Kultūra http://l24.lt Wed, 23 Aug 2017 09:14:00 +0300 Joomla! - Open Source Content Management lt-lt Paulavos respublika švenčia 250-ąjį gimtadienį http://l24.lt/lt/kultura/item/204416-paulavos-respublika-svencia-250-aji-gimtadieni http://l24.lt/lt/kultura/item/204416-paulavos-respublika-svencia-250-aji-gimtadieni Paulavos respublika švenčia 250-ąjį gimtadienį

„Nereikia bijoti svajoti. Galbūt kada nors pavyks atstatyti ir Paulavos respublikos pastatus“, - „Valstybės valstybėje“ steigimo 250 – ųjų metinių minėjime kalbėjo Šalčininkų rajono meras Zdzislav Palevič.

Rugpjūčio 20 d. orai sujaukė organizatorių planus ir renginys, užuot vykęs Paulavos respublikoje, persikėlė į Povilo Ksavero Bžostovskio gimnaziją.

„Žmogų lydi tikslas ne tik apsižvalgyti aplink save, kur netrūksta kritikos, ką matome ir mūsų laikais, tačiau tiesiog apsižvalgyti aplink save ir žengti į priekį. Būtent taip elgėsi kunigas Pavel Ksavery Bžostovski. Nepaisydamas to, kad buvo kilęs iš pasiturinčios šeimos ir galėjo gyventi užsienyje, jis nebuvo abejingas žmonėms, todėl liko pas mus, Paulavoje, ir sukūrė savo garsią Paulavos respubliką. Šie įvykiai vis dar gyvi žmonių atmintyje, tai įrodo aktyvus jaunimo dalyvavimas meniniame konkurse, skirtame Paulavos respublikos 250 – osioms metinėms, kurį paskelbė Lietuvos lenkų sąjungos Šalčininkų skyrius“, - pasakė Zdzislav Palevič, Šalčininkų rajono meras, Lietuvos lenkų sąjungos Šalčininkų skyriaus pirmininkas.

Renginyje dalyvavo Šalininkų rajono mero pavaduotoja Jadvyga Sinkevič, Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Beata Petkevič, Lenkijos Respublikos ambasados Vilniuje Konsulinio skyriaus vadovas Marcin Zenevič (Marcin Zieniewicz), Turgelių seniūnijos seniūnas Voicech Jurgelevič, knygos apie Paulavos respubliką autorė Aurelija Arlauskienė, Turgelių bendruomenė.

Apie įvykius, prasidėjusius prie 250 metų, kai jaunas kunigas Pavel Ksavery Bžostovski įsigijo Merkinės žemes ir nusprendė panaudoti įgytas žinias gerindamas čia gyvenusių žmonių likimus papasakojo P. K. Bžostovskio gimnazijos direktorė Lucija Jurgelevič.

Paulavos respublikos steigimo 250-ųjų metinių proga Lietuvos lenkų sąjungos Šalčininkų skyrius, remiamas Lenkijos Respublikos ambasados Vilniuje, paskelbė konkursą „Paulavos respubliką – įkūrimas ir žlugimas“, kurio tikslas – skleisti žinią apie respubliką ir pažinti turtingą vietos istoriją. Konkursui patekta 100 darbų, o dalyvių amžius svyravo nuo 5 iki 65 metų. Kokie tai buvo darbai? Pirmiausia, piešiniai, atlikti įvairiomis technikomis, prezentacijos, nuotraukos, analitiniai darbai, tačiau buvo ir dainų, eilėraščių, filmų.

Konkurso nugalėtojus paskelbė Lietuvos lenkų sąjungos Šalčininkų skyriaus pirmininko pavaduotoja ir Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Beata Petkevič, akylai stebėjusi konkurso eigą ir pirmininkavusi konkurso komisijai. Štai nugalėtojų sąrašas:

I amžiaus grupė
I vieta – Patrik Levanovič (J. Sniadeckio gimnazija, 4 klasė)
II vieta – kolektyvinis Jančiūnų daugiafunkcio centro darbas
III vieta – Kristina Adamovič (A. Krepštul gimnazija, 6 klasė)

II amžiaus grupė
I vieta – Violeta Savel, Anželika Drab, A. Krepštul gimnazija
II vieta – Edvardas Tarasevičius, P. K. Bžostovskio gimnazija, 8 klasė
III vieta – kolektyvinis Eišiškių gimnazijos darbas

III amžiaus grupė
I vieta – Nadežda Fedotova , Jašiūnai
II vieta – Stasys Šmigelskis, Alytus
III vieta – Justina Dovda, Šalčininkai

Konkurso nugalėtojai buvo apdovanoti daiktinėmis dovanomis. Tačiau konkurso dalyviai taip pat neliko be dovanų – kiekvienas gavo atminimui puodelį su respublikos vaizdu ir diplomą.

