Moterims http://l24.lt Fri, 02 Dec 2022 17:21:12 +0200 Joomla! - Open Source Content Management lt-lt Gudrybės, kaip efektyviau išnaudoti plaukų priežiūros priemones http://l24.lt/lt/moterims/item/381846-gudrybes-kaip-efektyviau-isnaudoti-plauk-prieziuros-priemones http://l24.lt/lt/moterims/item/381846-gudrybes-kaip-efektyviau-isnaudoti-plauk-prieziuros-priemones Gudrybės, kaip efektyviau išnaudoti plaukų priežiūros priemones

Rudenį gali pradėti labiau šakotis plaukų galiukai, elektrintis plaukai, o taip pat žmonės gali susidurti su sunkumais norint išlaikyti šukuoseną, kada išėjus į lauką suformuotos garbanos praranda formą, o ištiesinti plaukai – pradeda banguotis. „Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė Aušra Vareikienė sako – visa tai rodo, kad po vasaros plaukai išsausėjo. Ji dalinasi praktiniais patarimais, kaip savo plauką prisotinti drėgmės, naudojant namuose turimas priemones.

Aliejų ir kaukes tepkite ir ant sausų plaukų

Pabandykite plaukų aliejų ir drėkinamąsias kaukes naudoti ne tik ant šlapių, nusausintų, bet ir kartais ant sausų plaukų, pataria „Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė. Anot jos, sausi plaukai geriau negu drėgni absorbuoja aliejų.

„Naudojant drėkinančias kaukes arba aliejų ant drėgnų plaukų, susidaro barjeras tarp vandens ir aliejaus, kuris plaukui apsunkina naudingųjų medžiagų įsisavinimą. Todėl patarčiau pasidaryti plaukų SPA ir šias priemones naudoti prieš plaunant plaukus. Pavyzdžiui, vakare prieš einant žiūrėti filmą ar serialą pasitepkite plaukus maitinamąja kauke, o galiukus – aliejumi. Suvyniokite priemonėmis išteptus plaukus į šiltą rankšluostį ir palaikykite bent pusvalandį. Kai išsitrinksite plaukus, pamatysite – jie jums atsidėkos žvilgesiu“, – pataria A. Vareikienė.

Palikite drėkinamąją kaukę per naktį

Jeigu plaukai ypač sausėja, prarado savo gyvybingumą, o ir galiukai pradėjo stipriau skilinėti, grožio specialistė pataria pernakt išmiegoti su drėkinamąją kauke pateptais plaukais.

„Sušildykite drėkinamąją kaukę tarp delnų ir ištepkite du trečdalius savo plaukų. Kaukę tepkite labai plonu sluoksniu – įsivaizduokite, tarsi savo plaukus lepintumėte kaip veidą naktiniu kremu, kurio tikrai nenaudojate dideliais kiekiais. Patarčiau vadovautis požiūriu – mažiau yra daugiau, bet dažniau. Na, o ryte atsikėlę vadovaukitės jums įprasta plaukų priežiūros rutina“, – sako grožio specialistė.

Plaukų šukavimas prieš miegą

Grožio specialistė pasakoja, kad jai vis dar tenka susidurti su mitu, kad prieš miegą negalima šukuoti savo plaukų. Anot jos, reikėtų elgtis netgi priešingai, tikinama pranešime spaudai.

„Žmonės vis dar bijo šukuoti plaukus prieš miegą, o aš kaip tik rekomenduoju tai daryti. Mūsų galvos oda gamina natūralius aliejus, o juos paskirstyti lengviausiai galite išsišukuodami savo sausus plaukus. Tai prieš miegą padeda stimuliuoti galvos odą ir plaukų folikulus, skatinant plaukų augimą ir jų žvilgesį. Taip patplaukus patariama išsišukuoti vakare užsitepus drėkinamąją kaukę, taip ir ją lengviau paskirstysite po visą plaukų ilgį“, – pataria A. Vareikienė.

Ruduo – plaukų serumų sezono atidarymas

Grožio specialistė pasakoja, kad ruduo yra tarsi plaukų serumų sezono atidarymas po vasaros. Anot jos, jeigu vasarą plaukams skirdavome mažiau dėmesio, dabar serumai gali juos atgaivinti iki pat plauko folikulo.

„Serumai yra labai koncentruota ir aktyvi plaukų priežiūros priemonė. Jie prasiskverbia pro mūsų plauko žvynelį, prisotina patį plauką maitinamųjų medžiagų, bei uždaro žvynelį apsaugant jį nuo išorinių veiksnių. Tad jeigu vasarą nenaudojote serumų ir tiesiog džiaugėtės saulės voniomis ar maudynėmis vandens telkiniuose, dabar serumai gali padėti atgaivinti vasaros išalintus plaukus“, – pasakoja A. Vareikienė.

Metas šveičiamosioms kaukėms

Šveičiamosios kaukės dažnai pamirštamos kaip plaukų atgaivinimo priemonė, pasakoja grožio specialistė. Anot jos, galvos odos pilingas ypač naudingas rudenį, kada atsiranda noras daugiau garbanoti arba tiesinti plaukus.

„Šveičiamosios plaukų kaukės gali padėti efektyviau pašalinti iš plaukų įvairias kosmetines priemones, nešvarumus, taip pat padeda kovoti su pleiskanomis bei sureguliuoti odos riebalavimąsi. Plaukų priežiūros rutinos pradžioje naudojamas pilingas padeda geriau įsisavinti vėliau naudosimų priemonių naudingąsias medžiagas, be to, toks švelnus galvos odos masažas skatina ir plaukų augimą“, – pasakoja grožio specialistė.

Kada naudoti kaukę, o kada serumą?

Grožio specialistė įvardija, kurios drėkinančios plaukų priemonės yra stipresnio poveikio ir skirtos retesniam naudojimui, o kurios tinka kasdienei plaukų priežiūrai.

„Plaukų priežiūros priemonės pagal poveikį yra panašios į veido odos priemones. Pavyzdžiui, serumai turi giliausią poveikį, todėl juos galima naudoti kasdien. Tuo tarpu drėkinamųjų kaukių gali pakakti kartą į savaitę, o štai kondicionierius yra kasdienis mūsų plaukų draugas – visai kaip veido kremas odai“, – pasakoja A. Vareikienė.

Ji priduria, kad rūpinantis savo plaukais, būtina skirti dėmesio ne tik išorei, bet ir vidui. Todėl norint dar ryškesnio, ilgalaikio efekto, rekomenduojama sureguliuoti mitybą. Be to, reikėtų nepamiršti tokių grožio vitaminų kaip cinkas, biotinas, selenas, B grupės vitaminai, geležis bei A ir E vitaminai.

]]>
gintarp1@gmail.com (Gintarė P.) Moterims Sun, 13 Nov 2022 08:38:02 +0200
Slenka plaukai? Paaiškino, kaip juos sustiprinti http://l24.lt/lt/moterims/item/380756-slenka-plaukai-paaiskino-kaip-juos-sustiprinti http://l24.lt/lt/moterims/item/380756-slenka-plaukai-paaiskino-kaip-juos-sustiprinti Slenka plaukai? Paaiškino, kaip juos sustiprinti

Prasidėjus rudeniui plaukų slinkimo problema tampa aktuali daugeliui. Natūralu, plaukai ypatingai jautrūs sezoniniams orų ir gyvenimo būdo pokyčiams. Tačiau kada plaukų slinkimas – tik natūralus sezoninis procesas, o kada gali signalizuoti apie rimtas sveikatos problemas?

„Eurovaistinė internete“ vaistininkė Evelina Laurinavičiūtė dalinasi patarimais, kas gali lemti pablogėjusią plaukų būklę ir kaip juos sustiprinti.

E. Laurinavičiūtė pastebi, kad atšalus orams, klausimų vaistininkams apie plaukus ženkliai padaugėja. Dažniausiai internetu ir telefonu gyventojai konsultuojasi dėl plaukų slinkimo, sausų, besišakojančių plaukų galiukų, pleiskanojančios galvos odos.

„Sezoninis plaukų slinkimas – natūralus procesas. Manoma, kad plaukai auga ciklais, kurie susiję su metų laikais. Rudenį ir pavasarį plaukai pereina į „poilsio“ ciklą, kurio metu dalis plaukų iškrenta, kad šių vietoje galėtų užaugti nauji. Kiekvienam žmogui per dieną iškrenta vidutiniškai 100-150 plaukų. „Poilsio“ ciklo metu šis slinkimas gali padidėti dvigubai. Todėl visiškai natūralu šiuo laikotarpiu plaukų šepetyje ar duše pastebėti daugiau iškritusių plaukų“, – sako „Eurovaistinė internete“ specialistė.

Kas gali lemti plaukų slinkimą rudenį?

Plaukų slinkimą rudenį gali lemti ir sumažėjęs organizmo atsparumas peršalimo ligoms bei nusilpęs imunitetas.

„Rudenį pasikeičia ne tik oras, bet ir mūsų įpročiai – daugiau laiko praleidžiame uždarose patalpose, mažiau judame, darbuose ir moksluose patiriame daugiau streso. Kartu pasikeičia ir mitybos įpročiai, todėl organizmas gali nebegauti pakankamai būtinų medžiagų. Tai gali susilpninti imunitetą, o tuo pat metu – ir mūsų plaukus“, – sako vaistininkė.

Neretai padidėjęs plaukų slinkimas gali būti susijęs su nervine įtampa, stipriais emociniais išgyvenimais. Pavyzdžiui, išgyvenus intensyvų stresinį laikotarpį, po kelių mėnesių galime pastebėti, kad pradėjo slinkti plaukai. Taip pat įtaką gali daryti dietos ir staigus svorio kritimas, didelis nuovargis ir miego trūkumas, rašoma pranešime spaudai.

