Dla tych, którzy odeszli

2021-11-05, 08:57
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Poprzez zachowanie pamięci o ludziach, którzy odeszli do wieczności, w swoisty sposób poznajemy historię naszej „małej ojczyzny”. Właśnie Ci ludzie tworzyli kiedyś to, co teraz posiadamy. Pielęgnujemy wartości, które starali się nam przekazać.

Tradycyjnie, jak co roku, w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych odwiedzamy okoliczne cmentarze: w Rubnie, Dziekaniszkach, Rubionce.

Biorą w tym udział wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Uczniowie solidnie przykładają się do pracy, by oczyścić groby, sprzątnąć opadnięte liście.

Ciekawią ich również stare napisy na krzyżu lub pomniku. Przecież to nasza historia.

Z wielką starannością, szacunkiem nasza szkolna społeczność troszczy się o groby Jana Konrada Obsta i jego rodziny, które znajdują się na cmentarzu w Rubnie. Pamięć o tym człowieku jest ciągle żywa i odwiedzanie grobu Jana Konrada Obsta stało się naszą tradycją.

To jest taka lekcja historii, która opowiada o losach wybitnego społecznika. A my czujemy wielki zaszczyt, że był związany z naszą okolicą.

Sprzątnięte groby, zapalone znicze, wspólna modlitwa świadczą o tym, że nasi uczniowie w taki sposób okazują szacunek i pamięć dla tych, którzy odeszli.

Również w Dzień Zaduszny przedstawiciele Szkoły-Centrum Wielofunkcyjnego w Mościszkach byli na cmentarzu w Rubnie, gdzie nabożeństwo za dusze zmarłych odprawił proboszcz parafii w Bujwidzach – Raimundas Macidulskas.

Wszyscy zgromadzeni odśpiewali Anioł Pański.

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Wtorek, 18 stycznia 2022

    Mk 2, 23-28

    Słowa Ewangelii według świętego Marka

    Zdarzyło się, że Jezus w szabat przechodził wśród zbóż, a Jego uczniowie zaczęli po drodze zrywać kłosy. Faryzeusze mówili do Niego: „Zobacz! Robią w szabat to, czego nie wolno!”. On im odpowiedział: „Czy nigdy nie czytaliście, co zrobił Dawid wraz z towarzyszami, kiedy znalazł się w potrzebie i był głodny? Jak za najwyższego kapłana Abiatara wszedł do domu Bożego i jadł poświęcone chleby, które wolno spożywać tylko kapłanom, i dał je również tym, co z nim byli”. Mówił im też: „Szabat jest ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Tak więc Syn Człowieczy jest Panem również szabatu”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24