Savo pasirodymais renginį papuošė vietos gimnazijos mokinių ir ansamblio „Fantazija“ iš Eišiškių pasirodymai.

Irena Kolosovska

salcininkai.lt

{gallery}2017-08-21-Paulavos-respublika-gimtadienis-salcininkai.lt-nuotr.{/gallery}

]]>
gintarp1@gmail.com (Gintarė P.) Kultūra Mon, 21 Aug 2017 17:52:40 +0300
Mirė žymus lenkų dramaturgas J. Glovackis http://l24.lt/lt/kultura/item/204167-mire-zymus-lenk-dramaturgas-j-glovackis http://l24.lt/lt/kultura/item/204167-mire-zymus-lenk-dramaturgas-j-glovackis Janušas Glovackis/Fot. wikimedia commons.org/

Eidamas 79-uosius metus, šeštadienį mirė žymus lenkų ir amerikiečių dramaturgas bei scenaristas Janušas Glovackis (Janusz Głowacki). Kūrėjas buvo ne kartą įvertintas aukščiausiais apdovanojimais už ironiškas ir kandžias sudėtingų imigrantų gyvenimų analizes, informuoja naujienų agentūra AP.

Apie netektį pranešė J. Glovackio žmona Olena Leonenko-Glovacka (Olena Leonenko-Głowacka). Dramaturgo mirties priežastis kol kas neskelbiama.

Pelnęs populiarumą tarp Niujorko ir Lenkijos menininkų ir intelektualų, J. Glovackis parašė tokias įvertintas pjeses kaip „Antigonė Niujorke“ („Antigone in New York“) ir „Ketvirtoji sesuo“ („The Fourth Sister”), kuriose klasikinių kūrinių veiksmas perkeliamas į šių dienų pasaulį.

J. Glovackis 1938 metais gimė Poznanėje. Jis išgarsėjo praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje parašęs kelias noveles ir scenarijus, tarp jų - ir vieno žymiausių Lenkijos režisierių Andžejaus Vaidos (Andrzej Wajda) filmo „Gaudant muses“ („Hunting Flies“) scenarijų. Juodasis humoras ir absurdo elementai jo kūrinius, tokius kaip „Kruizas“ („The Cruise“), kuriame netiesiogiai atskleidžiamas gyvenimo komunistinėje Lenkijoje absurdiškumas, padėjo apsaugoti nuo cenzorių.

Praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pradžioje J. Glovackis atvyko į Niujorką ir, komunistinei Lenkijos valdžiai šalyje įvedus karo padėtį, nusprendė negrįžti į Lenkiją. Tačiau į Varšuvą jis vis dėlto grįžo 1989 metais nuvertus komunistinį režimą.

1987 metais J. Glovackio drama „Gaudant tarakonus“ („Hunting Cockroaches”) buvo įvertinta Holivudo dramos lygos kritikų apdovanojimu. „Antigonė Niujorke“ 1997 metais Paryžiuje buvo apdovanota „Le Balladine“ prizu už geriausią pjesę, o „Ketvirtoji sesuo“ 2001 metais laimėjo didįjį tarptautinio Dubrovniko teatro festivalio prizą.

]]>
kobakp@gmail.com (Pavel K.) Kultūra Sun, 20 Aug 2017 13:13:25 +0300
Parūpo skulptūrų likimas http://l24.lt/lt/kultura/item/204050-parupo-skulptur-likimas http://l24.lt/lt/kultura/item/204050-parupo-skulptur-likimas Lietuvos dailės muziejaus direktoriaus pavaduotojas Vytautas Balčiūnas prieš porą savaičių tvirtino, kad muziejus pasirengęs priimti skulptūras. „Bet mes nežaisime katės ir pelės žaidimo. Iš anksto sakome, kad skulptūras ilgalaikės panaudos pagrindais perduosime Grūto parkui“, - pažymėjo jis/l24.lt nuotr.