„Galiausiai, plaukų slinkimui įtaką daryti gali ir temperatūrų pokyčiai. Vasarą plaukai kenčia nuo karščio, intensyvių saulės spindulių, druskingo sūraus vandens. Kai karštį pakeičia žvarbus, lietingas ir vėjuotas ruduo – plaukai dar labiau išsausėja, tampa lengviau lūžinėjantys. Plaukų folikulai gali tapti labiau pažeidžiami, todėl plaukai gali būti linkę sausėti bei slinkti“, – priduria E. Laurinavičiūtė.

Tačiau kaip atskirti, kada plaukų slinkimas – sezoniškas, o kada jį išprovokavo organizmo problemos ar medžiagų trūkumas?

„Plaukų slinkimas gali signalizuoti tokias sveikatos problemas kaip skydliaukės sutrikimai, infekcinės ligos ar uždegiminiai procesai. Todėl jeigu plaukai slenka be jokios priežasties, iškrenta itin dideliais kiekiais, pastebimai sumažėja plaukų apimtis, kartu su plaukų slinkimu kamuoja ir niežulys, galvos odos perštėjimas, pleiskanojimas – vertėtų apsilankyti pas gydytoją, kuris nustatytų priežastį ir paskirtų gydymą“, – pataria vaistininkė.

5 būdai, kaip sustiprinti savo plaukus

Sezoninio plaukų slinkimo išvengti, ko gero, neįmanoma, tačiau galima stiprinti jų svogūnėlius, kad plaukai augtų stiprūs. Vaistininkė E. Laurinavičiūtė pataria, į ką labiausiai atkreipti dėmesį norint turėti sveikus plaukus?

1 – Aprūpinkite organizmą būtinomis medžiagomis. Net ir prasidėjus rudeniui nepamirškite vaisių bei daržovių, kuriose gausu vitamino C, padedančio gaminti odai ir plaukams būtiną kolageną. Įtraukite į savo valgiaraštį špinatus, kurių sudėtyje gausu geležies, padedančios pernešti maistines medžiagas į galvos odą. Taip pat nepamirškite riebios žuvies – vitamino D šaltinio, kuris reguliuoja keratino gamybą. Pravartu į mitybą įtraukti ir daugiau sėklų, kuriose gausu omega-3 riebalų rūgščių, skatinančių plaukų augimą. Atkreipkite dėmesį ir į baltymus – kiaušinius, raudoną mėsą, pieno produktus. Plaukai sudaryti iš keratino – baltymo, suteikiančio jiems tvirtumo, lankstumo ir elastingumo, todėl baltymai sveikiems plaukams būtini.

Dažnai pakankamą būtinų medžiagų kiekį organizme vien su maistu užtikrinti sudėtinga, todėl į pagalbą galima pasitelkti maisto papildus. Juose E. Laurinavičiūtė kviečia ieškoti tokių medžiagų kaip biotinas, cholinas, silicis, cinkas, varis, selenas. Jeigu dvejojate, kokie maisto papildai jums tinkami, ar norite individualiai gauti profesionalių patarimų kaip sustiprinti plaukus, galite nemokamai pasikonsultuoti su „Eurovaistinė internete“ vaistininkais nuotoliniu būdu – internetu ar telefonu.

2 – Tausokite savo plaukus. Pravartu sumažinti karščiu formuojančių prietaisų naudojimą, chemines procedūras ir intensyvų balinimą, rečiau naudoti plaukų formavimo ir fiksavimo priemones. Į plaukų priežiūros rutiną galite įtraukti priemones, galinčias apsaugoti nuo karščio, kurias rekomenduojama naudoti prieš kiekvieną plaukų džiovinimą ar formavimą. Pravartu vengti itin plaukus įtempiančių šukuosenų, plaukus galinčių žaloti plaukų gumyčių ar segtukų. Visi šie veiksniai gali prisidėti prie plaukų sausėjimo, lūžinėjimo, o kartu – ir slinkimo.

3 – Reguliariai masažuokite galvos odą. Masažas gali padėti suaktyvinti galvos odos kraujotaką. Tai gali turėti teigiamą įtaką greitesniam plaukų augimui. E. Laurinavičiūtė rekomenduoja minkštu šepečiu pamasažuoti galvos odą kasdien bent 5 minutes. Masažuoti galima ir tiesiog plaunant galvą – pirštų galiukais atlikite sukamuosius judesius, įtrindami plaukų priežiūros priemones.

4 – Stiprinkite plaukus iš išorės. Rinkitės kasdienes plaukų priežiūros priemones, kurios gali ne tik drėkinti, maitinti, bet ir stimuliuoti galvos odą ir aktyvinti kraujotaką. Jų sudėtyje ieškokite tokių ingredientų kaip kofeinas, taurinas, aminoproteinai, arbatmedis, alavijas. Pravartu plaukus saugoti ir nuo kenksmingų UV spindulių, kurie gali daryti žalą plaukams net ir šaltuoju sezonu.

E. Laurinavičiūtė rekomenduoja sumažinti tokių priemonių kaip sausi šampūnai naudojimą, nes šie gali užkimšti plaukų folikulus. Tai gali neigiamai veikti plaukų augimą. Tokiais atvejais pravartu pasitelkti į pagalbą ir tokias procedūras kaip galvos odos šveitimas. Jos gali padėti pašalinti galvos odos nešvarumus, o kartu ir atgaivinti plaukus.

5 – Atsisakykite žalingų įpročių. Rūkymas daro neigiamą įtaką kraujotakai, gali kimšti kraujagysles. Dėl šios priežasties rūkančių žmonių plaukų folikulai gali negauti pakankamai deguonies ir maistinių medžiagų, būtinų plaukų augimui. Dėl to gali sutrikti plaukų augimo ciklas, suprastėti jų būklė.

]]>
gintarp1@gmail.com (Gintarė P.) Moterims Sun, 16 Oct 2022 11:08:48 +0300
Veido odos priežiūra rudenį: grįžta retinolis ir rūgštys http://l24.lt/lt/moterims/item/380189-veido-odos-prieziura-rudeni-grizta-retinolis-ir-rugstys http://l24.lt/lt/moterims/item/380189-veido-odos-prieziura-rudeni-grizta-retinolis-ir-rugstys Veido odos priežiūra rudenį: grįžta retinolis ir rūgštys

Vasarą dauguma galime džiaugtis įdegiu ir sumažėjusiais veido odos bėrimais. Visgi „Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė Aušra Vareikienė pasakoja, kad prasidėjus rudeniui veido oda gali sujautrėti, parausti ar net atsidėkoti pigmentinėmis dėmėmis už apsauginių priemonių nuo saulės nenaudojimą. 

Priemonės, kurių negalėjote naudoti vasarą

Ruduo – tai metas, kada į savo odos priežiūros rutiną galime sugrąžinti intensyvaus poveikio priemones, kurių negalėjome naudoti vasarą. Anot grožio specialistės, tai priemonės su retinoliu, vitaminais A ir C bei rūgštimis, rašoma pranešime spaudai.

„Priemonės, turinčios aukštesnę koncentraciją šių medžiagų, yra jautrios kontaktui su saule. Neatsakingas jų naudojimas vasarą gali iššaukti pigmentacijos pakitimus, raudonio atsiradimą ar ankstyvą odos senėjimą. Tačiau ruduo žavus tuo, kad dabar pats tinkamiausias metas šioms priemonėms naudoti. Retinolis, vitaminai A ir C, AHA ir BHA rūgštys gali sustangrinti mūsų veido odą, išlyginti raukšleles, sumažinti raudonį ar pigmentines dėmes“, – pasakoja A. Vareikienė.

Rudenį labiau sausėjanti oda

Besikeičiant orams rudenį veido oda gali būti linkusi į išsausėjimą, pasakoja grožio specialistė. Tokiais atvejais ji pataria veido odos priežiūroje atnaujinti prausiklį ir toniką.

„Jeigu nuo vasaros toliau naudojate gelinį prausiklį, rudenį galite pastebėti pirmuosius veido odos išsausėjimo požymius. Šiuo permainingu laikotarpiu, ypatingai jeigu jaučiate odos išsausėjimą ir paraudimą, patariama rinktis kreminius prausiklius, taip pat puikiai tinka pieneliai“, – išskiria A. Vareikienė.

Kaip dar vieną odos drėkinimo priemonę grožio specialistė įvardija toniką. Jis padeda geriau įsisavinti tolimesnes odos priežiūros priemones, atverdamas poras. Jo pagalba sutaupysite kitų priemonių, kadangi dėl geresnio įsisavinimo jų išnaudosite žymiai mažiau.

Nepamirškite lūpų, kaklo ir dekoltė

Mūsų veidas nesibaigia ties smakru, primena grožio specialistė, ragindama pasirūpinti savo kaklo ir dekoltė oda, taip pat lūpomis.

„Nuolat rūpinamės savo veido ir kūno oda, tačiau dauguma pamirštame pasirūpinti tokiomis kūno vietomis kaip kaklas, dekoltė ar lūpos. Jeigu neturite specialių priemonių kaklui ir dekoltė, drąsiai naudokite veidui skirtas priemones – rūgštinį pilingą ar valomąją kaukę. Tuo tarpu rudenį pradėjus sausėti lūpoms, nušveiskite jas švelniu veido ar lūpų pilingu. Vėliau jas patepkite riebiu balzamu arba maitinamosiomis kaukėmis“, – pataria A. Vareikienė.

SPF apsauga

„Net ir pasibaigus vasarai turime saugoti savo odą nuo pavojingų ultravioletinių saulės spindulių. Kartais rudenį norisi daugiau makiažo, todėl vietoje SPF apsaugą turinčio kremo rinkitės kremines, mineralines pudras, taip pat BB ir CC kremus su spalva. Svarbu, kad jie visi turėtų ne mažesnę kaip SPF15 apsaugą. Nors saulė nebe tokia aktyvi, bet rūpestis jūsų odai turi išlikti visais sezonais“, – šypsosi „Eurovaistinės“ grožio specialistė.

