Wydrukuj tę stronę

46 tys. karabinków GROT trafi do Wojska Polskiego

2026-06-24, 15:53
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
46 tys. karabinków GROT trafi do Wojska Polskiego Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

24 czerwca 2026 roku na terenie Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu, w obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz sekretarz stanu w MON Magdaleny Sobkowiak-Czarneckiej, została podpisana umowa na dostawę karabinków szturmowych MSBS GROT w wersji A3 dla Sił Zbrojnych RP.

- To jest wielki dzień. To jest dzień prawdy, dzień pokazania naszej skuteczności, naszej wspólnej skuteczności oraz tych, którzy produkują najlepszą broń w Polsce, w Polskiej Grupie Zbrojeniowej i Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu. GROT A3 staje się faktem. (...) To jest wielki dzień dla Radomia, wielki dzień dla naszego bezpieczeństwa - powiedział W. Kosiniak-Kamysz.

- Wersja A3 jest najlepszą z dotychczasowych. Być może nie ostatnią, ale obecnie najlepszą. Bardzo dziękuję panu prezesowi za to, że nie zmieniliście ceny i że cena wersji A2 oraz A3 pozostała taka sama. To pokazuje, że konkurencyjność na rynku światowym może być budowana również poprzez atrakcyjną cenę. Naszym zadaniem jest otwieranie nowych rynków. To oczekiwanie Skarbu Państwa i rządu polskiego, aby polskie firmy nie produkowały wyłącznie dla Wojska Polskiego. Chcemy, aby polski przemysł zbrojeniowy był kołem zamachowym gospodarki, źródłem wzrostu gospodarczego, dobrobytu i bezpieczeństwa dla wszystkich polskich rodzin - podkreślił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.

Karabinek szturmowy MSBS GROT powstał w wyniku udanej kooperacji radomskiej Fabryki Broni z Wojskową Akademią Techniczną. Nowoczesna, modułowa konstrukcja zapewnia możliwość błyskawicznego dostosowania broni do indywidualnych potrzeb użytkownika. Karabinek może być konfigurowany w wielu wariantach, zarówno w układzie klasycznym, jak i bezkolbowym.

- Program SAFE to inwestycja nie tylko w nasze bezpieczeństwo, ale również w naszą gospodarkę. Dzisiaj radomski „Łucznik" jest jednym z największych zakładów pracy w Radomiu. Współpracuje z dziesiątkami kooperantów z regionu - zaznaczyła sekretarz stanu w MON Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

Pierwsze egzemplarze tej rodziny broni weszły na wyposażenie Sił Zbrojnych RP w 2017 roku, z kolei od 2016 roku wojsko pozyskuje także karabinki MSBS w odmianie reprezentacyjnej. Najnowsza wersja A3 wprowadza istotne zmiany konstrukcyjne, które wypracowano bezpośrednio na bazie wniosków z dotychczasowej eksploatacji broni przez polskich żołnierzy. Wdrożone rozwiązania techniczne wydatnie podnoszą walory użytkowe karabinka, zachowując jego najwyższą sprawność i odporność w trudnych warunkach operacyjnych.

Inf. MON (gov.pl)

 

Dodaj komentarz