Vilniaus miesto savivaldybei nesugebant apsispręsti, ką toliau daryti su sostinės Žaliojo tilto skulptūromis, iniciatyvos ėmėsi politikai, paraginę kultūros ministrę Lianą Ruokytę-Jonsson dar šiemet užbaigti šių skulptūrų teisinės apsaugos naikinimo procedūrą, - rašo „Lietuvos žinios“.

Vilniaus savivaldybės įmonės „Grinda“ kieme porą metų dūlančias Žaliojo tilto skulptūras prisiminę Seimo opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos nariai Arvydas Anušauskas ir Vytautas Juozapaitis apgailestauja, kad Kultūros ministerija nesiryžta skulptūrų klausimo spręsti iš esmės ir išbraukti tuos kūrinius iš valstybės saugomų objektų sąrašo.

V. Juozapaičiui „labai kontroversiškas“ atrodo ir sostinės mero Remigijaus Šimašiaus požiūris į skulptūrų likimą. Ypač turint galvoje mero požiūrį į Lukiškių aikštės sutvarkymą ir Vyčio skulptūros konkursą. „Jam svarbiausia buvo skulptūras nukelti, kad nekiltų triukšmo. O dabar, sako, patys spręskite, ką daryti. Kadangi valstybė formaliai privalo rūpintis tais paminklais, atsakomybė permetama jai. Matyt, sostinė savęs valstybe nelaiko“, - ironizavo V. Juozapaitis.

Kultūros ministrės patarėjo Viktoro Bachmetjevo tikinimu, egzistuoja žodinis susitarimas su Vilniaus savivaldybe, kad skulptūros bus perduotos Lietuvos dailės muziejui, o išbraukti jas iš Nekilnojamųjų kultūros vertybių sąrašo nėra reikalo. Lietuvos dailės muziejaus direktoriaus pavaduotojas Vytautas Balčiūnas prieš porą savaičių tvirtino, kad muziejus pasirengęs priimti skulptūras. „Bet mes nežaisime katės ir pelės žaidimo. Iš anksto sakome, kad skulptūras ilgalaikės panaudos pagrindais perduosime Grūto parkui“, - pažymėjo jis. Tačiau ši idėja, muziejininko žodžiais, sostinės savivaldybei nepatinka. V. Juozapaitis užsiminė, kad Žaliojo tilto skulptūrų klausimas rudenį bus keliamas Seimo Kultūros komitete.

]]>
kobakp@gmail.com (Pavel K.) Kultūra Sat, 19 Aug 2017 12:00:24 +0300
Lietuvoje filmuos miniserialą apie Černobylio katastrofą http://l24.lt/lt/kultura/item/201361-lietuvoje-filmuos-miniseriala-apie-cernobylio-katastrofa http://l24.lt/lt/kultura/item/201361-lietuvoje-filmuos-miniseriala-apie-cernobylio-katastrofa Lietuvoje filmuos miniserialą apie Černobylio katastrofą

JAV televizijos HBO planuojamas miniserialas apie Černobylio branduolinę katastrofą yra antras panašaus dydžio projektas, kuris bus įgyvendinamas Lietuvoje, sako Lietuvos kino centro vadovas Rolandas Kvietkauskas.

„Yra HBO sprendimas filmuoti Lietuvoje šį didelį projektą, kuris išskirtinis savo apimtimi. Tai, kad tokio dydžio kanalas atvyksta filmuoti į Lietuvą šitokios produkcijos, rodo du dalykus: mes turime patyrusius ir kokybiškas paslaugas teikiančius kino žmones Lietuvoje, nes kokybė yra vienas iš esminių elementų audiovizualinėje produkcijoje, antras dalykas – mokestinė paskata, kuri veikia trejus metus, tikrai pasiteisino“, – BNS sakė R.Kvietkauskas.

„Dydžiu tai būtų palyginima su pas mus BBC filmuotu „Karas ir taika“, mes kalbame apie antrą tokios reikšmingos apimties – tiek turinio prasme, tiek finansine prasme – projektą Lietuvoje“, – pabrėžė R.Kvietkauskas.