]]>
gintarp1@gmail.com (Gintarė P.) Moterims Sun, 02 Oct 2022 11:07:41 +0300
7 būdai, kurie tikrai padės maloniai nustebinti vyrą http://l24.lt/lt/moterims/item/379935-7-budai-kurie-tikrai-pades-maloniai-nustebinti-vyra http://l24.lt/lt/moterims/item/379935-7-budai-kurie-tikrai-pades-maloniai-nustebinti-vyra Nepamirškite mylimam žmogui parodyti, koks jis svarbus

Natūralu, kad geriems poros santykiams palaikyti reikia laiko ir dėmesio, reikia darbo. Retai taip būna, kad daug metų besitęsiantys santykiai yra geri be jokio indėlio. Dažniausiai tas indėlis yra ir kur kas didesnis nei gali atrodyti iš šalies.

Bene svarbiausia yra parodyti žmogui - koks jis Jums yra svarbus. Smulkmenomis, mažais gestais, kurie tikrai gali padaryti stebuklus.

Jeigu pritrūkote idėjų - šis straipsnis yra kaip tik Jums. Pateiksime 7 idėjas, kurios galbūt padės kiek pagyvinti Jūsų santykius ir parodyti, kad meilė net ir bėgant metams gali būti vis dar tokia pat aistringa.

Seksualūs apatiniai

Drąsiai galime sakyti, kad seksualūs apatiniai daugeliui vyrų yra pati geriausia dovana. Tiksliau, kai juos rengiasi moteris, tačiau jais grožėtis gali dovanos gavėjas. Kai kurios moterys labai gėdijasi savo kūno ir joms seksualių apatinių apsirengimas yra didelis iššūkis. Mes siūlome bandyti jį įveikti. Jeigu ne dėl vyro, tai dėl savęs pačios.

Romantiška vakarienė

Tiek vyrai, tiek moterys turėtų kuo dažniau savo antrai pusei pagaminti labai skanią vakarienę. O jeigu dar bus žvakių šviesa ir romantiška muzika - geras vakaras tikrai pagyvins Jūsų santykius. Jeigu maisto gamyba vargina - galima užsakyti viską į namus. Šiuo atveju svarbiausia yra buvimas kartu.

Kuo daugiau keliaukite

Sakydami keliaukite tikrai neturime mintyje keliones po pasaulį. Net ir vakaro išvažiavimas į kitą miestą Lietuvoje - geras žingsnis. Buvimas namuose tikrai ne tik vargina, tačiau dažnai sugadina labai daug gražių draugysčių. Siūlome Jums kuo daugiau judėti, keliauti, atrasti, tikinama reklaminiame pranešime spaudai. Tai yra kur kas geriau nei vakaro leidimas prie TV.

Maža dovanėlė

Mažos dovanos stiprina draugystę, tiesa? Ir tos dovanėlės tikrai gali būti paprastos, tačiau jų poveikis - didelis. Tam tinka piniginės, kojinės, skanūs kvepalai, tai gali būti ir niekutis, kuris tik gražiai atrodo ir daugiau neatlieka jokios kitos funkcijos.

Gražūs žodžiai

Kad ir kokio charakterio yra Jūsų vyras, tačiau mes esame tikri, kad graž0s žodžiai, kurias stengiamasi pakelti kito žmogaus ego - visada geras žingsnis. Pasakykite tam žmogui kuo daugiau komplimentų, net galima padėkoti, kad jis yra. Esame tikri, kad tokiu atveju santykiai bus kur kas geresni ir tuo pačiu juos puoselėti bus paprasčiau.

Pasitikėjimas savimi

Tiek moterims, tiek vyrams dažniausiai kur kas labiau patinka tokie žmonės, kurie save myli, kurie savimi pasitiki. Tai yra normalu. Dėl to ir Jums siūlome parodyti - koks puikus žmogus esate. Kita pusė tai tikrai pastebės bei įvertins.

Bučiniai be priežasties

Galiausiai, siūlome kuo dažniau lepinti mylimą žmogų bučiniais. Tai pakels ir Jūsų pačių, ir to žmogaus nuotaiką.

Svarbiausia yra nelaukti iki tol, kol santykiai atitolo, iki tol, kol kitas žmogus tapo Jūsų kambarioku, o buvo pasirinktas kaip aistros simbolis. Taip pat reikia nepamiršti, kad meilė - visiems nepriklausomai nuo amžiaus. Ir 40 metų, ir 60 metų skaičiuojantys žmonės turi ir gali mylėti. Tik reikia kitam žmogui parodyti, kad meilė - visada šalia.

]]>
gintarp1@gmail.com (Gintarė P.) Moterims Mon, 26 Sep 2022 10:17:42 +0300
Grožio specialistė neigia mitą, kad negalima maskuoti aknės http://l24.lt/lt/moterims/item/379850-grozio-specialiste-neigia-mita-kad-negalima-maskuoti-aknes http://l24.lt/lt/moterims/item/379850-grozio-specialiste-neigia-mita-kad-negalima-maskuoti-aknes Grožio specialistė neigia mitą, kad negalima maskuoti aknės

Rudens pradžia studentams ir moksleiviams neretai gali būti lygi naujai pradžiai. Tokius pokyčius kartais gali lydėti ir streso iššaukta aknė. „Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė Aušra Vareikienė pastebi, kad šiuo metu į vaistines užklysta vis daugiau akne besiskundžiančių jaunuolių, todėl ji dalinasi patarimais, kaip pasirūpinti aknės nualinta oda, bei griauna mitą, kad jai suaktyvėjus negalima naudoti maskuojančių priemonių.

Ar stresas iššaukia aknę?

Jauniems žmonėms dabartiniu laikotarpiu, kai po vasaros keičiasi daugumos iš jų gyvenimo būdas, gali stipriai suaktyvėti aknė, pasakoja „Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė Aušra Vareikienė. Anot jos, dabar vaistinėse vis dažniau apsilanko suaktyvėjusią aknę turintys jaunuoliai.

„Normalu, kad ypatingai studentas, turėjęs staigiai pakeisti gyvenamąją vietą ir pradėti studentišką savarankišką gyvenimą susiduria ne tik su stresu, bet ir kitais aknę iššaukiančiais faktoriais. Kai kurie jaunuoliai patiria dvigubą stresą, nes šalia studijų turi dirbti. Taip pat svarbų vaidmenį atlieka pasikeitęs vanduo naujuose namuose bei maitinimosi sąlygos, kada neretu atveju pradedama vartoti daugiau angliavandenių, saldumynų ir greitojo maisto“, – vardija A. Vareikienė.

Nuosekli odos priežiūra – itin svarbi

Nežiūrint vien į gyvenamosios vietos, studijų ir darbo pokyčius, grožio specialistė pataria išlaikyti bent vieną stabilų dalyką – veido odos priežiūrą. Anot jos, ypatingai streso kupinu laikotarpiu aknę gali padėti suvaldyti tik nuosekli jos priežiūra, tikinama pranešime spaudai.

„Priemonės aknės per naktį neišgydys. Pirmieji požymiai nuosekliai naudojant odos priežiūros priemones pasimato tik po mėnesio, kadangi odos atsinaujinimui prireikia 28 dienų. O tikrųjų rezultatų reikėtų tikėtis po 3 mėnesių. Todėl jeigu pastebėjote, kad jūsų probleminė riebi oda stipriai išsausėjo po kokio nors pilingo, neskubėkite naudoti labai riebių drėkinamųjų kremų. Jie greičiau padarys žalos odai, negu greito teigiamo rezultato“, – pasakoja A. Vareikienė.

Micelinis vanduo – ne išeitis

Micelinis vanduo – labai populiari ir mėgstama priemonė, ypač skubančių jaunų žmonių tarpe. Bet juo rekomenduojama valyti odą tik keliaujant ir tais atvejais, kai nėra galimybių kruopščiam odos valymui, pasakoja A. Vareikienė. Ji prabrėžia, kad net dėl streso pasikeitus rutinai, nereikėtų vietoje savo odos priežiūros priemonių naudoti vien micelinio vandens.

„Jis tikrai nėra skirtas ilgalaikiam kasdieniam naudojimui. Vietoje jo, patariama naudoti savo nuolatinį prausiklį ir būtinai toniką, kadangi jis ne tik užbaigia odos valymo procesą, bet ir drėkina odą, o svarbiausia – pradeda spręsti odos problemas. Pavyzdžiui, riebiai aknės odai skirtas tonikas dezinfekuoja odą bei mažina riebalų išsiskyrimą“, – teigia A. Vareikienė.

Kokį pilingą naudoti aknės odai?

Grožio specialistė pataria vengti veido odos šveitiklių ar kaukių su grūdeliais, kadangi jie šveičiant odą perneša uždegimus į atviras poras. Anot jos, tas pats galioja ir kalbant apie veido kaukes – vietoje šveičiamųjų patariama rinktis valomąsias, rūgštines, nulupamas ar „molines“ kaukes.

„Greta veido odos valymo svarbu ir teisingai ją drėkinti. Aknę turintys žmonės kartais to prisibijo, dėl ko vėliau oda dehidratuoja. To išvengsite naudodami ne riebias, bet lengvas drėkinamąsias kaukes – tai gali būti dieninės, lakštinės. Na ir pats svarbiausias dalykas – saugokite rankas nuo veido, patys nespaudinėkite spuogų ir bereikalingai nelieskite rankomis veido. Geriau savo veido odą patikėkite į kosmetologo rankas“, – pataria A. Vareikienė.

