Ligoninėms tiekiamas nekokybiškas kraujas?

2011-06-30, 06:51
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

1265615245_krov1 Ar ligoninėse pacientams naudojamas kokybiškas kraujas, imasi aiškintis Seimas.

Vilniaus greitosios pagalbos ligoninė teigia nustačiusi, kad Nacionalinis kraujo centras jai pardavęs neleistiną kraują, t.y. su dvigubai mažesniu hemoglobino kiekiu, dėl ko jų ligoniams esą galėjo grėsti mirties pavojus.

Prieš pusmetį ištyrusi iš Nacionalinio kraujo centro perkamą kraują Vilniaus greitosios pagalbos ligoninė teigia nustačiusi, kad jis prastos kokybės.

Paaiškėjo, kad jame hemoglobino kiekis dvigubai mažesnis, nei reikalaujama. Todėl esą kraujo ligoninei teko pirkti ir sunaudoti 2-3 kartus daugiau.

Išsiaiškinti, kodėl Nacionalinis kraujo centras pardavinėja tokį kraują, ligoninė kartu su kitu Kauno Kraujo donorystės centru kreipėsi į Seimo Antikorupcijos komisiją. Tvirtinama, kad ligoninės pacientų sveikatai buvo kilusi grėsmė.

„Žmogus vietoj vieno vieneto gauna 2-3, pasiekiamas geras rezultatas, bet, deja, kiekvieną kartą susiduriama su potencialiai įvyksiančia mirtimi“, – sako Vilniaus greitosios pagalbos ligoninės Kraujo centro vedėja Emilija Kazlauskienė.

Kraujo donorystės centro direktorius Artūras Venslauskas teigia, kad pilant ne vieną maišelį, o kelis, žmogaus gyvybei gresia pavojus.

„Jo širdis ir taip vos vos pumpuoja, o dar užpilamas kelis kartus didesnis kraujo kiekis, nei organizmas pajėgia perpumuoti“, – sako A. Venslauskas.

Tuo metu pats Nacionalinis kraujo centras teigia, kad jo kraujas yra kokybiškas, ir kreipėsi į teismą.

„Tai yra konkurencinė kova, pagalvokite, prie ko čia Kraujo donorystės centras, kodėl jis gina kažkokius tyrimus, kažkokią situaciją, kuri įvyko greitosios pagalbos ligoninėje? Todėl, kad jie nori ten tiekti kraują“, – tvirtina Nacionalinio kraujo centro direktoriaus pavaduotoja Jekaterina Sizova.

Nacionalinį kraujo centrą ginti stoja ir Sveikatos apsaugos ministerija. Esą greitosios pagalbos ligoninė tiesiog netinkamai ištyrė kraują.

„Tokios informacijos, kad kraujas prastas, Sveikatos apsaugos ministerija neturi ir ta informacija, kuri buvo gauta iš Specialiųjų tyrimų tarnybos, jinai buvo peržiūrėta ir skunde matosi, kad greitosios pagalbos ligoninė yra taikiusi ne tas skaičiavimo formules, kokios iš tikrųjų turi būti taikomos“, – sako Sveikatos apsaugos viceministras Audrius Klišonis.

Tuo metu Seimo Antikorupcijos komisija teigia, kad jau kelerius metus tarp didžiųjų - Nacionalinio ir Kraujo donorystės - centrų nesibaigiant kovoms, Sveikatos apsaugos ministerija nesirūpina užtikrinti didesnės kraujo kokybės kontrolės.

„Problema ta, kad Sveikatos apsaugos ministerija, ta institucija, kuri turėtų kontroliuoti, nekontroliuoja, nes kiekviena donorų įstaiga kontroliuoja save, tai reiškia, kad nėra tokio arbitro iš šono, kuris tikrintų, ar tas kraujas kokybiškas, ar nekokybiškas“, – sako Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotoja Agnė Bilobaitė.

Antikorupcijos komisija nusprendė kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją ir Vyriausybę, kad šios užtikrintų objektyvią ir nepriklausomą kraujo centrų kontrolę.

Kristina Garalevičiūtė
LTV „Šiandien“

Komentuoti

 

 

Vieta Jūsų REKLAMAI
300x100px
Vieta Jūsų REKLAMAI
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24