Tačiau daugiau detalių, kokia bus sutarties apimtis, ar filmuotis seriale bus kviečiami lietuvių aktoriai, Lietuvos kino centro vadovas sakė negalintis pasakyti: „Dėl detalų turinio, kokios apimties bus galutinė sutartis, kiek ir ko dalyvaus, dar anksti sakyti“.

„Mes matome praktiniais pavyzdžiais, tiek BBC „Karas ir taika“, kuris nuskambėjo visame pasaulyje, tiek šie planai rodo, kad mokestiniai instrumentai taip pat gali mažoje šalyje ambicingai paskatinti kino projektus“, – sakė Kino centro vadovas.

Britų nacionalinis transliuotojas BBC 2015 metais Lietuvoje filmavo šešių serijų televizijos filmą pagal Rusijos rašytojo Levo Tolstojaus romaną „Karas ir taika“.

2014 metų sausio 1 dieną įsigaliojusios Pelno mokesčio įstatymo pataisos leidžia Lietuvoje filmą kuriantiems gamintojams iš privačių rėmėjų gali gauti paramą, siekiančią iki 20 proc. filmo gamybos biudžeto. Tuo metu Lietuvoje pelningai veikiančios įmonės, norinčios neatlygintinai suteikti lėšų filmo gamybai, gali susimažinti apmokestinamąsias pajamas ta suma, kuria remia filmą, taip pat šia suma gali sumažinti ir pelno mokestį (bet ne daugiau nei 75 procentais visos mokėtinos mokesčio sumos).

Penkių serijų miniserialas

Jungtinių Valstijų žiniasklaida skelbia, kad penkių dalių miniseriale „Černobylis“ sovietų mokslininką, kurį Kremlius paskyrė tirti tragedijos, vaidins Jaredas Harrisas (Džaredas Harisas), labiausiai žinomas dėl savo vaidmens seriale „Mad Men. Reklamos vilkuose“ .

Pastaraisiais metais J.Harrisas vaidino filmuose „Šerlokas Holmsas. Šešėlių žaidimas“ bei „Linkolnas“.

Viena didžiausių JAV televizijų HBO planus kitąmet kurti miniserialą apie Černobylio branduolinę katastrofą pristatė trečiadienį Televizijos kritikų asociacijos vasaros susitikime.

HBO sukūrė tokius serialus kaip „Sopranai: Mafijos kronika“, „Šešios pėdos po žeme“, „Sostų karai“ ar „Vakarų pasaulis“.

Pastarasis mokslinės fantastikos serialas ir televizijos NBC muzikinis humoro šou „Saturday Night Live“ šiemet gavo daugiausiai televizijos „Oskarais“ laikomų „Emmy“ nominacijų. Jie buvo nominuoti 22 kategorijose.

1986 metų balandžio 26 dieną per saugumo patikrinimą sprogus ketvirtajam Černobylio elektrinės reaktoriui, į atmosferą pakilo radioaktyvių teršalų debesys, pasiekę teritorijas nuo Švedijos iki Graikijos.

Branduolinis kuras degė 10 dienų, o pasklidusios radioaktyvios dalelės užteršė iki trijų ketvirtadalių Europos. Ištisos Baltarusijos ir Ukrainos teritorijos paverstos negyvenamomis.

Autorė: Milena Andrukaitytė

bns
Naujienų agentūros BNS informaciją
atgaminti visuomenės informavimo
priemonėse bei interneto tinklalapiuose
be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
]]>
gintarp1@gmail.com (Gintarė P.) Kultūra Thu, 27 Jul 2017 15:16:27 +0300
Paaiškėjo, kur ir kada vyks 2018-ųjų „Eurovizija“ http://l24.lt/lt/kultura/item/201180-paaiskejo-kur-ir-kada-vyks-2018-uju-eurovizija http://l24.lt/lt/kultura/item/201180-paaiskejo-kur-ir-kada-vyks-2018-uju-eurovizija Paaiškėjo, kur ir kada vyks 2018-ųjų „Eurovizija“

Kitų metų Eurovizijos dainų konkursas vyks Portugalijos sostinėje Lisabonoje, paskelbė organizatoriai.