Mitas, kad negalima maskuoti aknės

Vis dar tenka susidurti su mitu, jog aknės negalima maskuoti, neslepia grožio specialistė. Ji neigia, kad aknės maskavimas vėliau gali sukelti dar daugiau odos problemų.

„Jeigu žmogus kompleksuoja dėl savo odos, jis drąsiai gali užmaskuoti aknę sunkiausiais jos proveržio etapais. Atsiranda vis daugiau priemonių, kurios nekimšdamos porų ne tik svarbiu momentu optiškai išlygina veido odą, bet ir padeda mažinti aknę.“, – tikina „Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė.

]]>
gintarp1@gmail.com (Gintarė P.) Moterims Sun, 25 Sep 2022 10:36:54 +0300
Pranešama apie uždraustus kosmetikos gaminius http://l24.lt/lt/moterims/item/379212-pranesama-apie-uzdraustus-kosmetikos-gaminius http://l24.lt/lt/moterims/item/379212-pranesama-apie-uzdraustus-kosmetikos-gaminius Pranešama apie uždraustus kosmetikos gaminius

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento sprendimu uždrausta tiekti rinkai šiuos kosmetikos gaminius: gelio ir akrilo hibridą „Agate“ (kilmės šalis Kinija) ir gelinį laką „Prima.lac“, skirtą aparatiniam manikiūrui (kilmės šalis Kinija).

Periodinės valstybinės visuomenės sveikatos saugos kontrolės metu nustatyta, kad šie gaminiai neatitiko 2009 m. lapkričio 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1223/2009 dėl kosmetikos gaminių (toliau tekste – Reglamentas) nustatytų reikalavimų: neparengta gaminio saugos ataskaita, nėra patvirtinimo, kad laikomasi geros gamybos praktikos, nėra duomenų apie kosmetikos gaminio deklaruojamo efektyvumo įrodymą. Be to, gaminiai neatitiko Lietuvos standarte LST EN ISO 22716:2008 „Kosmetikos gaminiai. Geros gamybos praktika. Geros gamybos praktikos vadovas“ nustatytų ženklinimo reikalavimų – nenurodytas gamybos partijos numeris arba identifikavimo nuoroda.

Atsakingas asmuo įpareigotas nedelsiant iš rinkos pašalinti pavojingus gaminius ir įspėti vartotojus apie su tokiais gaminiais susijusią riziką, jeigu jie jau yra rinkoje, taip pat susigrąžinti šiuos gaminius iš vartotojų, jeigu jie jau yra perduoti vartotojams, bei juos saugiai sunaikinti, laikantis atliekų tvarkymą reguliuojančių teisės aktų reikalavimų. Apie atliktus veiksmus atsakingas asmuo įpareigotas raštu pranešti NVSC.

Primename, kad NVSC atlieka atsakingų asmenų, rinkai pateikiančių kosmetikos gaminius, vykdomos veiklos patikrinimus, siekdamas įsitikinti, ar ji atitinka Reglamento reikalavimus. Kosmetikos gaminių kontrolę rinkoje (prekybos vietose) atlieka Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.

Išsamesnė informacija apie uždraustus tiekti rinkai kosmetikos gaminius: https://nvsc.lrv.lt/lt/rinkos-ribojimo-priemones

NVSC inf.

 

]]>
gintarp1@gmail.com (Gintarė P.) Moterims Thu, 08 Sep 2022 13:59:06 +0300
5 būdai, kurie padės atgaivinti odą, plaukus ir nagus http://l24.lt/lt/moterims/item/378846-5-budai-kurie-pades-atgaivinti-oda-plaukus-ir-nagus http://l24.lt/lt/moterims/item/378846-5-budai-kurie-pades-atgaivinti-oda-plaukus-ir-nagus 5 būdai, kurie padės atgaivinti odą, plaukus ir nagus

Ultravioletiniai spinduliai (UV), karštis, smėlis, sūrus ar chloruotas vanduo bei padidėjęs prakaitavimas – visa tai vasarą žeidžia mūsų odą, plaukus ir nagus. Vaistininkai pastebi, kad šių veiksnių pasekmes jau dabar pastebi pacientai – atskubėję į vaistines, jie skundžiasi suprastėjusia odos būkle, nusilpusiais plaukais ir nagais. „Camelia“ vaistininkė Daiva Gedvilaitė-Uščinė įvardija, kokiais simptomais skundžiasi ieškantys pagalbos ir ką pataria norintiems atgaivinti nukentėjusią odą, plaukus ir nagus.

„Pacientai pastebi, kad po vasaros jų plaukai yra praradę spalvą, blizgesį, išsausėję ir šiurkštūs, o galiukai išsišakoję. Nusiskundimų kyla ir dėl pigmentuotos, išsausėjusios, šerpetojančios odos su išsiplėtusiais kapiliarais bei skilinėjančių ir besisluoksniuojančių nagų“, – teigia D. Gedvilaitė-Uščinė.

„Camelia“ vaistininkė priduria, kad plaukai, oda ir nagai vasarą silpsta ir dėl dar kelių priežasčių – prastos mitybos bei netinkamos jų priežiūros rutinos.

5 būdai, kurie gali padėti

D. Gedvilaitė-Uščinė įvardija 5 būdus, kurie padės atgaivinti vasarą nualintą odą, plaukus ir nagus.

1. Užtikrinkite sveiką ir subalansuotą mitybą.

„Į savo mitybos racioną įtraukite kuo daugiau vaisių, uogų ir daržovių. Taip pat vartokite maisto produktus, kuriuose esančios medžiagos padėtų puoselėti odos, plaukų ir nagų grožį – jūros gėrybes, žuvį, pilnagrūdžius, ankštinius ir sojų produktus bei kiaušinus“, – sako „Camelia“ vaistininkė.

D. Gedvilaitė-Uščinė priduria, kad mitybos racione taip pat turėtų netrūkti geležies, kurios gausu mėsoje, riešutuose ar džiovintuose vaisiuose. Šis mikroelementas reikalingas tam, kad kraujas aprūpintų organizmą maisto medžiagomis ir perneštų deguonį į audinius.

2. Pasirūpinkite nagų sveikata.

Vaistininkės teigimu, nagų sustiprinimui verta išbandyti parafino voneles, kurios drėkina ir minkština odą aplink nagus, rašoma pranešime spaudai.

„Pravers ir tai, jeigu prieš miegą rankų odą ir nagus gausiai patepsite drėkinamosiomis priemonėmis, o tada užsimausite medvilnines pirštines – taip rankos ir nagai geriau įsisavins visas medžiagas“, – teigia D. Gedvilaitė-Uščinė.

3. Užtikrinkite tinkamą plaukų priežiūros rutiną.

„Po vasaros nualintus plaukus reikia gerai drėkinti ir maitinti, be to labai svarbu naudoti šampūną su apsauga nuo UV spindulių, kurie rudenį, kaip ir vasarą, veikia neigiamai. Taip pat būtina po kiekvieno plovimo naudoti kondicionierių ar balzamą, o 2 kartus per savaitę palepinti plaukus kauke su augaliniais – kokoso, argano, simondsijų, makadamijos ar ricinos – aliejais“, – sako „Camelia“ vaistininkė.

D. Gedvilaitė-Uščinė priduria, kad šampūną reikia rinktis pagal galvos odos būklę – ji gali būti sausa, riebi, jautri, pleiskanojanti. O kondicionierius, kaukes ir balzamus reikėtų rinktis pagal plaukų būklę, pavyzdžiui, pažeistiems plaukams puikiai tiktų priemonė su keratinu, kuris padeda atstatyti jų tvirtumą.

4. Pasirūpinkite tinkama odos priežiūros rutina.

„Po vasaros išvargintą kūno ir veido odą reikėtų palepinti daug vitaminų ir mineralų turinčiomis bei maitinančiomis priemonėmis. Taip pat svarbu atstatyti ir prarastą odos drėgmės pusiausvyrą, todėl po kiekvieno maudymosi naudokite kūno losjoną, o kelis kartus per savaitę – drėkinamąsias veido kaukes“, – teigia vaistininkė.

5. Praturtinkite savo organizmą naudingomis medžiagomis.

„Pravartu vartoti maisto papildus, kurių sudėtyje būtų plaukų, odos ir nagų sveikatą stiprinantys vitaminai A ir E, cinkas, kolagenas ir hialurono rūgštis. Norint pasiekti teigiamą rezultatą, labai svarbu maisto papildus vartoti nepertraukiamai mažiausiai 3 mėnesius“, – priduria D. Gedvilaitė-Uščinė.

]]>
gintarp1@gmail.com (Gintarė P.) Moterims Tue, 30 Aug 2022 15:10:30 +0300
Išsami sveikatos atmintinė nėštumo metu http://l24.lt/lt/moterims/item/378222-issami-sveikatos-atmintine-nestumo-metu http://l24.lt/lt/moterims/item/378222-issami-sveikatos-atmintine-nestumo-metu Išsami sveikatos atmintinė nėštumo metu

Nėštumas – ypatinga moters būsena, kurios metu jos kūne vyksta daugybė pokyčių. Ką reikia žinoti, norint užtikrinti puikią savijautą ir sklandžią nėštumo eigą, pataria medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytoja akušerė ginekologė Sigita Neverauskienė ir šeimos gydytoja Vida Uzelienė.

Kokią reikšmę nėštumo metu turi mityba

Gydytojų teigimu, mityba nėštumo metu yra labai svarbi. Ji turėtų būti visavertė ir subalansuota. Mitybos pagrindą turėtų sudaryti duona, grūdiniai produktai, vaisiai ir daržovės, nes jų sudėtyje daug skaidulinių medžiagų, vitaminų bei mineralų. Žaliose daržovėse gausu ir folio rūgšties, kuri labai svarbi normaliai nėštumo eigai bei vaisiaus vystymuisi. Taip pat svarbu vartoti baltymų turinčio maisto – mėsos (tai – geležies šaltinis), žuvies (joje gausu omega 3 riebiųjų rūgščių), pieno produktų (jie – kalcio šaltinis). Maistas turėtų būti be saldiklių, sintetinių dažiklių ir priedų.

