Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie

2018-12-12, 13:01
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie fot. organizatorów

„Żyjesz tu i teraz ... Masz jedno życie jeden punkt
Co zdążysz zrobić to zostanie
Choćby ktoś inne mógł mieć zdanie”.
Czesław Miłosz

Ten cytat Czesława Miłosza z „Traktatu moralnego” towarzyszy naszej szkole na co dzień, jest on mottem szkoły. 10 grudnia pamiętamy szczególnie o tych słowach, ponieważ jest to Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie.

Tego dnia, co roku już od kilku lat staramy się zrobić jak najwięcej, by uczniom naszej szkoły przybliżyć postać Noblisty. Staramy się pokazać jak najwięcej zalet tej słynnej postaci: przywiązanie do ziemi rodzinnej, wrażliwość na piękno otaczającego świata, pracowitość, głęboką wiedzę, umiejętność posługiwania się językiem ojczystym oraz „służbę mowie rodzinnej” i wiele innych.

Z tej okazji nauczyciele klas początkowych, języka polskiego oraz litewskiego przedsięwzięli wiele działań.

Pierwsze lekcje w klasach 1-10 były poświęcone Patronowi szkoły. Uczniowie słuchali wierszy czytanych przez samego Czesława Miłosza, oglądali prezentacje, układali rozsypanki z wierszy, poznawali miejsce urodzenia poety – Szetejnie oraz jego okolice.

Nauczycielka języka litewskiego Alina Grigelienė przedstawiła, w jaki sposób na Litwie została upamiętniona postać Czesława Miłosza. Wypowiedziała się na temat twórczości wielkiego poety, ponadczasowości jego wierszy. Zebranym na sali zaprezentowała film dokumentalny reżyserii Juozasa Javaitisa „Wiek Czesława Miłosza”. Film przybliżył postać wielkiego poety, jego dzieciństwo, młodość, codzienne rozterki, przemyślenia. Poznaliśmy z bliska rodzinę Noblisty, jego stosunek do drogich mu ludzi i rodzinnych stron. Wszyscy usłyszeli fragmenty jego utworów, wypowiedzi płynące z ust Patrona.

Polonistki Alina Savanevičienė i Olga Wołkowicka przygotowały tablicę informacyjną przedstawiającą różne okresy życia Czesława Miłosza. W bibliotece zorganizowały quiz o poecie, w czasie którego uczniowie podzieleni na grupy rywalizowali ze sobą. Mieli ponad 20 pytań i zadań: szukali ciekawostki, wyraziście czytali wybrane wiersze oraz ilustrowali je.

Na korytarzu możemy podziwiać wystawę, która powstała pod czujnym okiem nauczycielki plastyki Andżeły Aidukienė. Zaprezentowane zostały prace plastyczne o tematyce „Wilno Czesława Miłosza” oraz „Ilustracje do wierszy Czesława Miłosza”.

Wrażeniami oraz swoimi myślami na temat Czesława Miłosza i jego twórczości podzielili się uczniowie klasy 9

„Czesław Miłosz – to jeden z najsłynniejszych polskich poetów, laureat Nagrody Nobla oraz wielu innych prestiżowych nagród literackich. Jego twórczość była tłumaczona na 44 języki obce. Cieszę się, że nasza szkoła nosi imię tak wielkiego Człowieka”.

G. Basłyk, uczennica klasy 9

„Dorobek literacki Czesława Miłosza jest bardzo bogaty. Twórczość – niezwykle zróżnicowana. Oglądając film, dowiedziałam się, że napisał ponad 1000 wierszy, 3 powieści oraz wiele innych utworów literackich. Prymusem w szkole nie był, nauczyciele mówili o nim, że był awanturnikiem”.

A. Kubarewicz, uczennica klasy 9

„Brałam udział w wiktorynie o Czesławie Miłoszu. Wiele informacji już wiedziałam, ale najciekawiej było mi wyszukać różne ciekawostki o nim. Dowiedziałam się, że nasz Patron bardzo lubił marcepany. Chował je między kartkami i butelkami z atramentem. W swoich ostatnich dniach poeta wiele razy leżał w Krakowie w szpitalu. Gdy przychodził do niego syn, Czesław Miłosz pytał go, czy ma ze sobą notebook i recytował mu wiersz, który w nocy obmyślił”.

D. Savanevičiūtė, uczennica klasy 9

„Nasza szkoła długo nie miała nadanego imienia. Wiem, że było wiele propozycji, ale największą liczbą głosów uzyskało imię Czesława Miłosza. Na lekcjach języka polskiego i litewskiego omawiamy jego twórczość. Jest to osoba, która w życiu wiele osiągnęła i zasługuje na szacunek. Jestem dumny, że Szkoła Podstawowa w Pakienie nosi imię polskiego noblisty”.

E. Wołkowicki, uczeń klasy 9

Zrywając kolejną kartkę w kalendarzu imprez szkolnych, uczciliśmy Dzień Patrona. Biorąc udział w różnorodnej działalności, po raz kolejny daliśmy wyraz uznania dla poety, prozaika, eseisty, tłumacza – Czesława Miłosza.

Olga Wołkowicka
Alina Savanevičienė

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

 • Niedziela,
  20 września 2020

  25 niedziela zwykła


  Mt 20, 1-16

  Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

  Jezus opowiedział swoim uczniom przypowieść: „Królestwo niebieskie podobne jest do właściciela, który wyszedł wczesnym rankiem, aby wynająć robotników do winnicy. Umówił się z nimi, że zapłaci im jednego denara za dniówkę, i wysłał ich do winnicy. Wyszedł znowu około godziny trzeciej. Zobaczył innych stojących bezczynnie na placu. Powiedział do nich: «Idźcie także i wy do winnicy. Zapłacę wam sprawiedliwie». I oni poszli”.  

  Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24