Portugalija šį metinį konkursą rengs pirmą kartą, šiemetinį konkursą laimėjus jos atstovui Salvadorui Sobraliui.

S.Sobralis pirmąją pergalę savo šaliai pasiekė švelnia, jausminga balade ir santūriu, paprastu pasirodymu, kuris sulaužė konkurso spindėjimo ir blizgėjimo tradiciją.

Portugalijos nacionalinis transliuotojas „Radiotelevisao Portuguesa“ antradienį paskelbė, kad 2018-ųjų Eurovizija vyks viename paupio pramogų komplekse Lisabonoje.

Pusfinaliai vyks gegužės 8 ir 10 dienomis, o finalas – gegužės 12 dieną.

bns
Naujienų agentūros BNS informaciją
atgaminti visuomenės informavimo
priemonėse bei interneto tinklalapiuose
be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
]]>
vladyslav.cechovic@gmail.com (Vladyslav Č.) Kultūra Wed, 26 Jul 2017 10:46:41 +0300
Pradėti žemės darbai Gedimino kalno šiaurės vakarų šlaite http://l24.lt/lt/kultura/item/201063-pradeti-zemes-darbai-gedimino-kalno-siaures-vakar-slaite http://l24.lt/lt/kultura/item/201063-pradeti-zemes-darbai-gedimino-kalno-siaures-vakar-slaite Pradėti žemės darbai Gedimino kalno šiaurės vakarų šlaite

Šiandien Gedimino kalno šiaurės vakarų šlaite darbų vykdytojai – UAB „Rekreacinė statyba“ – užkėlė specialiai šiems žemės darbams šveicarų pagamintą „eskavatorių-vorą“, kuris padės įrengti gruntinius pagrindus nuošliaužos pažeistame šlaite, sumontuojant drenažinę sistemą ir tinkladėžes (gabionus), praneša Kultūros ministerija.

Planuojama, kad šią savaitę šiaurės vakarų šlaite, nepažeidžiant Gedimino kalno natūralios geologinės struktūros, bus nulyginti nuošliaužos kūne susidarę supiltinio grunto kauburiai. Atlikus šiuos darbus, rugpjūčio mėnesio pradžioje, bus pradėta montuoti drenažinė sistema, įrenginėjamos tinkladėžės (gabijonai), pripildytos įvairios frakcijos dolomitine skalda, atkuriamas buvęs žemės paviršius. Darbus šiaurės vakarų šlaite planuojama baigti 2018 m. antroje pusėje.

Gedimino kalno pietrytinio šlaito ilgalaikių tvarkybos darbų projektas yra rengiamas. Jį planuojama pristatyti rugsėjį. Lygiagrečiai pietrytiniame šlaite ir Aukštutinės pilies rūmų liekanose projektuojami ir vykdomi neatidėliotini darbai, pasirengiant artėjančiam žiemos sezonui, bei atliekami nuolatiniai Gedimino kalno šlaitų stebėjimo darbai.

Primename, kad prieš porą savaičių Gedimino kalne buvo įgyvendintas prevencinių priemonių planas: Lietuvos nacionalinio muziejaus specialistai kartu su Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo bataliono kariais nelaidžia vandeniui danga išklojo Aukštutinių rūmų kiemelius ir teritoriją tarp rūmų sienų ir gynybinės sienos. Taip pat nelaidžia vandeniui danga uždengta archeologinių tyrimų vieta kalno aikštelėje. Speciali danga lietaus vandeniui neleidžia susigerti į gruntą ir jį nukreipia į miesto nuotekų sistemas. Taip pat buvo patikrintos ir išvalytos lietaus nuvedimo sistemos.

Paskutines dvi savaites situacija stebima 24 valandas per parą, pastebėjus grunto deformacijas pagal iš anksto sutartą reagavimo protokolą iš karto taikomos prevencinės priemonės – nukasamos susiformavusio grunto briaunos, išlaikant ir jų atramines savybes.

]]>
gintarp1@gmail.com (Gintarė P.) Kultūra Tue, 25 Jul 2017 14:59:05 +0300
Vasaros meno mokykla Šalčininkų rajone http://l24.lt/lt/kultura/item/200970-vasaros-meno-mokykla-salcinink-rajone http://l24.lt/lt/kultura/item/200970-vasaros-meno-mokykla-salcinink-rajone Vasaros meno mokykla Šalčininkų rajone

Vasaros meno mokykla – Šalčininkų rajono vasaros vizitinė kortelė, be kurios neįsivaizduojamas kūrybingų vaikų laisvalaikis. Vakar buvo pirmoji - veidrodžių šviesos - diena.