„Nėštumo metu negalima laikytis dietų ir riboti suvartojamo maisto kiekio. Jei vaisius gaus per mažai maisto medžiagų, sutriks jo raida. Gimę mažo svorio naujagimiai būna silpnesni, o užaugę dažniau serga širdies ir psichikos ligomis, cukriniu diabetu. Tačiau „valgyti už du“ taip pat nereikėtų, nes tuomet kyla rizika priaugti per daug svorio, o dėl to didėja nėštumo ir gimdymo komplikacijų rizika. Pirmame nėštumo trimestre rekomenduojama suvartoti apie 2900 kcal per dieną, antrame trimestre – papildomai dar 340 kcal per dieną, o trečiuoju nėštumo laikotarpiu – šiek tiek daugiau nei antruoju – papildomai apie 450 kcal per dieną.

Per parą rekomenduojama išgerti apie 2300 ml grynų skysčių (geriausia – paprasto geriamo vandens), o jei skaičiuoti kartu su maistu gaunamus skysčius – apie 3000 ml. Apskaičiuojant reikalingą suvartoti skysčių kiekį, taip pat galima vadovautis taisykle – 10 ml grynų skysčių 1 ūgio centimetrui“, – pataria S. Neverauskienė.

Siekiant apsisaugoti nuo salmoneliozės, toksoplazmozės, listeriozės, nėštumo metu patariama vengti termiškai neapdorotų mėsos, žuvies, kiaušinių patiekalų, neplautų vaisių ir daržovių, rašoma pranešime spaudai. Taip pat nerekomenduojama valgyti jūros gėrybių, vytintos mėsos, saliamio, pelėsinio sūrio, nepasterizuoto pieno produktų, majonezo. Jūrų žuvys savo organizme kaupia sunkiuosius metalus, todėl jas rekomenduojama valgyti tik kartą per savaitę. Siūloma vengti kepenų, pašteto ir kitų kepenėlių patiekalų, nes juose labai daug vitamino A, o per didelis jo kiekis gali būti kenksmingas vaisiui.

Akušerės ginekologės teigimu, specialistai vis dar diskutuoja apie tai, koks kofeino kiekis yra saugus nėščiajai ir vaisiui. Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) ekspertai, Jungtinės Karalystės ir JAV akušeriai ginekologai laikosi nuomonės, kad nėščiosioms leistina dienos kofeino norma neturėtų siekti 200 mg. Tokį kofeino kiekį galima gauti iš 1–2 puodelių kavos (priklausomai nuo kavos stiprumo). Geriausia apsiriboti vienu kavos puodeliu per dieną. Svarbu žinoti, kad kofeino taip pat yra juodojoje ir žaliojoje arbatoje, šokolade. Kofeinas gali padidinti persileidimo riziką ir didesnis jo kiekis gali būti kenksmingas. Be to, didelis kofeino kiekis neleidžia organizmui tinkamai pasisavinti geležies.

Kokie vitaminai būtini nėščiosioms

Pasak S. Neverauskienės, vienas iš svarbiausių elementų nėštumo metu – folio rūgštis, kuri yra reikšminga įvairioms organizmo funkcijoms. Pradėti ją vartoti rekomenduojama jau planuojant pastoti, o pastojus – tęsti bent 12 pirmųjų nėštumo savaičių. PSO rekomenduoja per parą vartoti 400 μg folio rūgšties ir netgi tęsti jos vartojimą visą nėštumą. Įrodyta, kad folio rūgšties vartojimas svarbus vaisiaus nervų sistemos vystymosi anomalijų profilaktikai. Didesnės folio rūgšties dozės (1000-5000 μg per parą) skiriamos, jeigu moteris nešiojo vaisių su sklaidos trūkumais, serga cukriniu diabetu, vartoja vaistus nuo epilepsijos, turi didelį kūno masės indeksą, vienas iš tėvų gimė su nervinio vamzdelio defektu.

Taip pat nėščiosioms rekomenduojama gauti 1000 mg kalcio per parą. Jei vartojama mažai pieno produktų, kalcio skiriama gerti papildomai.

Vitamino D skiriama nėščiosioms, kurios retai būna gryname ore, saulėje, dažniau būna namuose, vartoja mažai šio vitamino turinčių maisto produktų: riebios žuvies, kiaušinių, grūdinių produktų. Mūsų šalyje saulėtų dienų nėra labai daug, todėl net ir būnant gryname ore, tikimybė gauti pakankamai vitamino D per odą išlieka maža. Nėščiosioms ir žindančioms moterims skiriama 1000–2000 TV vitamino D per dieną.

Geležies preparatų skiriama esant mažakraujystei. Kadangi nėštumo metu yra didelis geležies poreikis, mažakraujystė pasireiškia itin dažnai. Nėštumą prižiūrinčiam specialistui nusprendus, maisto papildai su geležimi gali būti skiriami ir profilaktiškai.

Polivitaminų skiriama nėščiosioms, kurių mityba yra nepakankama, kurioms yra didesnė priešlaikinio gimdymo rizika ar kurių vaisiaus augimas yra sulėtėjęs. Tačiau, anot akušerės ginekologės, visoms nėščiosioms rutininis polivitaminų skyrimas nėra rekomenduojamas.

Magnis skiriamas esant mėšlungiui. Jei yra persileidimo ar gresiančio priešlaikinio gimdymo požymių, vartoti magnio preparatų nepatariama.

Vidutinės arba didelės vitaminų A, C ir E dozės nenaudingos arba net žalingos nėščiosioms, todėl patartina vengti papildų, kurių sudėtyje yra daugiau nei 700 μg vitamino A.

Nėščiosioms rekomenduojama vitamino C paros dozė yra 100 mg. Vitaminas C padeda geriau pasisavinti geležį. „Gydant nėščiųjų mažakraujystę, rekomenduojama papildomai vartoti vitamino C turinčių maisto produktų (pvz. brokolių, braškių, pomidorų, citrusinių vaisių), bet ne vitamino C tablečių. Vartojant dideles vitamino C dozes atsiranda inkstų akmenų formavimosi rizika“, – įspėja S. Neverauskienė.

Vaistų vartojimas nėštumo metu

Gan dažnai nėščiąsias kankina galvos ir nugaros skausmai, o vaistai nuo skausmo yra vieni iš dažniausiai vartojamų vaistų nėštumo metu. Įvairių apklausų duomenimis, daugiau nei 60 proc. moterų juos vartoja savarankiškai. Tačiau tam tikri analgetikai, laisvai parduodami vaistinėje (ibuprofenas, aspirinas, naproksenas, diklofenakas ir kt.) gali ženkliai padidinti nepageidaujamų vaisiaus ir nėštumo pasekmių riziką. Kita vertus, blogai valdomas skausmas besilaukiančiai moteriai gali sukelti tokių neigiamų pasekmių, kaip depresija ir hipertenzija.

Pasak V. Uzelienės, vis dar trūksta aiškių gairių, kaip gydytojui įvertinti analgetikų poveikio motinai ir negimusiam kūdikiui riziką ir naudą, ir įrodymais pagrįstų rekomendacijų, kaip saugiai valdyti skausmą nėštumo metu.Tačiau būtina žinoti, kad kai kuriuos vaistus nuo skausmo (ir ypač jų kombinacijas) nėštumo metu galima vartoti tik gydytojui paskyrus. 1985–2015 m. buvo atliekamas tyrimas, kurio metu tirta daugiau nei 150 000 nėštumo atvejų. Tyrėjai įvertino moterų, vartojusių paracetamolį, aspiriną, ibuprofeną, diklofenaką ir naprokseną, medicinines pastabas. Jų išvados parodė, kad vartojusios bent vieną iš penkių skausmą malšinančių vaistų moterys dažniau patyrė komplikacijų, sukeliančių riziką, kad jų kūdikis turės mažą gimimo svorį, apsigimimą arba gims per anksti.

Taigi, nėščia moteris turėtų vengti bet kokių vaistų, o jei atsiranda būtinybė, juos vartoti tik paskyrus gydytojui. Gydytojas, įvertinęs situaciją, paskirs geriausiai tinkantį medikamentą.

Taip pat svarbu atminti, kad jei nėštumo metu yra būtina tęsti gydymą dėl kai kurių gretutinių ligų (padidinto kraujospūdžio, infekcinių ligų, cukrinio diabeto ir kt.) ar su nėštumu atsiradusios būklės ar ligos, tai reikia daryti tik gydytojo priežiūroje ir tik gydytojui paskyrus.

Kodėl būtina atsisakyti žalingų įpročių

„Žalingų įpročių būtina atsisakyti ne tik nėštumo metu, bet jau jį planuojant“, – pabrėžia S. Neverauskienė. Įrodyta, kad alkoholis gali sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą, priešlaikinį placentos atsidalinimą. Jį vartojant kyla grėsmė, kad vaisius turės alkoholio sindromą (centrinės nervų sistemos pažeidimas, veido deformacijos, mažas svoris), klausos, regėjimo, širdies ir kraujagyslių, šlapimo, lyties organų vystymosi defektų, o jau paaugusiam vaikui galimi protinės ir neurologinės raidos sutrikimai, bendravimo, mokymosi problemos. Saugi alkoholio dozė vaisiui nežinoma, todėl būtina visiškai atsisakyti jo vartojimo.

„Rūkymas, narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimas taip pat gali sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą, placentos pirmeigą ar priešlaikinį jos atsidalinimą, vaisiui – apsigimimus ar net žūtį, naujagimiui – protinės, neurologinės ir fizinės raidos atsilikimą, staigią mirtį, vaikams – intelekto sumažėjimą, mąstymo sutrikimą, atminties susilpnėjimą“, – įspėja akušerė ginekologė.

