Wojskowi sportowcy przywieźli 60 medali

2019-10-29, 12:49
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Największy dorobek medalowy żołnierze uzyskali w lekkoatletyce Największy dorobek medalowy żołnierze uzyskali w lekkoatletyce Fot. MON

Z wojskowych igrzysk w Wuhan polscy żołnierze przywieźli 60 medali.

– To rzeczywiście wielki sukces. Są to efekty waszej ciężkiej pracy. Udowodniliście, że umiecie pracować nad sobą. To są te cechy, które są wspólne dla sportowców i dla żołnierzy Wojska Polskiego. Tacy są żołnierze Wojska Polskiego – są zdeterminowani, gotowi chronić naszą ojczyznę, a więc swoją postawą udowadniacie gotowość do stania na straży bezpieczeństwa społeczeństwa polskiego. Za to Wam dziękuję. Wasze sukcesy są jednocześnie sukcesami polskimi. Jesteśmy z was dumni i gratuluję! powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas powitania żołnierzy, którzy wrócili z VII Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Wuhan.

Uroczystość powitania odbyła się w poniedziałek w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu.  Wziął w niej udział również minister sportu Witold Bańka.

Biało-czerwoni przywieźli do Polski 60 medali: 11 złotych, 15 srebrnych i 34 brązowe i zajęli 5. miejsce w klasyfikacji medalowej.

W Wuhan walczyło 66 reprezentacji narodowych, a klasyfikację medalową wygrali reprezentanci gospodarzy. Drugie miejsce przypadło Rosji, a na najniższym stopniu podium znaleźli się Brazylijczycy. Czwarte miejsce zajęli Francuzi.

204 zawodników w biało-czerwonych barwach walczyło o medale w 17 dyscyplinach sportowych. W składzie znaleźli się m.in.: kpr. Marcin Lewandowski, szer. Konrad Bukowiecki, szer. Justyna Święty-Ersetic, szer. Tomasz Bartnik, szer. Adam Cwalina czy plut. Piotr Małachowski. Wielu z zawodników, którzy reprezentowali Wojsko Polskie na Igrzyskach, to rekordziści, wielokrotni medaliści Igrzysk Olimpijskich czy mistrzostw świata.

Minister sportu i turystyki podziękował szefowi MON za współpracę wsparcie polskich zawodników w codziennych treningach i szkoleniu.

Wojsko Polskie jest gotowe wspierać sportowców. Nie byłoby takiego wyniku, gdyby nie decyzje realnie zwiększające wsparcie dla zawodniczek i zawodników. Dziękuję za zaangażowanie mówił minister Witold Bańka.

Największy dorobek medalowy żołnierze uzyskali w lekkoatletyce 16 pozycji (7+4+5). Wyróżnił się zwłaszcza dwoma zwycięstwami w konkurencjach indywidualnych szeregowy Michał Rozmys, który jako pierwszy minął metę biegu na 800 metrów oraz na 1500 metrów.

W skoku o tyczce zwyciężył Paweł Wojciechowski. Młotem najdalej rzucił Wojciech Nowicki. W zespołowej klasyfikacji w maratonie triumfowali: Henryk Szost, Arkadiusz Gardzielewski i Marcin Chabowski. Na najwyższym stopniu podium stanęły również Paulina Guba w pchnięciu kulą i sztafeta 4x400 metrów kobiet: Anna Kiełbasińska, Małgorzata Hołub-Kowalik, Joanna Linkiewicz i Justyna Święty-Ersetic.

Najlepszy czas w ratownictwie wodnym w konkurencji ratowanie manekina 50 metrów miał Wojciech Kotowski, który jest obok Rozmysa jedynym zawodnikiem, który zdobył dwa złota, ponieważ sztafetę 4x25 metrów w holowaniu manekina wygrał zespół w składzie: Kotowski, Adam Dubiel, Bartosz Stanielewicz i Hubert Nakielski. Jednocześnie w tej dyscyplinie Polacy pobili rekordy świata.

Kolejne złota zdobyli: w strzeleckim trapie triumfował Jaromir Wojtasiewicz, natomiast w żeglarskiej klasie 470 zwyciężyły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar.

Ogółem aż 13 medalowych krążków 2 srebrne i 11 brązowych zdobyła reprezentacja Polski w pływaniu.