Pirmadienį prasidėjusi Vasaros meno mokykla kvies kurti veidrodžio tema: žmogus – veidrodis, veidrodžio akis, veidrodžio magija, rutulys kaip veidrodžio šviesa, kas yra už veidrodžio? Užsiėmimus veda ilgametė Šalčininkų kultūros centro bičiulė ir menininkė iš Gdansko Ana Špadinska - Kos (Anna Szpadzińska-Koss), kuriai padeda kūrybingos Šalčininkų kultūros centro darbuotojos – Jolanta ir Božena.

Keturioliktąjį kartą į Vasaros meno mokyklą atvykusi dailininkė Ana Špadinska – Kos atvežė čia gerą nuotaiką, naujus sumanymus ir įdomią temą. Nepaisant lietingo ryto kūrybos salėje vyravo spalvota atmosfera, darbinga nuotaika, išskirtiniai veidrodžiai.

Dėl Šalčininkų kultūros centre vykstančių remonto darbų šiemet užsiėmimai persikėlė į J. Sniadeckio gimnazijos valgyklą. Rytais į Vasaros meno mokyklą ateina iki 10 metų vaikų grupė, po pietų renkasi vyresnieji. Kaip ir kasmet, užsiėmimai taip pat vyks Jančiūnuose ir Akmenynėje. Iš viso juose dalyvaus daugiau negu 80 vaikų.

Kūrybinis procesas truks 8 dienas, devintąją dieną vyks parengiamieji vernisažui darbai, o paskutinę vasaros mokyklos dieną – rugpjūčio 4-ąją – įvyks Vasaros meno mokyklos vernisažas, kuriame bus pristatyti dalyvių darbai.

Organizatorius: Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras

Rėmėjai:
Šalčininkų rajono savivaldybė
Gdansko miesto vadovybė
Lenkijos Respublikos Senatas,
Fondas „Pagalba lenkams Rytuose“

Projektas taip pat finansuojamas Lenkijos Respublikos Senatui globojant Poloniją ir užsienyje gyvenančius lenkus.

Informaciją parengė Inesa Suchocka

salcininkai.lt

{gallery}2017-07-24-Vasaros-meno-mokykla-Salcininku-rajone{/gallery}

]]>
gintarp1@gmail.com (Gintarė P.) Kultūra Tue, 25 Jul 2017 07:31:00 +0300
Kauno muziejus kviečia aplankyti nemiegančių angelų įkvėptą parodą http://l24.lt/lt/kultura/item/200679-kauno-muziejus-kviecia-aplankyti-nemieganci-angel-ikvepta-paroda http://l24.lt/lt/kultura/item/200679-kauno-muziejus-kviecia-aplankyti-nemieganci-angel-ikvepta-paroda „Angelas supynėse“/nuotr. kaunomuziejus.lt

„Kai angelai nemiega, ragina mus kurti“ - taip pavadinta paroda nuo šio šeštadienio svečiuojasi Kauno miesto muziejaus Lietuvių tautinės muzikos istorijos skyriaus Koncertų salėje.

Anot jos iniciatorės Astos Milčiuvienės, „taip gera užsiimti kūryba tamsiais vakarais ar ankstyvais rytais, kai saulės spinduliai vos vos paliečia žemę savo pirštais, kada aplinkui tyla ir ramybė, ir niekas netrukdo išgirsti, ką tyliai šnabžda angelai“. Tad trys vienos šeimos moterys - mama, dukra bei dukterėčia - Monika Kačinskienė, Ramunė Milčiuvienė ir jau minėta A. Milčiuvienė, išgirdusios jų šnabždėjimą, pradeda savo tylų, paslaptingą darbą. Jų kūrybos procese iš ilgiausių, švelnių siūlų gijų bei lininių audinių gimsta suknytės, pirštinytės, lėlės ir paveikslai, darbai, kurie puošia ir šildo kūną, džiugina akis.

