Seimas pradėjo šeimos reformą

2011-12-22, 05:14
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Paaiškėjus, kad Valstybinė šeimos politikos koncepcija, šeimą apibrėžusi tik per santuoką, prieštarauja Konstitucijai, Seimas iš naujo bando išsiaiškinti, kas yra šeima.

Parlamentarai po pateikimo pritarė Konstitucijos pataisai, pagal kurią „šeima sukuriama laisvu vyro ir moters sutarimu sudarius santuoką“. Ši Konstitucijos pataisa bus svarstoma komitetuose, o į Seimo plenarinių posėdžių salę jos svarstymas turėtų sugrįžti kitais metais, pavasario sesijoje.

Už tokį Konstitucijos 38 straipsnio papildymo projektą, kurį pateikė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras, balsavo 62 Seimo nariai, prieš buvo 8, susilaikė 6 parlamentarai.

Konstitucijos pataisa atiduota svarstyti Seimo komitetams. Į Seimo plenarinių posėdžių salę jos svarstymas turėtų sugrįžti kitais metais, pavasario sesijoje.

Konstitucijos pataisą savo parašais parėmė 98 Seimo nariai.

Pasak S. Šedbaro, siūloma aiškiai įtvirtinti, kad šeimos institutas yra kildinamas iš santuokos, kuri suprantama kaip laisvas vyro ir moters susitarimas.

„Šiuo metu galiojančiame Konstitucijos 38 straipsnyje šeimos sąvokos turinys nėra tiesiogiai atskleistas, tačiau akivaizdu, kad pagrindinė ir esminė šeimos forma yra santuoka, kuriai paminėtame straipsnyje yra skirtos net keturios dalys.

Pagal Konstitucinio Teismo jurisprudenciją, konstitucinė šeimos samprata yra kildinama ne tik iš santuokos instituto, įtvirtinto Konstitucijos 38 straipsnio 3 dalies nuostatose, t. y. santuoka yra pripažįstama kaip viena iš egzistuojančių šeimos formų, tačiau nevienintelė“, – sako projektą pateikęs S. Šedbaras.

Pasak jo, siūlomo projekto tikslas – pripažinti neatsiejamą ir neginčijamą santuokos ir šeimos ryšį įtvirtinant, kad šeima sukuriama laisvu vyro ir moters sutarimu sudarius santuoką.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija itin neigiamai vertina tai, kad Seimas trečiadienį po pateikimo pritarė Konstitucijos pataisai, kuria šeimos sąvoką siūloma susieti vien tik su santuoka.

Liberalų sąjūdžio frakcijos nario, Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininko Armino Lydekos teigimu, priėmus šią pataisą būtų neleistinai diskriminuojamos vienišos motinos ar vieniši tėvai bei kartu su jais gyvenantys vaikai. Taip pat būtų nepagrįstai sumenkinami tie žmonės, kurie laisvu noru pasirinko gyvenimą kartu ir galbūt net labiau nei santuoką oficialiai įregistravusios šeimos puoselėja šeimos vertybes.

„Šiandien Seimo dauguma, pritardama skubiai brukamai Konstitucijos pataisai, pademonstravo, kad negerbia laisvos žmogaus valios, laisvo ir savarankiško pasirinkimo. Šis sprendimas iš tiesų yra gėdingas. Vis dėlto tikiuosi, kad siūlomų pataisų svarstymo parlamente metu bus atsigręžta į sveiką protą, ir galutinis sprendimas bus kitoks“, – teigė Liberalų sąjūdžio frakcijos narys A. Lydeka.

Galiojančiuose įstatymuose, reguliuojančiuose tam tikras su šeima susijusių santykių sritis, tiesiogiai ar netiesiogiai įtvirtintos šeimos sąvokos yra skirtingos.

Konstitucinis Teismas 2011 m. rugsėjo 28 d. nutarime paskelbė, kad Seimas, Valstybinės šeimos politikos koncepcijoje nustatęs, jog šeima yra laikomi tik susituokę ar buvę susituokę vyras ir moteris bei jų vaikai (įvaikiai), ir taip susiaurinęs šeimos, kaip konstitucinio instituto, turinį, nesilaikė iš Konstitucijos kylančios šeimos, kaip konstitucinės vertybės, kuri gali būti sukurta ne tik santuokos pagrindu, sampratos, primena ELTA.

Konstitucijos pataisos Seime turi būti svarstomos du kartus. Tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė kaip trijų mėnesių pertrauka. Įstatymo projektas dėl Konstitucijos keitimo laikomas Seimo priimtu, jeigu kiekvieno balsavimo metu už tai balsavo ne mažiau kaip 94 visų Seimo nariai.

Nepriimta Konstitucijos pataisa Seimui iš naujo svarstyti gali būti teikiama ne anksčiau kaip po metų.

www.lrt.lt

www.lvcom.eu

Komentuoti

 

 

Vieta Jūsų REKLAMAI
300x100px
Vieta Jūsų REKLAMAI
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24