Jai antrina ir V. Uzelienė, sakydama, kad su nėštumu šie žalingi įpročiai nesuderinami. Ji priduria, kad nėščiosioms taip pat svarbu nepersidirbti, nes būsimos mamos nuovargis tiesiogiai veikia vaisiaus emocijas, taip pat pakankamai ir kokybiškai išsimiegoti.

Fizinė veikla nėštumo metu

Pasak V. Uzelienės, besilaukiančios moterys turėtų būti atsargesnės užsiimdamos fizine veikla, o kai kurių veiklų nėštumo metu reikėtų iš viso atsisakyti.

„Nesportuokite per daug įtemptai, kad nesutriktų kvėpavimas. Mankštintis reikėtų tokiu tempu, kad galėtumėte laisvai kalbėtis. Prieš mankštos seansus reikia apšilti, o po to atvėsti. Po 16 nėštumo savaičių rekomenduojama nutraukti bet kokius pratimus, kurie apima gulėjimą ant nugaros, nes įsčiose, esant tokiai padėčiai, spaudžiama viena iš didelių venų. Venkite mankštintis karštomis drėgnomis sąlygomis, nes labiau tikėtina, kad kai esate nėščia, mankštos metu Jums bus per karšta, o tai gali būti pavojinga Jūsų kūdikiui. Fizinio krūvio metu gerkite pakankamai vandens, nesimankštinkite ilgiau nei 45 minutes“, – pataria šeimos gydytoja.

S. Neverauskienė sako, kad saikingas fizinis aktyvumas padeda išvengti nugaros skausmų ir pasiruošti gimdymui. Labai naudingi dubens dugno raumenis stiprinantys Kėgelio pratimai, gerinantys šlapimo sulaikymą nėštumo metu ir po gimdymo, o taip pat bendrą sveikatos būklę. Tinka ir vaikščiojimas, joga, plaukiojimas, lengvi tempimo pratimai, neintensyvi aerobika. Ji taip pat pabrėžia, kad mankštinantis reikia nepamiršti vartoti skysčių ir vengti perkaitimo. Pasak akušerės ginekologės, nors nėštumo metu mankštintis galima, prieš tai individualias fizinio aktyvumo galimybes reikėtų aptarti su nėštumą prižiūrinčiu specialistu. Net jeigu moteris iki nėštumo aktyviai sportavo, pastojus reikėtų sumažinti krūvį. Negalima užsiimti sporto šakomis, galinčiomis sukelti kritimo pavojų, pvz., jojimu, slidinėjimu, čiuožimu, dviračių sportu, gimnastika, taip pat tokiu sportu, kur yra smūgio į pilvą rizika (kontaktiniu sportu).

Ar nėštumo metu saugu keliauti

Pasak akušerės ginekologės, mokslinių įrodymų, kad sveikai nėščiajai, neturinčiai jokių nėštumo komplikacijų, kelionės didintų persileidimo ar priešlaikinio gimdymo riziką, nėra. Saugiausia keliauti antrame nėštumo trimestre, tačiau prieš kelionę būtina apsilankyti pas nėštumą stebintį specialistą, kuris įvertins nėščiosios būklę ir galimų komplikacijų riziką. Kartais tokio vizito metu paaiškėja, kad keliauti negalima. Jeigu vykstate į kelionę, jos metu būtina turėti nėščiosios kortelę, visus vartojamus medikamentus.

Daugiausia kalbama apie nėščiųjų keliones lėktuvu. Radiacijos dozės, gaunamos skrydžio metu ar einant pro oro uosto patikros skenerius, yra labai mažos ir neturi didesnės įtakos žmogaus (vaisiaus) sveikatai. Pakenkti gali tik dažni ilgi skrydžiai. Jei skrydis trunka ilgiau nei 4 valandas, nežymiai didėja giliųjų kojų venų trombozės rizika. Ją sumažinti galima tokio skrydžio metu dėvint kompresines kojines, geriant daugiau vandens ir reguliariai (kas 30 minučių) pasivaikštant po kabiną ar bent sėdint pamankštinant kojas. Nėščiajai rekomenduojama sėdėti prie tako esančioje vietoje. Prieš kelionę reikia pasidomėti oro linijų bendrovės taisyklėmis, taikomomis nėščiosioms. Keliaujant automobiliu, taip pat reikia laikytis giliųjų kojų venų trombozės riziką mažinančių rekomendacijų.

V. Uzelienė pritaria, kad jei leidžia moters sveikata, keliauti galima, ypač jeigu kelionės susijusios su poilsiu, geromis emocijomis, komfortišku transportu ir oro sąlygomis. Tačiau jei kelionės metu numatoma aukšta aplinkos temperatūra, gali tekti daug vaikščioti, patirti įtampą, stresą, užsiimti rizikingomis veiklomis, pasak šeimos gydytojos, leistis į ją tikrai nepatartina.

Ar nėščioji gali kaitintis saulėje, lankytis pirtyje ar plaukioti baseine

„Saikingas buvimas saulėje yra naudingas, suteikia pozityvumo, atpalaiduoja. Saulės šviesa gali padėti vaisiaus kaulų vystymuisi nėštumo metu, sustiprinti imuninę sistemą. Tačiau svarbu, nesimėgauti saule per ilgai, ypač tuomet, kai ji yra kaitriausia. Nėštumo metu hormonų kiekis keičiasi, todėl oda tampa jautresnė nei bet kada anksčiau. Tiesiogiai saulėje rekomenduojama būti tik iki 11 ir po 17 valandos, kai spindulių aktyvumas mažiausias ir negresia perkaitimas bei dehidratacija. Tačiau net tada pridenkite galvą ir su savimi nepamirškite pasiimti pakankamai vandens“, – pataria šeimos gydytoja.

Gydytoja akušerė ginekologė taip pat įspėja, kad nėštumo metu labai svarbu neperkaisti. Perkaitimas – pavojinga būklė, kai sutrinka kūno temperatūros reguliacija, organizme susikaupia šilumos perteklius, kurio kūnas jau nesugeba pašalinti. Kūno temperatūra pakyla iki 38–41 laipsnių, oda parausta, skauda ir svaigsta galva, troškina, vargina dažnas širdies plakimas, atsiranda vangumas, netenkama sąmonės. Perkaitimas gali sukelti vaisiaus apsigimimų (dėl pakilusios kūno temperatūros), o pirmais nėštumo mėnesiais – persileidimą.

Nėščiajai negalima lankytis pirtyse ir soliariumuose. Aukšta temperatūra neigiamai veikia vaisiaus kraujotaką, karštis yra viena iš sutrikusio vaisiaus vystymosi priežasčių.

Bet, pasak specialistės, galima plaukioti baseine – šis užsiėmimas labai naudingas nėščiajai. Jo metu lavinamas raumenynas, grūdinamasi, palaikomi socialiniai ryšiai su kitomis besilaukiančiomis. Tačiau plaukimo užsiėmimai turėtų būti ne ilgesni nei 45 minutės. „Kaip ir užsiimant bet kokia fizine veikla, taip ir plaukiojant baseine, svarbu nepervargti ir stebėti savo būklę. Pykinimas, perkaitimo simptomai, pasirodžiusios išskyros ar kraujas iš makšties, pilvo skausmai – tai simptomai, rodantys, kad reikia tuoj pat nutraukti plaukiojimą“, – atkreipia dėmesį S. Neverauskienė.

Kodėl nėštumo metu sutrinka miegas ir kaip jį pagerinti

Sutrikęs miegas yra vienas dažniausių nėščiųjų nusiskundimų. Ypač paskutiniaisiais mėnesiais kokybiškai išsimiegoti tampa vis sunkiau. Miegą trikdo dažnas šlapinimasis, pykinimas, vėmimas, nugaros skausmai, krūtų jautrumas, padidėjusio pilvo diskomfortas, kojų mėšlungis, rėmuo, dėl pakitusios medžiagų apykaitos, hormonų ir padidėjusio svorio išpilantis prakaitas.

Norint pagerinti miego kokybę, reikėtų stengtis gultis ir keltis tokiu pat laiku, prieš miegą pasivaikščioti lauke, paklausyti ramios muzikos, pamedituoti, paskaityti knygą ar žurnalą. Nepatartina žiūrėti blogas emocijas keliančių televizijos laidų ar filmų. Keletą valandų iki miego nerekomenduojama valgyti ar gerti daug skysčių. Reikėtų pasirūpinti, kad miegamajame būtų vėsu, oras gaivus, miegant patartina dėvėti natūralaus pluošto, gerai prakaitą sugeriančius ir orą praleidžiančius naktinius drabužius, vengti sintetinių audinių. „Verta išbandyti nėščiųjų pagalvę – ji padės rasti patogesnę padėtį miegojimui. Jei vis dėlto užmigti nepavyksta, pasikonsultuokite su gydytoju. Nerekomenduojama gerti vaistų, nebent juos paskirtų gydytojas“, – pataria S. Neverauskienė.

V. Uzelienė sako, kad labai dažnai nemigos priežastys gali būti susijusios su stresu. „Galite jausti nerimą dėl gimdymo arba nerimauti dėl to, kaip suderinsite darbą su motinyste. Šios mintys palaiko budrumą ir gali būti sunku nuo jų atitraukti dėmesį. Tačiau nerimauti nėra produktyvu. Vietoj to, kad nuolat apie kažką galvotumėte, pamėginkite visus savo rūpesčius užrašyti ant popieriaus lapo. Tai suteiks galimybę apsvarstyti galimus sprendimus ir padės nuraminti mintis, kad galėtumėte kokybiškai pailsėti. Dienos metu jus jaudinančiomis temomis pakalbėkite su artimaisiais, paprašykite jų patarimo“, – pataria šeimos gydytoja.