„Labai mėgstame rankdarbius, kurie yra šeimos tradicijų tęsinys. O ši tradicija užgimė labai seniai Gojaus kaime, Varėnos rajone, kai giminės žmonės susirinkdavo kiekvieną vakarą vis į kitą kaimo sodybą vakaroti. Jie bendraudavo, pasakodavo įvairias istorijas, dainuodavo, o moterys dar ir rankdarbiais užsiimdavo. Paprastai vyresnės pamokydavo jaunesnes austi, siuvinėti, megzti. Ir taip praleisdavo ilgus rudens bei žiemos vakarus“, - prisiminė tautodailininkė A. Milčiuvienė.

Persikėlus į Kauną, šeima toliau tęsė savo tradicijas, susirinkdama į didelį nuosavą namą ne tik praleisti savaitgalių, bet ir pabendrauti nepamirštant rankdarbių. Iš šios šeimos tradicijos jau buvo surengtos dvi gražios parodos „Ką radau vaikystės skrynioj“ bei „Gijos“. Jose buvo pristatomi net keturių šeimos kartų rankdarbiai: austinės lovatiesės, rankšluosčiai su apnertais kraštais ir lėlės.

A. Milčiuvienė priklauso Tautodailininkų sąjungai nuo 2004 metų. Ji nuolat dalyvauja įvairiose parodose mūsų šalyje bei užsienyje. Jos darbai buvo eksponuoti Kaune bei Vilniuje, taip pat pasaulinėje lėlių parodoje „Higa shikagawa-shi“ Japonijoje. Su Kauno moterų rankdarbių klubu „Kraitė“ 2006 metais tautodailininkė išleido knygą „Kraitės rankdarbių pasaulis“. Jos darbai iškeliavę į įvairias pasaulio šalis, tapę privačių kolekcijų dalimi. Vieną iš Astos lėlių įsigijo ir 1996 metų UNESCO Taikos premijos lauretė Kiara Liubik (Chiara Lubich).

Šios parodos organizatorės pastebėjimu, vyriausioji jos autorė M. Kačinskienė liepos mėnesį sulaukė gražaus aštuoniasdešimtojo jubiliejaus. Ji ir toliau aktyviai dalyvauja Lietuvos menų mėgėjų asociacijos „Branduma“ veikloje, kuria eilėraščius, dainuoja chore. Meilę rankdarbiams ji pamažu įskiepijo savo dukrai Ramunei Milčiuvienei, kuri neria nuostabaus grožio suknutes mažoms mergytėms ir jų mamytėms, taip pat - žaisliukus, pledukus, net rankines.

Kauno miesto muziejaus pranešime skelbiama, kad parodos „Kai angelai nemiega, ragina mus kurti“ uždarymas bei susitikimas su darbų autorėmis M. Kačinskiene, R. Milčiuviene ir A. Milčiuviene vyks rugpjūčio 18-osios popietę Lietuvių tautinės muzikos istorijos muziejuje.

]]>
kobakp@gmail.com (Pavel K.) Kultūra Sun, 23 Jul 2017 08:01:30 +0300
Garsusis dainininkas Harry Stylesas sužibėjo ir kine http://l24.lt/lt/kultura/item/199813-garsusis-dainininkas-harry-stylesas-suzibejo-ir-kine http://l24.lt/lt/kultura/item/199813-garsusis-dainininkas-harry-stylesas-suzibejo-ir-kine Garsusis dainininkas Harry Stylesas sužibėjo ir kine

Ne vieno popmuzikos dainininko svajonė tapti kino žvaigžde buvo negailestingai sudaužyta, tačiau regis britų dainininkui Harry Stylesui (Haris Stailsas) pavyko, jis debiutuos karinėje epopėjoje „Diunkerkas“ (Dunkirk).

Pirmieji atsiliepimai apie šią savaitę pasirodysiančią didžiulio biudžeto kino juostą rodo, kad H.Styles turbūt greitai atsidurs tarp tokių popžvaigždžių kaip Davidas Bowie (Deividas Bouvis) ir Markas Wahlbergas (Markas Valbergas), sėkmingai debiutavusių kaip aktoriai.

Dainininkas iš „One Direction“ popmuzikos grupės vaidina paauglį britų kareivį, karštligiškai bandantį ištrūkti iš šiaurės Prancūzijos 1940 metais, kai vokiečių kariuomenė iš Diunkerko išstūmė sąjungininkių pajėgas.

