2017-06-19, 16:10
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Zawody na nartorolkach w Niemenczynie Fot. Marian Kaczanowski

W sobotę w Niemenczynie odbyły się zawody II edycji Pucharu Litwy na nartorolkach stylem dowolnym, które zostały organizowane przez Litewskie Stowarzyszenie Narciarskie, starostwo miasta Niemenczyn i Szkołę Sportową Samorządu Rejonu Wileńskiego.

Do startu zgłosiła się rekordowa liczba zawodników – ponad 130 sportowców z Wilna, Wisagini, Onikszt, Ignaliny, Druskiennik i liczna delegacja z rejonu wileńskiego.

Zawodnicy rywalizowali na dystansach 1,8 km; 2,4 km; 3 km; 5 km; 10 km ulicami Užupio, Statybininkų i Vėtrungės. Zawody odbywały się stylem dowolnym drogą eliminacji, gdzie zawodnicy, startujący ze startu wspólnego, po pokonaniu jednego okrążenia 600 m, byli eliminowani z walki o medale. Walka w takim stylu wywołała zaciekawienie wśród widzów, a także dodała hazardu zawodnikom. Interesujące zawody nartorolek i wrotek przyciągnęły wiele widzów, wśród których był także wicemer rejonu wileńskiego Robert Komarowski z rodziną. Sportowcom z Niemenczyna kibicował starosta miasta Mieczysław Borusewicz oraz ich rodzice.

W zawodach bardzo dobrze zaprezentowali się wychowankowie Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego, w poszczególnych grupach wiekowych 7-krotnie stając na podium. Pierwsi w grupie Elity wystartowali mężczyźni. Nasz przedstawiciel Nikita Romanow dobrze pokonał 6 km i tylko na przedostatnim okrążeniu ustąpił nieco starszym rywalom i finiszował 5.

Najlepiej powodziło się wychowankom Szkoły Sportowej w grupie wiekowej 2002-2003 r. ur. na dystansie 3 km, gdzie całe podium należało do naszych zawodniczek. Najbardziej ostra walka toczyła się o złoty medal między Wiktorią Romanową a Emilią Siawro. Od startu na prowadzenie wyszła Emilia, jednak po pokonaniu 2 okrążeń ustąpiła dla Wiktorii, która prowadziła do mety. Wiktoria wywalczyła pierwsze miejsce i złoty medal. Emilia ozdobiła się srebrnym medalem, a Kamile Jakubauskaite cieszyła się z brązowego medalu.

Wśród chłopców 2002-2003 r. ur. na dystansie 3 km Marek Griniuk wywalczył trzecie miejsce, Roland Sumbar finiszował 4., a Daniel Jackiewicz – 6. W grupie wiekowej 2004 r. ur. i młodsze wśród dziewcząt na odcinku 1,8 km Ewelina Dulko zajęła 2. miejsce i ozdobiła się srebrnym medalem. Kamila Stakauskaite finiszowała 8. W grupie chłopców na dystansie 2,4 km najlepiej radził sobie Aleksander Ławrynowicz, który zajął 6. miejsce. Po raz pierwszy w zawodach startujący Daniel Buchowski finiszował 7., a najmłodszy zawodnik Witold Bystrycki metę przekroczył na 8. miejscu.

Dobrze na dystansie 4,8 km ze wspólnego startu w grupie chłopców 2000-2001 r. ur. wystąpili Romuald Aleksandrow i Rusłan Pukszto. Romuald po pokonaniu pierwszego okrążenia 600 m jechał piąty. Następne okrążenie Romek pokonał szybciej i był 4. Pokonując kolejne okrążenie Romuald podniósł się na 3. miejsce i zabrakło tylko kilku centymetrów do drugiego miejsca. Romuald Aleksandrow zajął 3. miejsce i zdobył brązowy medal. Rusłan Pukszto finiszował 4., a Albert Kisel – 6.

Przed dwoma tygodniami do grona biatlonistów z Niemenczyna dołączyła wilnianka Sara Urumowa, która w zawodach na nartorolkach startowała po raz pierwszy. W grupie wiekowej 2000-2001 r. ur. wśród dziewcząt Sara rywalizowała na odcinku 3,6 km. Po pokonaniu 2 okrążeń zawodniczka była 6. Na kolejnych dwóch kręgach Sara wyprzedziła 3 zawodniczki i finiszowała 3., zdobywając pierwszy swój brązowy medal w zawodach na nartorolkach.

Medaliści II edycji Pucharu Litwy na nartorolkach zostali nagrodzeni dyplomami i medalami. Trzeci etap Pucharu Litwy odbędzie się w lipcu w Ucianie.