Kaip užtikrinti ramybę ir gerą emocinę savijautą

Pasak V. Uzelienės, nėštumas yra pereinamasis etapas moters gyvenime, o bet kokio perėjimo metu žmogaus emocijos gali svyruoti. Fiziniai moters kūno pokyčiai nėštumo metu sulaukia daug dėmesio, tuo tarpu emociniams jo skiriama kur kas mažiau. Nėštumas – nuostabus laikas, tačiau jis kelia ir didelį stresą, dėl kurio emocijos gali tapti lengvai kintančios. Todėl be fizinės sveikatos, labai svarbi būsimos motinos emocinė gerovė ir psichinė sveikata.

„Nėra visiškai aišku, kodėl atsiranda emociniai svyravimai, bet žinoma, kad moters kūne vyksta nemažai pokyčių ir jie visi yra susieti su jos emocijomis. Viena iš priežasčių gali būti hormonų lygio pokyčiai. Kai kurios moterys yra jautrios estrogenų pokyčiams, o kitos yra paveiktos didėjančio progesterono ar streso hormonų kiekio“, – aiškina šeimos gydytoja.

Pastebėta, kad nėštumo metu būdingas užmaršumas, verksmingumas, nuotaikų kaita. Antruoju ir trečiuoju trimestrais, kai nėštumas tampa labiau matomas ir moteris priauga daugiau svorio, ji gali jaustis nepatenkinta savo kūnu ir pasikeitusia išvaizda, o tai gali turėti įtakos jos savivertei. Kai kurios nėščios moterys stebisi savo greitai besikeičiančiu kūnu ir jaučiasi gražios bei spindinčios, o kitos nerimauja dėl svorio padidėjimo ir figūros atgavimo po gimdymo. Tyrimai rodo, kad moterys susiduria su sociokultūriniu spaudimu dėl lieknumo ir kūno nepasitenkinimu net ir nėštumo metu, o tai labai kenkia moterų, ypač jaunesnių, psichinei sveikatai.

Nėštumo metu tiek nerimo, tiek baimės sistemos moters smegenyse sustiprėja. Nėštumo pabaigoje moteris gali bijoti skausmo gimdymo metu arba jaudintis, kad kažkas gali nutikti ne taip. Yra daug dalykų, kurių moteris negali kontroliuoti nėštumo metu ir šis netikrumas gali pakurstyti baimę keliančias mintis. 2019 m. žurnale „Obstetrics &Gynecology" paskelbtas tyrimas parodė, kad nuo 2000 iki 2015 m. moterų, hospitalizuotų nėštumo metu, depresijos dažnis padidėjo septynis kartus.

Įdomu tai, kad tyrimų duomenimis, motinos nerimas nėštumo metu gali paveikti jos kūdikį. 2013 m. atliktas tyrimo duomenimis, moterų, kurių nerimo lygis nėštumo metu buvo didelis, kūdikiams iki šešių mėnesių amžiaus susilpnėjo imuninis atsakas į vakcinas, palyginti su kūdikiais, kurių mamos buvo labiau atsipalaidavusios.

Emociniai pokyčiai, savivertės pasikeitimas siejami su smegenų struktūros pasikeitimu. 2016 m. žurnale „Nature" paskelbtas tyrimas parodė, kad nėštumas keičia moterų smegenų struktūrą ir kad šie pokyčiai trunka dar mažiausiai dvejus metus po gimdymo – mokslininkai galėjo pasakyti, kad moteris buvo nėščia ar neseniai pagimdė pagal jos smegenų magnetinio rezonanso tyrimą (MRT).

Pasak V. Uzelienės, nors nėščia moteris turėtų patirti pilnatvę ir palaimingą kūdikio laukimą, nėštumo metu ji visgi turi susitaikyti su daugybe apribojimų, gyvenimo būdo pokyčių savo gyvenime. Jie gali apimti mitybos pokyčius, darbo vietos pritaikymą, fizinę veiklą, sportą ir kt. Todėl labai svarbu prisiminti, kad kiekvienas žmogus turi savo atsipalaidavimo būdus. Muzikos klausymasis, meditacija, joga, vaikščiojimas gryname ore, maloni įtraukianti veikla, bendravimas su draugais, artimaisiais, kūrybiniai užsiėmimai, pvz. tapyba, fotografija, muzikavimas – tai tik dalis veiklų, suteikiančių malonias emocijas ir gerą savijautą.

Šeimos gydytoja dalinasi keliomis taisyklėmis, galinčiomis pagerinti besilaukiančios moters emocinę būklę:

Laikas poilsiui turėtų tapti neatsiejama kasdienės rutinos dalis.
Poilsis ir kokybiškas miegas yra būtini.
Kiekvieną dieną bent 30 minučių (jos gali būti suskirstytos į 2–3 sesijas) turėtų būti skiriama vienam ar keliems atsipalaidavimo būdams.
Dauguma atsipalaidavimo būdų yra paprasti ir gali būti atliekami namuose, be papildomų išlaidų.
Atsipalaidavimo būdus vertėtų įtraukti į kasdienę rutiną net ir nejaučiant streso – tai gali pagerinti bendrą moters sveikatą ir savijautą.
„Jeigu kyla abejonių dėl fizinės ar emocinės sveikatos, nežinote kaip elgtis vienu ar kitu atveju, visada kreipkitės į gydytoją, kuris padės išspręsti iškilusius klausimus ir pateiks naudingų rekomendacijų. Mėgaukitės šiuo išskirtiniu laikotarpiu, atraskite laiko savo mėgiamai veiklai, džiaukitės laukimu, kad prisimintumėte jį, kaip vieną laimingiausių savo gyvenime“, – baigdamos pokalbį pataria gydytojos V. Uzelienė ir S. Neverauskienė.

]]>
gintarp1@gmail.com (Gintarė P.) Moterims Sat, 13 Aug 2022 11:45:38 +0300
Lieknėjimui skirti maisto papildai: kad bandymas numesti svorio netaptų liga http://l24.lt/lt/moterims/item/377861-lieknejimui-skirti-maisto-papildai-kad-bandymas-numesti-svorio-netapt-liga http://l24.lt/lt/moterims/item/377861-lieknejimui-skirti-maisto-papildai-kad-bandymas-numesti-svorio-netapt-liga Lieknėjimui skirti maisto papildai: kad bandymas numesti svorio netaptų liga

Vaistinėse yra labai didelis pasirinkimas kūno svoriui mažinti skirtų maisto papildų. Apsisprendimą kurį iš jų pirkti dažnai nulemia vaistininko ar draugų rekomendacija, reklama ar asmeninė patirtis. Tačiau tai, kas tinka vienam, ne visada tinka kitam. Kaip išsirinkti teisingai ir nepakenkti sveikatai? Atsako vaistininkė.

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Kristinos Šnirpūnienės, nusprendus mesti svorį, pirmiausia reikia identifikuoti priežastį, kodėl jis pradėjo didėti.

„Didelė klaida būtų gerti maisto papildus, jei antsvorio priežastis yra liga. Svoris gali didėti dėl skydliaukės problemų – hipotirozės, hormoninių sutrikimų – kiaušidžių policistozės, Kušingo sindromo. Jei be svorio augimo yra ir kitų nusiskundimų, verta apsilankyti pas gydytoją, kad laiku būtų diagnozuoti susirgimai. Taip pat nėra tikslinga gerti maisto papildus, jei svorio didėjimas yra susijęs su vaistų šalutiniu poveikiu. Dažniausiai tokį poveikį turi antidepresantai, ilgai vartojami steroidai. Tokiu atveju reikia kalbėti su gydytoju dėl vaisto pakeitimo“, – komentuoja ji.

5 maisto papildų rūšys – kaip išsirinkti?

Jei vis tik svorio didėjimas susijęs su neteisinga mityba, maisto papildo pasirinkimas priklauso nuo to, kur yra didžiausia problema. Taip pat reikia atkreipti dėmesį, kaip maisto papildą vartoti – prieš ar po valgio, kaip ilgai jį galima vartoti ir kokias gretutines virškinimo trakto problemas pacientas turi.

„Vieni papildai yra skirti apetitui mažinti. Į jų sudėtį įeina įvairios skaidulinės medžiagos: gysločių sėklų luobelės, linų sėmenys, obuolių pektinas, inulinas, skaidulos, gautos iš avižų, ciberžolių. Šie maisto papildai yra saugiausi ir dažniausiai rekomenduojami gydytojų. Jie geriami prieš valgį, užgeriant stikline ar net daugiau vandens, kurio dėka skaidulinės medžiagos brinksta skrandyje, jį užpildydamos ir suteikdamos sotumo pojūtį, dėl ko suvalgoma mažiau maisto“, – aiškina K. Šnirpūnienė.

Ji priduria, kad į žarnyną patekusios skaidulinės medžiagos jį lengvai stimuliuoja, gerina jo veiklą, turi lengvą laisvinantį poveikį, neleisdamos maistui ten užsistovėti. Jei tokie papildai visgi iššauktų kasdienį viduriavimą, vietoje jų gaminant maistą galima naudoti sėlenas, valgyti daugiau žalių daržovių, kurios irgi turi daug skaidulų, rašoma pranešime spaudai.

„Antra maisto papildų grupė – mažinantys potraukį saldumynams. Jie reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje. Tai chromas, cinkas, cinamonas, šilkmedis, mėlynių lapų ekstraktas. Vartojimo laikas nėra svarbus. Tačiau, jei žmogus papildomai vartoja gydytojo paskirtus vaistus cukriniam diabetui gydyti, gali tekti koreguoti šių vaistų dozes. Todėl pradėjus vartoti tokio tipo maisto papildus, reikia dažniau pasitikrinti gliukozės kiekį kraujyje“, – atkreipia dėmesį vaistininkė.