„Harry pasirodė puikiai, – sakė filmo režisierius britas Christopheris Nolanas (Kristoferis Nolanas), pastatęs keletą geriausiai žinomų filmų. – Jis vertas pagyros, tikrai puikiai padirbėjo“, – agentūrai AFP sakė „Tarp žvaigždžių“ (Interstellar), „Pradžia“ (Inception) ir ''Tamsos riteris'' (The Dark Knight) filmų režisierius.

Filmo premjerai praėjusį savaitgalį patiestas raudonas kilimas, o kritikus popžvaigždės pasirodymas maloniai nustebino, vienas jų „Twitter“ paskyroje rašė „Harry Styles moka vaidinti!“

23 metų dainininkas prieš, daug pastangų reikalaujantį, filmavimą treniravosi su filmo kaskadininkų komanda, o filmas užfiksuotas tuose pačiuose paplūdimiuose iš kurių per devynias dienas, vėliau pramintas Diunkerko stebuklu, nepaisydami nepaliaujamos artilerijos ugnies ir antskrydžių evakavosi 338 000 britų, prancūzų ir kanadiečių.

bns
Naujienų agentūros BNS informaciją
atgaminti visuomenės informavimo
priemonėse bei interneto tinklalapiuose
be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.
]]>
gintarp1@gmail.com (Gintarė P.) Kultūra Tue, 18 Jul 2017 07:02:25 +0300
Vilnius įtrauktas į UNESCO maršrutą „Romantiškoji Europa“ http://l24.lt/lt/kultura/item/199211-vilnius-itrauktas-i-unesco-marsruta-romantiskoji-europa http://l24.lt/lt/kultura/item/199211-vilnius-itrauktas-i-unesco-marsruta-romantiskoji-europa Vilnius įtrauktas į UNESCO maršrutą „Romantiškoji Europa“

Š. m. liepos 14 d., penktadienį, 11.15 val. Ūkio ministerijoje bus pasirašytas susitarimas dėl bendradarbiavimo kuriant ir vystant teminį Vilniaus maršrutą, kuris bus UNESCO įgyvendinamo projekto „Pasaulio paveldo pėdsakais Europos Sąjungoje“ dalis. Susitarimą dėl bendradarbiavimo įgyvendinant projektą pasirašys Ūkio ministerijos, VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūros, VšĮ „Go Vilnius“ ir Valstybinio turizmo departamento prie Ūkio ministerijos atstovai.

„UNESCO Lietuvą vienintelę iš Baltijos šalių pakvietė tapti teminio Europos Sąjungos valstybes jungiančio maršruto „Romantiškoji Europa“ dalimi. Šis projektas svarbus šalies žinomumui didinti – kartu su kitų Europos Sąjungos valstybių UNESCO paveldo objektais Vilniuje esantys turistų traukos centrai bus viešinami net ir tokiose tolimose rinkose kaip Kinija ir JAV“, – sako ūkio viceministras Ramūnas Burokas.

Projekto tikslas – Europos Sąjungos UNESCO paveldo viešinimas tolimosiose užsienio rinkose, sukūrus teminius maršrutus, jungiančius Europos Sąjungos valstybes. Maršrutai akcentuos darnumo, autentiškumo ir inovatyvaus pažinimo principus.

Lietuvos sostinė Vilnius kartu su kitomis šešiomis ES šalimis (Kipras, Belgija, Čekija, Vokietija, Prancūzija ir Austrija) įtraukta į maršrutą „Romantiškoji Europa“. Įgyvendinant projektą bus parengta strategija, atrinktos Vilniaus vietovės. Projektas turės būti įgyvendintas per 18 mėnesių.

Projekto vykdytojas – Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos UNESCO Pasaulio paveldo centras, pagrindinis partneris – „National Geographic“. Projekte taip pat dalyvauja Europos kelionių komisija. Projektą finansuoja Europos Komisija. UNESCO ketina vystyti keturis teminius maršrutus: antikinės Europos, karališkosios Europos, romantiškosios Europos ir požemių Europos.

]]>
vladyslav.cechovic@gmail.com (Vladyslav Č.) Kultūra Fri, 14 Jul 2017 10:44:32 +0300