Polska na zimowych igrzyskach olimpijskich

2022-02-04, 19:32
(1 głos)
Polska na zimowych igrzyskach olimpijskich Fot. stop-klatka

Dziś odbyła się ceremonia otwarcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. Reprezentanci Polski zaczną rywalizację o medale w sobotę, 5 lutego.

Biało-czerwoni wystartują w Chinach w biathlonie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim na torze długim, short tracku, biegach narciarskich, skokach narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim, snowboardzie i saneczkarstwie.

Olimpijska reprezentacja Polski liczy 57 zawodników oraz 71 osób współpracujących (w tym sztaby szkoleniowe i medyczne, członkowie misji, oficerowie covidowi). Reprezentację stanowi 30 kobiet i 27 mężczyzn, którzy reprezentują pięć polskich związków sportowych.

W historii 23 startów w zimowych igrzyskach olimpijskich polscy zawodnicy zdobyli łącznie 22 medale, w tym: 7 złotych, 7 srebrnych i 8 brązowych. Wywalczyli je zawodnicy narciarstwa (15), łyżwiarstwa szybkiego na torze długim (6) oraz biathlonu (1).

W rankingu medalowym ostatnich XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang 2018 reprezentacja Polski z dorobkiem dwóch medali (złoty i brązowy, oba w skokach narciarskich) sklasyfikowana została na 20. pozycji. W klasyfikacji punktowej ZIO 2018 Polska z dorobkiem 34 pkt. zajęła 21. miejsce.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie odbywać się będą od 4 do 20 lutego. Weźmie w nich udział łącznie około 2900 zawodników, którzy rywalizować będą w 109 konkurencjach. Do programu tegorocznych igrzysk wprowadzono siedem nowych konkurencji: monoboby kobiet, sztafetę mieszaną w short tracku, drużynę mieszaną w skokach narciarskich, drużynę mieszaną snowboard-cross, a w narciarstwie dowolnym: big air kobiet i mężczyzn oraz drużynę mieszaną aerials.