Treti maisto papildai „degina“ riebalus ir greitina medžiagų apykaitą. Į jų sudėtį įeina obuolių actas, garcinijos ekstraktas, imbieras, paprika, kiaulpienė, artišokas, juodgrūdė.

„Prieskoniniai augalai skatina virškinimo sulčių išsiskyrimą, tulžies rūgšties, kuri svarbi riebalų skaidymui žarnyne, gamybą, obuolių actas gerina ir žarnyno peristaltiką. Ne tik greitėja ir gerėja virškinimas, bet ir mažėja kepenų suriebėjimas, susidaro mažiau „blogojo“ cholesterolio. Šie maisto papildai geriami po valgio ar valgio metu. Atsargiau juos vartoti turėtų žmonės, turintys padidintą skrandžio rūgštingumą ar opaligę, tulžies pūslės diskineziją, kai tulžies į žarnyną patenka per daug, dirglų žarnyną, mat šios ligos gali paūmėti“, – perspėja K. Šnirpūnienė.

Ketvirtoji maisto papildų rūšis varo skysčius. Į jų sudėtį įeina beržų lapų ar dilgėlių ekstraktas, vingiorykštė. Ilgai vartojant šiuos papildus, gali pradėti trūkti kalio ir magnio. Be to, jei organizme kaupiasi skysčiai – derėtų išsiaiškinti priežastis, kodėl taip yra, atlikti šlapimo tyrimą, inkstų echoskopiją ir kardiogramą.

„Galiausiai turime laisvinančius maisto papildus ir arbatas, į kurių sudėtį dažnai įeina senos lapų ar šaltekšnio žievės ekstraktai. Ši grupė pati pavojingiausia ir labiau tinkama ne svoriui mesti, o trumpalaikiam vidurių užkietėjimui gydyti, todėl galima vartoti ne ilgiau 10 dienų. Šie papildai padės lengvai numesti porą kilogramų, tačiau nieko vėliau nedarant, svoris sugrįš dvigubai. Dėl viduriavimo organizmas negaus reikalingų maisto medžiagų, neteks skysčių, dėl ko atsiras nuovargis ir bloga savijauta. Ilgiau juos vartojant, žarnyno judesiai lėtėja, prasideda lėtinis vidurių užkietėjimas“, – tvirtina vaistininkė.

Gėrė maisto papildus, kurių nereikėjo

Maisto papildų, į kurių sudėtį įeina tam tikrus organus, pavyzdžiui, kasą, kepenis, tulžies pūslę stimuliuojančios veikliosios medžiagos, K. Šnirpūnienė nerekomenduotų vartoti be pertraukos ilgą laiką. Užtektų 2-3 mėnesių kurso su tiek pat laiko trunkančiomis pertraukomis.

„Kartą į vaistinę kreipėsi moteris, kuriai pasireiškė šalutinis poveikis nereceptinio vaisto, skirto svoriui mesti – orlistato. Ji skundėsi, kad visada išgėrusi vaistą jaučia pykinimą, nedidelį pilvo skausmą. Paaiškėjo, kad moteris laikėsi griežtos dietos ir visiškai atsisakė riebalų. O šio vaisto veikimas pagrįstas tuo, kad jis neleidžia suvartotiems riebalams rezorbuotis – jie pasišalina su išmatomis. Toks vaistas moters atveju buvo visiškai netinkamas, dėl to jai ir pasireiškė nepageidaujamas jo poveikis“, – „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė pabrėžia apie būtinybę maisto papildus rinktis atsakingai.

Anot jos, metant svorį, svarbu nepamiršti, kad vien maisto papildo neužteks. Taip pat būtina peržiūrėti savo mitybą, galbūt net kreiptis pas gydytoją dietologą, padidinti fizinį aktyvumą, ne valgymu, o kitais būdais malšinti stresą, keisti kai kuriuos gyvenimo įpročius.

„Svarbiausia – neprarasti motyvacijos, nes svorio reguliavimas yra ilgalaikis procesas“, – reziumuoja K. Šnirpūnienė.

]]>
gintarp1@gmail.com (Gintarė P.) Moterims Wed, 03 Aug 2022 14:06:50 +0300
Maistas grožiui: ką valgyti, kad puoselėtume išvaizdą? http://l24.lt/lt/moterims/item/377348-maistas-groziui-ka-valgyti-kad-puoseletume-isvaizda http://l24.lt/lt/moterims/item/377348-maistas-groziui-ka-valgyti-kad-puoseletume-isvaizda Maistas grožiui: ką valgyti, kad puoselėtume išvaizdą?

Subalansuota mityba – ne tik geros savijautos, bet ir gražios išvaizdos dalis. Kosmetologė Irena Baubinienė, sako, kad maistas, kurį valgome, iš tiesų gali turėti didelę reikšmę mūsų išoriniam ir vidiniam grožiui bei gerai savijautai, todėl jį svarbu rinktis kuo kokybiškesnį, be to, reikėtų nepamiršti gerti vandens bei naudoti įvairiausių nuo saulės apsaugančių priemonių. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad šiltuoju sezonu pirkėjai ypatingai domisi šviežio derliaus vaisiais bei daržovėmis, žuvimi, be to, vis didesnio dėmesio susilaukia ir ekologiškų produktų skyrius.

Irena Baubinienė, kosmetologė, sako, kad vasara yra nuostabus laikas pasirūpinti savimi – mėgaujantis sezono gėrybėmis, valgant šviežią maistą ir, žinoma, nepamirštant apsaugos nuo saulės – apsauginio kremo, akinių su filtrais, galvos apdangalų.

„Pradėję rūpintis savimi – netrukus galėsime džiaugtis skaisčia oda, stipriais nagais, žvilgančiais plaukais bei vis dažniau pasirodančia šypsena veide“ – patikina kosmetologė ir kartu su „Iki“ su skaitytojais dalijasi keliais naudingais patarimais.

Gerai savijautai ir sveikatai. Ko vertas išorinis grožis, jei viduje jaučiamės prastai? Vartojant kai kuriuos maisto produktus, kuriuose gausu su laisvaisiais radikalais kovojančių antioksidantų, galima išvengti tam tikrų ligų. Pavyzdžiui, žalioji arbata gali padėti kovoti su nerimu, slogia nuotaika, išvengti širdies ir kraujagyslių ligų. Taip pat vasarą laukia pomidorų derlius, mėgaukitės juo. Pomidoruose esantys antioksidantai – betakarotenas, vitaminas C ir svarbiausias – likopenas – labai reikalingi gerai savijautai. Beje, tam, kad likopeną geriau įsisavintumėte, gardinkite pomidorus alyvuogių aliejumi.

Odos spindesiui. Tam, kad mūsų oda būtų sveika ir spindinti, reikia drėkinti ją iš vidaus ir per parą išgerti bent 1,5 litro vandens, kai kepenys sveikos. Be to, vanduo padeda šalinti toksinus iš organizmo. Labai svarbu žinoti, kad metams bėgant troškulio jausmas mažėja, todėl reikėtų tiesiog nusistatyti vandens normą parai ir jį suvartoti, tuo pačiu vengiant kavos, kuri šalina iš organizmo skysčius, bei saldžių gėrimų.

Kovai su spuogais. Tam, kad sumažėtų odos bėrimai ir spuogai, rekomenduojama vartoti cinko ir kalcio turintį maistą. Natūralus cinko šaltinis yra jūrų gėrybės, kalakutiena, kiaušiniai ir pienas. Na, o kalcis, atsakingas už skaisčią ir švarią odą, gali būti gaunamas vartojant daugiau pieno, lieso jogurto ir sūrio.

Stipriems nagams. Baltymų gausūs produktai – žuvis, pienas, vištienos krūtinėlė, liesa kalakutiena, tunas ir pupelės – prisidės prie nagų tvirtumo. Baltymai yra tarsi statybinė medžiaga paodžio struktūroms, tad jei tos statybinės medžiagos savo organizmui neduosime, labai greit pamatysime greičiau senstančią tiek veido, tiek kūno odą, tiek žvilgesį ir tvirtumą praradusius plaukus bei nagus.

Baltiems dantims. Labai gražiai vasarą atrodo lengvai ir sveikai įdegusi spindinti oda bei balti dantys. Pasirodo, be kasdienės kruopščios dantų higienos, tokie produktai kaip žalios morkos, obuoliai, netgi braškės gali padėti išlaikyti dantų baltumą.

Kovai su raukšlėmis. Vitaminas C yra tikras odos jaunystės šaltinis, nes stimuliuoja kolageno gamybą ir odos ląstelių regeneraciją. Dėl kolageno, kurio bėgant metams sparčiai mažėja, mūsų oda yra elastinga bei stangri. Todėl norint ilgiau išlaikyti odos jaunystę, svarbu į savo racioną įtraukti vitamino C turinčius produktus – kivius, citrusinius vaisius, juoduosius serbentus, raugintus kopūstus. Be to, vitamino C bei antioksidantų, kovojančių su laisvaisiais radikalais, gausu mėlynėse, avokaduose.

Masažas veido raumenims ir jaunystei. Pasirūpinę savo grožiu ir gera savijauta iš vidaus, galime kasdien vos po kelias minutes skirti veido ir kaklo masažui. Tiesiog naudokite tam skirtą specialų aliejų ar serumą, po to nepamirškite odą patepti drėkinančiu kremu. Veido masažas padės išryškinti veido ovalą, nosies bei antakių sritis, padės palaikyti lygesnę kaktos sritį. Tuo tarpu lengvai stimuliuojant – žnaibant – skruostus, šių sričių audiniai bus geriau aprūpinti krauju ir bus stangresni.

]]>
gintarp1@gmail.com (Gintarė P.) Moterims Thu, 21 Jul 2022 08:42:23 +0300