XI Maraton Wileński: Litwin wyprzedził Etiopczyka

2014-09-14, 18:25
(0 głosów)
XI Maraton Wileński: Litwin wyprzedził Etiopczyka © BFL (fot. Vygintas Skaraitis)

W niedzielę odbył się w litewskiej stolicy XI Maraton Wileński. W biegu uczestniczyło kilkanaście tysięcy biegaczy zarówno z Litwy, jak i innych krajów świata, w tym wielu sportowców z Polski.

W podstawowym dystansie maratonu wśród mężczyzn najszybszy był Litwin Remigijus Kančys. Dystans 42 km i 195 metrów Kančys pokonał za 2 godz. 23 min 41 s, wyprzedzając obywatela Etiopii Teklu Getu, gdy do mety pozostawało 6 km. Drugie miejsce zajął Artur Kern z Polski (2:25.56), a trzecie Litwin Ignas Brasevičius (2:30.51).

Wśród kobiet najszybsza była Vaida Žūsinaitė – dystans pokonała za 2 godz. 43 min i 13 s, osiągając nowy rekord tych biegów wśród pań.

Biegacze rywalizowali także w półbiegu (21 km 097 m) oraz na dystansie 10 km. W półbiegu najszybsi byli Darius Sadeckas i Rasa Drazdauskaitė. Pokonali trasę odpowiednio za 1 godz. 9 min 13 s i 1 godz. 17 min 29 s.

W dystansie 10 km zwyciężyli Petras Gliebus (32 min 22 s) ir Laura Asadauskaitė (37 min 55 s).

Uczestnicy sztafety swoje siły wypróbowali także na trasie 4x10 km. Rodziny wystartowały w biegu o długości 4,2 km, zaś rodzice z małymi dziećmi w wózkach zmagali się na dystansie 500 m i 1000 m.

Za zdobyte pierwsze miejsce zwycięzca maratonu otrzymał 5000 litów, za drugie – 3000 litów, za trzecie – 1500 litów. Trzej najszybsi biegacze półmaratonu otrzymali odpowiednio 1500, 1000 i 500 litów.

Wszyscy uczestnicy biegu zostali uhonorowani specjalnymi medalami.

W ubiegłym roku w Maratonie Wileńskim udział wzięło około 10 000 entuzjastów biegania.