„Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie sprawnie. Wrócę przed wieczornym posiedzeniem i jutro przedstawię Sejmowi RL kandydaturę Mindaugasa Sinkevičiusa na premiera” – powiedział dziennikarzom Nausėda po spotkaniu z liderem socjaldemokratów, które odbyło się w środę wieczorem w Pałacu Prezydenckim.
Prezydent powiedział, że już wcześniej zachęcał Sinkevičiusa do objęcia sterów rządu.
„Nie będę ukrywał, że od początku zachęcałem pana Mindaugasa Sinkevičiusa do objęcia stanowiska premiera. Wtedy podjął on decyzję odmowną, dlatego cieszę się, że tym razem, mimo wszystko przyjął na siebie odpowiedzialność polityczną, będąc liderem Partii Socjaldemokratycznej, i postanowił kierować procesem tworzenia rządu” – mówił Nausėda. Wyraził nadzieję, że powołanie nowego rządu przebiegnie sprawnie i „będziemy mogli rozpocząć pracę”.
We wtorek prezydent podpisał dekret o dymisji rządu i premier Ingi Ruginienė.
Rząd podał się do dymisji, bo doszło do zmiany składu koalicji rządzącej i lider socjaldemokratów ogłosił, że jest gotów zostać szefem nowego rządu.
Parlamentarzyści będą musieli podjąć decyzję o nowym premierze nie później niż tydzień po jego prezentacji na sali plenarnej. Nad kandydaturą premiera Sejm głosuje jawnie – do jej zatwierdzenia wystarczy zwykła większość głosów.
Jeśli w nabliższy czwartek Sejm zatwierdzi kandydata na premiera, to on ma przedstawić Sejmowi, nie później niż 15 dni po powołaniu, Gabinet Ministrów zatwierdzony przez prezydenta, oraz przedłożyć do rozpatrzenia program rządu. Rząd uzyskuje uprawnienia do działania, gdy Sejm zatwierdzi jego program większością głosów.
Na podst. ELTA
