Przedszkolaki w Niemieżu świętowały 99. rocznicę niepodległości Litwy

2017-02-22, 13:39
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przedszkolaki w Niemieżu świętowały 99. rocznicę niepodległości Litwy Fot. archiwum przedszkola

Wszyscy są odpowiedzialni za ducha patriotyzmu, a przede wszystkim rodzina, przedszkole, szkoła. Młodych ludzi powinien pociągać dobry przykład osób szczerze zatroskanych o Ojczyznę. Patriotyzm trzeba w narodzie pielęgnować i to jest zadanie dla nas wszystkich. Dlatego wychowanie patriotyczne jest w pełni realizowane w naszym przedszkolu poprzez poznanie symbolów narodowych, legend, hymnu i spotkań z ciekawymi ludźmi, szerzącymi takie wartości. Postawę patriotyczną kształtujemy już od najmłodszych grup, które poznają swoją ulicę, swoje miasto, udekorowane flagami, godłem narodowym z okazji ważnych świąt państwowych.

Tradycją naszego przedszkola w Niemieżu są uroczyste obchody Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego, przypadającego 16 lutego.

W organizację uroczystości włączyli się rodzice i dziadkowie. Dzieci wykonały prace plastyczne na wystawę poświęconą Dniowi Niepodległości oraz miały okazję obejrzeć zdjęcia dawnego Wilna i porównać go z obecnym wyglądem.

Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor, która powitała wszystkie zebrane dzieci oraz personel przedszkola. Dokonała krótkiego rysu historycznego dotyczącego Święta Niepodległości. Przedszkolaki utrwaliły wiadomości na ten temat. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały hymn Liwy. Dzieci wystąpiły z programem artystycznym, recytując wiersze patriotyczne, śpiewając piosenki, charakterystyczne dla każdego regionu Litwy. Na makietę, przedstawiającą Litwę, zamieściły herby regionów.

Na uroczystości nie zabrakło też przedstawicieli zaprzyjaźnionych z Litwą państw: Polski i Rosji, którzy zaprezentowali taniec „Krakowiaczek” oraz „ Wo poli bieriozka stojala”. Zaproszona na imprezę poetka Mirosława Bartoszewicz przeczytała swój wiersz o naszej małej Ojczyźnie - Niemieżu.

Głównym celem uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Pamiętajmy, że miłość do Ojczyzny to miłość codzienna, nie tylko od święta. Że to nie puste gesty i słowa, za którymi nie idą żadne czyny, dobre czyny(ponieważ przemoc, mowa nienawiści to nie jest przejaw miłości do ojczyzny, tylko do przemocy właśnie). Kochajmy nasz kraj codziennie. W dobrym słowie, w szacunku do jego instytucji, symboli, historii i w braterstwie z każdym, który jest obywatelem tego kraju.

Wychowawczyni Jelena Moroz

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

  • Środa, 25 maja 2022 

    J 16, 12-15

    Słowa Ewangelii według świętego Jana

    Jezus powiedział do swoich uczniów: „Miałbym wam jeszcze dużo do powiedzenia, lecz teraz nie jesteście w stanie tego udźwignąć. Po swoim przyjściu On – Duch Prawdy – poprowadzi was ku pełnej prawdzie. Nie będzie bowiem mówił od siebie, lecz powie to wszystko, co usłyszy. Będzie także nauczał o sprawach przyszłych. On Mnie uwielbi, gdyż będzie czerpał z tego, co moje, i będzie wam to głosił. Wszystko, co należy do Ojca, jest moje; dlatego powiedziałem: Będzie czerpał z tego, co moje, i będzie wam to głosił”.

    Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24