S. Skvernelis reiškia nepasitikėjimą Lietuvos banko vadovu

2019-05-14, 12:20
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
S. Skvernelis reiškia nepasitikėjimą Lietuvos banko vadovu © l24 (Marlenos Paškovskos) nuotr.

Seime prasidėjo diskusijos dėl valdančiųjų inicijuotos rezoliucijos, reiškiančios nepasitikėjimą Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininku Vitu Vasiliausku.

Didžiausios „valstiečių“ frakcijos iniciatyva rezoliucijos projektą parengęs ir Seimui ją pristatantis Biudžeto ir finansų komiteto vadovas „valstietis“ Stasys Jakeliūnas sako, kad LB vadovas vengė komitetui, atliekančiam 2009-2010 metų krizės aplinkybių tyrimą, pateikti informaciją, bendradarbiauti, prieš tyrėjus nuteikė LB kolektyvą.

„Tai sistemingas veikimas“, – sakė S. Jakeliūnas.

Jis pripažino, kad rezoliucija yra „daugiau moralinio pobūdžio“, bet pabrėžė, kad užtenka ir teisinių argumentų dėl nepasitikėjimo V. Vasiliausku pagrįstumo.

„Yra pakankamai teisinių argumentų, kad procesai būtų teisiškai pagrįsti ir pradėti inicijuoti“, – teigė S. Jakeliūnas.

Ekonomikos komiteto narys konservatorius Dainius Kreivys abejojo rezoliucijos nauda: „Pasekmių jokių nebus, tai tas pats, kaip laiško rašymas Kalėdų Seneliui“.

Biudžeto ir finansų komiteto narys konservatorius Mykolas Majauskas rezoliucijos svarstymą pavadino „politiniu šou be realių teisnių argumentų, bet su emocijomis“. Jis nurodė 10 priežasčių, kodėl V. Vasiliausku reikia pasitikėti.

Pasak jo, centriniu banku dabar pasitiki 55 proc. Lietuvos gyventojų, tarptautinės institucijos pripažino, kad LB tinkamai tvarkėsi su krizės iššūkiais ir užtikrino finansų sektoriaus stabilumą, sutramdė greitųjų kreditų rinką, reformavo kredito unijų sektorių, buvo aktyvus pritraukiant užsienio investicijas.

Opozicijos lyderės Viktorijos Čmilytės-Nielsen teigė nematanti nei teisinio, nei ekonominio nepasitikėjimo pagrindo, tik politines priežastis. Pasak jos, rezoliucija susilpnins pasitikėjimą LB, pablogins Lietuvos įvaizdį ir dar kartą suduos smūgį jau ir taip nelabai gerai Seimo reputacijai.

Valdantiesiems priklausančių socialdarbiečių atstovas Algirdas Butkevičius pabrėžė, kad politikai daro „per daug spekuliacijų politiniame lygyje“.

„Kiek visuomenė supranta apie tai (apie Vilibor, Euribor, ekonominės krizės priežastis – BNS). Ji supranta tiek, kaip mes pateiksime tą klausimą ar informaciją, ar tai sukėlė krizę, ar padarė žalos“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Rezoliuciją dėl nepasitikėjimo V. Vasiliausku remia socialdarbiečiai bei juos remiantys „tvarkiečiai“ ir Mišrios Seimo narių grupės atstovai – iš viso 44 parlamentarai.

Premjeras Saulius Skvernelis nepasirašė rezoliucijos, tačiau antradienį sakė nepasitikintis LB vadovu.

Rezoliucijoje, be kita ko, kreipiamasi į LB vadovą, siūlant pačiam atsistatydinti, nes esą jis pažemino Seimo reputaciją bei diskreditavo centrinį banką. To nepadarius, prezidentė Dalia Grybauskaitė raginama pradėti V. Vasiliausko atleidimo procedūrą.

Pats V. Vasiliauskas neketina atsistatydinti ir teigia per visą savo profesinę karjerą nevengęs atsakomybės. Anot jo, nepasitikėjimo pagrindai yra teisės, o ne politikos sritis.

„Todėl būtų gerai, kad kritikai įvardintų konkrečius teisinius pagrindus nepasitikėjimui reikšti, jeigu tokių yra“, – praėjusią savaitę pareiškė V. Vasiliauskas.

V. Vasiliauskas, be to, atmeta jam metamus priekaištus. Jis sako, kad visa informacija institucijoms teikiama, o kaltinimus vadina asmeniškumais. V. Vasiliauskas yra pranešęs, kad S. Jakeliūnas, 2013 metais siekė įsidarbinti LB, naudojosi žlugusio „Snoro“ banko istorija.

Ir S. Jakeliūnas, ir V. Vasiliauskas yra paviešinę asmeninio susirašinėjimo žinutes. S. Jakeliūnas sako, kad LB vadovo pasakymai nedera jokiam valstybės pareigūnui.

V. Vasiliauskas LB vadovauja nuo 2011 metų balandžio. Dabar eina antra jo kadencija.

Opozicija V. Vasiliausko puolimą praėjusią savaitę vadino rinkimų kovos elementu ir interesų konfliktu.

bns
Naujienų agentūros BNS informaciją
atgaminti visuomenės informavimo
priemonėse bei interneto tinklalapiuose
be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Komentuoti

 

 

Vieta Jūsų REKLAMAI
300x100px
Vieta Jūsų REKLAMAI
300x250px
Lietuva 24Litwa 24Литва 24Lithuania 24