2014-11-27, 06:55
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wileńscy koszykarze awansowali © BFL (Fot. Andrius Ufartas)

Koszykarze wileńskiego klubu „Lietuvos rytas" zapewnili sobie awans do 1/16 turnieju finałowego Pucharu Europy. We środę wieczorem 79:72 (28:15, 11:19, 22:15, 18:23) pokonali oni na własnym parkiecie rumuńską ekipę „CSU Asesoft" i z dorobkiem 6 zwycięstw i 1 porażki prowadzą w grupie E.

Jedynej porażki zawodnicy „Lietuvos rytas" doznali właśnie w pojedynku z Rumunami, gdy to w Ploeszti przegrali im aż 83:103. Zrozumiała więc była chęć gospodarzy, by zrewanżować się rywalom za tamto dotkliwe potknięcie. Wilnianie bardzo dobrze rozpoczęli pierwszą kwartę i od razu odskoczyli rywalom. Rumuni w drugiej odsłonie zdołali się jednak pozbierać, wyrównać grę i nieco skrócić dystans.

Po długiej przerwie gospodarze znowu zaczęli od „mocnego uderzenia" i kolejny raz uzyskali kilkunastopunktową przewagę. Ambitny rumuński zespół, debiutujący w Pucharze Europy, nie dawał za wygraną i w ostatniej kwarcie próbował odmienić losy pojedynku, jednak nie dał rady. Goście musieli uznać wyższość gospodarzy, którzy zrewanżowali się przeciwnikom za porażkę w pierwszej rundzie, chociaż ich zwycięstwo nie było tak efektowne jak Rumunów. Najskuteczniejszym zawodnikiem na parkiecie był środkowy „Lietuvos rytas" Antanas Kavaliauskas, który zdobył 21 pkt. Wśród gości skutecznością zaimponował snajper z Litwy Marius Runkauskas, który cztery razy trafił za trzy punkty, a w ogóle w meczu zdobył 20 pkt.

Kolejny mecz wilnianie rozegrają również u siebie. W następną środę, 3 grudnia, ich rywalami będą zawodnicy rosyjskiego klubu „Krasnyj Oktiabr" Wołgograd. W pierwszym pojedynku górą byli litewscy koszykarze, którzy wygrali spotkanie z wynikiem 77:63.