Dla tych, którzy odeszli

2021-11-05, 08:57
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Poprzez zachowanie pamięci o ludziach, którzy odeszli do wieczności, w swoisty sposób poznajemy historię naszej „małej ojczyzny”. Właśnie Ci ludzie tworzyli kiedyś to, co teraz posiadamy. Pielęgnujemy wartości, które starali się nam przekazać.

Tradycyjnie, jak co roku, w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych odwiedzamy okoliczne cmentarze: w Rubnie, Dziekaniszkach, Rubionce.

Biorą w tym udział wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Uczniowie solidnie przykładają się do pracy, by oczyścić groby, sprzątnąć opadnięte liście.

Ciekawią ich również stare napisy na krzyżu lub pomniku. Przecież to nasza historia.

Z wielką starannością, szacunkiem nasza szkolna społeczność troszczy się o groby Jana Konrada Obsta i jego rodziny, które znajdują się na cmentarzu w Rubnie. Pamięć o tym człowieku jest ciągle żywa i odwiedzanie grobu Jana Konrada Obsta stało się naszą tradycją.

To jest taka lekcja historii, która opowiada o losach wybitnego społecznika. A my czujemy wielki zaszczyt, że był związany z naszą okolicą.

Sprzątnięte groby, zapalone znicze, wspólna modlitwa świadczą o tym, że nasi uczniowie w taki sposób okazują szacunek i pamięć dla tych, którzy odeszli.

Również w Dzień Zaduszny przedstawiciele Szkoły-Centrum Wielofunkcyjnego w Mościszkach byli na cmentarzu w Rubnie, gdzie nabożeństwo za dusze zmarłych odprawił proboszcz parafii w Bujwidzach – Raimundas Macidulskas.

Wszyscy zgromadzeni odśpiewali Anioł Pański.

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

 • Środa, 30 listopada 2022 

  Święto św. Andrzeja, apostoła

  Mt 4, 18-22

  Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

  Gdy Jezus szedł brzegiem Jeziora Galilejskiego, zobaczył dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i jego brata, Andrzeja. Zarzucali sieci w jezioro, gdyż byli rybakami. Powiedział do nich: „Pójdźcie za Mną, a sprawię, że będziecie łowić ludzi”. Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim. A gdy szedł dalej, zobaczył dwóch innych braci: Jakuba, syna Zebedeusza, i jego brata, Jana. Byli w łodzi ze swym ojcem Zebedeuszem i naprawiali sieci. Ich także powołał, a oni natychmiast zostawili łódź i ojca i poszli za Nim.

  Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24