Dla tych, którzy odeszli

2021-11-05, 08:57
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Poprzez zachowanie pamięci o ludziach, którzy odeszli do wieczności, w swoisty sposób poznajemy historię naszej „małej ojczyzny”. Właśnie Ci ludzie tworzyli kiedyś to, co teraz posiadamy. Pielęgnujemy wartości, które starali się nam przekazać.

Tradycyjnie, jak co roku, w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych odwiedzamy okoliczne cmentarze: w Rubnie, Dziekaniszkach, Rubionce.

Biorą w tym udział wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Uczniowie solidnie przykładają się do pracy, by oczyścić groby, sprzątnąć opadnięte liście.

Ciekawią ich również stare napisy na krzyżu lub pomniku. Przecież to nasza historia.

Z wielką starannością, szacunkiem nasza szkolna społeczność troszczy się o groby Jana Konrada Obsta i jego rodziny, które znajdują się na cmentarzu w Rubnie. Pamięć o tym człowieku jest ciągle żywa i odwiedzanie grobu Jana Konrada Obsta stało się naszą tradycją.

To jest taka lekcja historii, która opowiada o losach wybitnego społecznika. A my czujemy wielki zaszczyt, że był związany z naszą okolicą.

Sprzątnięte groby, zapalone znicze, wspólna modlitwa świadczą o tym, że nasi uczniowie w taki sposób okazują szacunek i pamięć dla tych, którzy odeszli.

Również w Dzień Zaduszny przedstawiciele Szkoły-Centrum Wielofunkcyjnego w Mościszkach byli na cmentarzu w Rubnie, gdzie nabożeństwo za dusze zmarłych odprawił proboszcz parafii w Bujwidzach – Raimundas Macidulskas.

Wszyscy zgromadzeni odśpiewali Anioł Pański.

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

 • Wtorek, 16 sierpnia 2022 

  Wspomnienie św. Stefana Węgierskiego

  Mt 19, 23-30

  Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

  Jezus powiedział do uczniów: „Zapewniam was: Człowiek bogaty z trudem wejdzie do królestwa niebieskiego. Powtarzam wam: Łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego”. Gdy uczniowie to usłyszeli, bardzo się zdumieli i pytali: „Któż więc może się zbawić?”. Jezus przyjrzał się im uważnie i odpowiedział: „Dla ludzi to niemożliwe, ale dla Boga wszystko jest możliwe”. Wówczas Piotr powiedział: „Oto my zostawiliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą. Co za to otrzymamy?”. Jezus im odpowiedział: „Zapewniam was: Ponieważ poszliście za Mną, to przy odnowieniu świata, kiedy Syn Człowieczy zasiądzie na chwalebnym tronie, również i wy zasiądziecie na dwunastu tronach i będziecie rządzili dwunastoma plemionami Izraela. I każdy, kto ze względu na Mnie opuści dom, braci, siostry, ojca, matkę, dzieci lub pole, stokroć więcej otrzyma i będzie miał udział w życiu wiecznym. Wielu zaś pierwszych będzie ostatnimi, a ostatnich pierwszymi”.

  Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24