pokazuje, że historia naszych bohaterów jest Wam bliska.

W imieniu liderów głos zabrał Marek Kasprzak, który zaznaczył, że projekt Instytutu Pamięci Narodowej udowadnia, że historię można poznawać w sposób nowoczesny i bliski młodemu człowiekowi.

Finaliści konkursu „Silni Polską!” to młodzi ludzie z całej Polski, którzy przez ostatni rok pracowali nad projektami historycznymi, organizowali wydarzenia w swoich miejscowościach i udowodnili, że historia może być nie tylko inspiracją, ale i przestrzenią do twórczego działania. Kilkudniowy pobyt w stolicy Małopolski był dla nich nagrodą główną w konkursie. W programie znalazło się m.in. zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Armii Krajowej i Muzeum Lotnictwa Polskiego.

* * *

Konkurs „Silni Polską!” to inicjatywa Biura Edukacji Narodowej IPN, której celem jest zachęcenie młodzieży do twórczego odkrywania historii, budowania więzi międzypokoleniowych i wzmacniania lokalnych wspólnot. Pierwsza edycja pokazała, że młodzi ludzie potrafią nie tylko poznawać dzieje swojej małe ojczyzny, ale także inspirować innych do aktywnego udziału w życiu społecznym i kulturalnym.

W tegorocznej edycji udział wzięło 2368 uczniów z całej Polski, zrzeszonych w 245 zespołach. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz młodzież szkół ponadpodstawowych. Szczególnie widoczna była reprezentacja mniejszych miejscowości i ośrodków gminnych oraz powiatowych, gdzie konkurs stał się impulsem do odkrywania lokalnej historii i budowania międzypokoleniowych więzi.

Efekty konkursu wykraczały jednak daleko poza grono jego uczestników. W całej Polsce zorganizowano 187 wydarzeń edukacyjnych, które dotarły do dziesiątek tysięcy odbiorców. Powstawały wystawy, filmy, audycje radiowe, spektakle i koncerty historyczne. Organizowano pikniki rodzinne, gry terenowe, biegi pamięci i rekonstrukcje historyczne. W Grudziądzu uczestnicy przygotowali nawet konkurs kulinarny inspirowany lokalnym dziedzictwem.

Projekt „Silni Polską” zainicjował dr Karol Nawrocki jeszcze jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Źródło: IPN

Dodaj komentarz