Na święto przybył mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, wicemer Józef Rybak, starosta gminy jaszuńskiej Zdzisław Mażejko, a nieco później dołączył poseł na Sejm Republiki Litewskiej Jarosław Narkiewicz.
– Spotykamy się co roku, aby uczcić wieloletnią tradycję, dbać o więzi wspólnotowe, złożyć życzenia Janom i Janinom, a co najważniejsze – być razem i odpocząć. Cieszę się, że jesteście wszyscy razem i życzę, aby ten wieczór i ta noc przyniosły wiele radości – powiedział mer Zdzisław Palewicz i podziękował mieszkańcom gminy Jaszuny za ich pracę na rzecz dobra społeczności.
Starosta gminy Jaszuńskiej Zdzisław Mażejko życzył zgromadzonym, aby odłożyć na bok wszelkie codzienne troski i treściwie spędzić wolny czas.
– W tę najkrótszą noc w roku życzę wam, aby światło tego ogniska ogrzało nasze serca, a znaleziony kwiat paproci przyniósł zdrowie, powodzenie i wewnętrzny spokój – powiedział.
Centrum Kultury w Solecznikach zadbało o to, aby zabawa świętojańska była pełna wrażeń, dobrego nastroju i zajmująca dla uczestników w każdym wieku. Bogaty program muzyczny zgromadził publiczność pod sceną, ale nie brakowało też chętnych do plecenia wianków z polnych kwiatów, odwiedzenia stoisk handlowych i, oczywiście, nie mogło zabraknąć trampolin, z których dobiegał dziecięcy śmiech. Zarówno starsi, jak i młodsi mogli również pojeźcić konno.
Na scenie wystąpili wykonawcy, prezentując różnorodność kulturową. Działające w rejonie solecznickim zespoły – „Znad Mereczanki”, „Gromada” oraz „Art of Music” – zachwyciły publiczność swoimi występami. Wielki zaszczyt przypadł zespołom artystycznym działającym w Jaszunach – młodzież rozpaliła ognisko świętojańskie, którego płomień towarzyszył całemu wydarzeniu aż do jego zakończenia. Sceniczne rozpalenie ogniska przeniosło publiczność do magicznej przestrzeni święta przesilenia letniego, gdzie ogień, motywy obrzędowe i żywy duch tradycji łączą się ze sobą.
Świąteczny nastrój potęgowały występy profesjonalnych wykonawców – na scenie publiczność zobaczyła uczestników projektu „Krawczyk show”, piosenkarkę Katarzynę Zvonkuvienė oraz zespół „Pikaso”. Zabawę świętojańską zwieńczyła dyskoteka z DJ-em Augustynem.
Wydarzenie poprowadzili Jolanta Prowłocka i Tomasz Matuiza.
Kto wie, czy komuś udało się tej nocy znaleźć magiczny kwiat paproci, który zakwitł gdzieś nad Mereczanką?
Na podst. salcininkai.lt
Noc świętojańska w Jaszunach. Wyjątkowe święto pełne tradycji, muzyki i magii
2026-06-24, 17:10
Zabawa świętojańska w Parku Pałacu Balińskich w Jaszunach znów przyciągnęła liczne grono mieszkańców, gości i miłośników obyczajów ludowych. Był to wieczór wypełniony muzyką i tańcem, pełen wzruszeń i poczucia wspólnoty. Podczas święta przywitania lata nie mogło zabraknąć plecenia wianków, poszukiwania magicznego kwiatu paproci i składania życzeń solenizantom.
Etykiety
Galeria
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
-
Title
Title
View the embedded image gallery online at:
http://l24.lt/pl/kultura-pl/item/429684-jaszuny?print=1&tmpl=component#sigProGalleria7e79d32706
http://l24.lt/pl/kultura-pl/item/429684-jaszuny?print=1&tmpl=component#sigProGalleria7e79d32706
