Mali odkrywcy europejskiej kultury ludowej w szkole w Rakańcach

2016-10-12, 11:20
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Mali odkrywcy europejskiej kultury ludowej w szkole w Rakańcach Fot. archiwum szkoły

W ubiegłym roku szkolnym Szkołę Podstawową w Rakańcach spotkało prawdziwe wyróżnienie. Znalazła się ona w gronie szkół Litwy, które zakwalifikowały się do międzynarodowego projektu Erasmus+ „Mali odkrywcy w magicznym świecie europejskiej kultury ludowej”. Dzięki temu placówka nawiązała partnerską współpracę z sześcioma szkołami, a uczniowie wyruszyli w prawdziwą podróż po Europie.

W dniach 3-7 października uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół z Polski, Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii i Włoch gościli w naszym kraju. Podczas 5-dniowego pobytu goście z Europy mieli czas wypełniony po brzegi, zapewniono bowiem wiele ciekawych zajęć i atrakcji. Była to świetna okazja do lepszego poznania historii kultury ludowej na Litwie.

Przyjaciele z zagranicy zwiedzili Troki, wzięli udział w lekcji wypiekaniu litewskiego chleba i miejscowego specjału - kibinów. W drugim dniu realizacji projektu odbyli wycieczkę po Wilnie, udali się do Muzeum Bursztynu, gdzie odbyły się warsztaty przybliżające dawne i współczesne techniki obróbki bursztynu. Kolejnego dnia goście wraz z uczniami naszej szkoły wybrali się na wspólną wycieczkę do największego muzeum etnograficznego pod otwartym niebem na Litwie - skansenu w pobliżu Rumszyszek. W drugiej połowie dnia zwiedzili Muzeum Litewskich Instrumentów Ludowych w Kownie i wzięli udział w zajęciach na temat kształtowania się litewskiej muzyki ludowej. We czwartek odbyła się kolejna wspólna wycieczka do Sejmu Republiki Litewskiej, następnie goście z zagranicy uczestniczyli w warsztatach z ornamentacji wyrobów ze skóry.

Piątek był ostatnim dniem wspólnych działań. Tego dnia serdecznie witaliśmy zagranicznych przyjaciół w murach naszej szkoły. Odbyły się tu interesujące lekcje z rękodzielnictwa oraz kaligrafii, prowadzone przez pracownice Muzeum Władysława Syrokomli w Borejkowszczyźnie. Każdy uczestnik wykonał ozdoby z naturalnych materiałów oraz wypróbował swoich sił w pisaniu gęsim piórem. Uczestnicy projektu mieli też okazję zwiedzić zamek i muzeum w Miednikach, a wieczorem obejrzeli niepowtarzalny koncert „Etnokultura inaczej” na IV Festiwalu Etnokultur w Wielofunkcyjnym Ośrodku Kultury w Rudominie.

Cieszymy się bardzo, że nasi goście wyjechali z Rakańc wyłącznie z dobrymi wspomnieniami. Szczególną korzyścią dla wszystkich uczestników projektu było przełamywanie bariery językowej, dzięki temu zrodziły się nowe przyjaźnie. Wierzymy, że będą długotrwałe, a kolejne spotkania w Chorwacji, Włoszech i Polsce staną się kolejną okazją do dalszego poznawania bogatej kultury europejskiej i będą dla wszystkich wspaniałym przeżyciem oraz cennym doświadczeniem.

Teresa Dulko

Dodaj komentarz

radiowilnowhite

EWANGELIA NA CO DZIEŃ

 • Piątek,
  23 października 2020

  Św. Jana Kapistrana, prezbitera, św. Józefa Bilczewskiego, biskupa 

  Łk 12, 54-59

  Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

  Jezus mówił do tłumów: „Kiedy zobaczycie chmurę przychodzącą z zachodu, zaraz mówicie: «Będzie deszcz». I tak bywa. A kiedy wieje wiatr z południa, mówicie: «Będzie upał». I tak się dzieje. Obłudnicy! Umiecie rozeznawać to, co dzieje się na ziemi i niebie, a czemu nie potraficie rozeznać obecnego czasu? Dlaczego więc sami z siebie nie rozsądzacie, co jest słuszne? Kiedy idziesz ze swoim przeciwnikiem do urzędnika, postaraj się już w drodze zawrzeć z nim ugodę, aby cię nie zaprowadził do sędziego. Bo sędzia wyda cię strażnikowi, a strażnik zamknie cię w więzieniu. Mówię ci, nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie oddasz ostatniego grosza”.

  Czytaj dalej...
 

 

Miejsce na Twoją reklamę
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24